ALİ SERDAR ÇOLAKOĞLU/ARAŞTIRMACI-YAZAR YAŞAMIN KAYNAĞI TOPRAKTIR...

Toprak, su ve tohumlar insanoğlu için yaşamsal öneme sahiptir. Bu gerçeği unutmamalıyız. Çağımız savaşlarının en önemli silahı gıda ve sudur. Bunun bilincinde olan küresel sermaye hedeflerini bu yöne çevirmiştir. Ekonomik olarak yıpranan hükümetleri bu yönde dikte etmektedirler.

ALİ SERDAR ÇOLAKOĞLU/ARAŞTIRMACI-YAZAR YAŞAMIN KAYNAĞI TOPRAKTIR...

Biliyorlar ki insanları yönetmenin tek yolu açlıktır. İkinci Dünya savaşında güçlü Alman ordularına direnen Avrupa Devletlerinin gıda depolarını ele geçirerek teslim olmalarını sağlayarak üç ay gibi kısa bir zaman aralığında Avrupa’yı işgal ettiler.

Günümüz dünyasının en güçlü silahı gıda olacaktır…

Günümüzde Dünya ekonomisini elinde tutan küresel güçler artık toprak toplamaya başladılar..

Hürriyet Gazetesindeki bir haberde; Korana virüs salgınında servetine servet katan Bil Gates ABD’nin en büyük toprak ağası olmuştur. Bil Gates 979 bin kilometre kare (109 bin Dönüm) arazi ile Amerika’nın en büyük toprak sahibi ünvanını da ele geçirmiştir. 

Vietnam Savaşında direnişe karşı koyamayan ve halkının tepkisini çeken ABD; yöntemlerini değiştirerek gıda teknolojilerine yönelmiştir.

Henry Kissinger; “Petrolü kontrol ettiğinde uluslara, gıdayı kontrol ettiğinde insanlığa hakim olursun” der.

Henri Kissenger'in Vietnam savaşından sonra genetiği değiştirilmiş gıda teknolojisini yönettiği de bilinen bir gerçektir.  Bu gelişmeleri ise insanlığın gıda ihtiyacına çare olarak sunmuşlardır. Tohumu ıslah ederek markalaştırıp sermayenin malı yapmışlardır. Maalesef ülkemizde de çıkarılan yasalarla tohum yabancıların tekeline geçmiştir.

Buğdayın ve birçok gıdanın vatanı olan Anadolu topraklarında tarım dışa bağımlı hale gelmiştir.  Köylü tohum ve gübre fiyatlarına yetişemez olmuştur. Birçok üretici üretimden kopmuştur.

Küresel oyunu iyi anlamak gerekir…

Ülkemiz kendi kendine yeten bir ülke iken artık tarım ürünlerini ithal eden konuma devşirilmiştir.

Küresel ısınmanın getirdiği su sıkıntıları tarımı daha da zor duruma sokmuştur.

Sosyal medya ile hakimiyet kurmaya çalışanlar tekellerindeki gıda ürünleri ile de insanlığı yönetmeyi planlamaktadırlar.  Ne yiyip ne içtiğimize onlar karar verecektir. Küresel ısınmaya hayvanların sebep olduğu ileri sürülerek, su sıkıntısı bahane edilip hayvancılığa son vermek isteyeceklerdir.  Önümüzdeki yıllarda zor günlerin bizleri beklemekte olduğu gerçeğini göz ardı edemeyiz.

Günü kurtarmak yetmiyor...

Bu coğrafyada kalıcı olabilmenin tek yolu halkımızı doyurmaktan geçer. Uygarlıkların temeli topraktır. Toprağına sahip çık, başka gidecek yerimiz yok.

Sağlık ve esenlik dolu günler dilerim…