YAZIN ÇOCUKLARDA GÖRÜLEN YÜKSEK ATEŞİN SEBEBİ

Yazın çocuklarda görülen yüksek ateşin sebebi gıda zehirlenmesi ya da kirli havuzlar olabilir.

YAZIN ÇOCUKLARDA GÖRÜLEN YÜKSEK ATEŞİN SEBEBİ

-Özellikle son günlerde çocuklarda sıklıkla görülen, 1 ya da 2 gün süren, kusma ya da ishal belirtileriyle birlikte seyreden yüksek ateşin sebebi gıda zehirlenmesi veya kirli havuzlar olabilir.

Sıcaklıkların aşırı artmasıyla çocukların yedikleri gıdalarda sıkıntılar olabileceğini, düzgün temizlenmeyen havuzlardan enfeksiyon hastalıkları kapabileceklerini belirten Medline Acil Sağlık Sorumlu Müdürü Dr. Koray Akay, dikkat edilmesi gerekenler ile ilgili uyarılarda bulunuyor.

Çocukları açıkta bırakılmış gıdalardan uzak tutun…

Yaz mevsiminde artan sıcaklar birçok sağlık problemini de beraberinde getiriyor. Çocukların özellikle yaz mevsiminde tükettikleri gıdalar konusunda daha dikkatli davranılması gerektiğini belirten Dr. Koray Akay: “Gıda zehirlenmelerinin yaz aylarında daha sık görülmesinin nedeni, yemeklerin uygun ortamlarda ve sıcaklıklarda saklanmamasıdır. Dikkatsizlik ve unutkanlıkla buzdolabına konulmayan yiyecekler, birkaç saat açıkta bırakılmış süt veya uygun çözdürülmemiş et nedeniyle kişiler kendilerini bir anda hastanede bulabilir.

Besinlerin içerisindeki zararlı bakterilerin tüketimi ile ya da bakterilerin ürettikleri zehirli maddelerin besinlere bulaşması ile gıda zehirlenmeleri meydana gelir. Besinlerin satın alındıktan sonra uygun şekilde saklanması, pişirilmesi, soğutulması gıda zehirlenmelerinin oluşmasını engeller. Özellikle yazın riskli yiyecekler grubuna giren besinler; et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri, patates, salata sosları, pirinç ve çeşitli tahıl ürünleri, mayonez, deniz ürünleri ve meyvelerdir” dedi.

Kirli havuzlar da çocuklar için büyük tehlike…

Özellikle 7-15 yaş arası çocuklarda bağışıklık sisteminin tam gelişmemesi nedeniyle çocuklar kirli havuzlarda birçok hastalığa maruz kalabilir. Mide bağırsak enfeksiyonu da en sık rastladığımız hastalıklardan. Çocukta, 39 derecenin üzerinde ateş varsa ve 2 günden uzun süredir devam ediyorsa enfeksiyon oluşmuş olabilir. Bunun yanı sıra, ishal kanlıysa ve uzun sürmüşse, 8-10 kereden fazla kusmuşsa, sıvı kaybı belirtileri ortaya çıkmaya zaman kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

Yüksek ateşi olan çocuk için ne yapmalı?

Öncelikle ateşini ölçmelisiniz. Koltuk altından ateşini ölçün ve eğer 38 derecenin altındaysa çocuğunuzun ateşi yüksek değildir, ateş düşürücü vermeniz gerekmez. Eğer ateşi 38 dereceden yüksekse hemen antibiyotiğe başlamayın. Öncelikle nedenini anlamaya çalışın. Kusma, ishal halsizlik gibi belirtileri takip edin. Vücudunda döküntü, kaşıntı var mı kontrol edin. Ateş düşmüyorsa saçlarını ılık suyla ıslatın, kasık ve koltuk altlarına ılık suyla ıslatılmış bezler koyun. Kolonya veya sirke kullanmayın, soğuk duş yaptırmayın. Enfeksiyonlar genellikle 3 gün içinde antibiyotiksiz kendiliğinden iyileşir, sabırlı olun, panik yapmayın. Eğer, ateşin ilk kez 38 derecenin üzerine çıkmasının üzerinden 72 saat geçmesine rağmen, ateş hala ara ara 38 derecenin üzerine çıkıyorsa, mutlaka doktorunuza başvurun.

MEDLINE ACİL SAĞLIK HAKKINDA

Acil sağlık hizmetine bütünlük anlayışı içinde yaklaşarak, hizmet kalitesi, deneyimi ve donanımı ile kurumsal bir marka olan Medline, Türkiye’nin ilk özel mobil sağlık hizmeti veren firmasıdır. Kurulduğu 1995 yılından itibaren hastane öncesi acil sağlık hizmetlerini üstlenen Medline, 2009 yılından itibaren sadece acil sağlık alanında değil, kişilerin “mobil sağlık” ve “acil durum” ihtiyaçlarını da kapsayan yerinde sağlık hizmetlerini de bünyesine katarak daha geniş bir yelpazede hizmet sunmaya başlamıştır. Esas Holding şirketi olan Medline, 365 gün 24 saat Telefon ile Tıbbi Danışmanlık, Doktorlu Kara Ambulansı, Revir ve Sabit Nokta Sağlık Hizmetleri, Evde Sağlık Hizmetleri ve Bireysel Hizmet Paketleri (eve doktor, eve hemşire, evde ya da işyerinde tetkik, checkup, medikal malzeme/tıbbi cihaz tedarik edilmesi), Hava Ambulansı Organizasyonu hizmetlerini vermektedir. Detaylı bilgi için www.medline.com.tr adresini ziyaret ediniz.

HABER: GÜLDEN AĞGÜL - REJANS İLETİŞİM