YARARLI BİTKİLER…BAMYA…

Bamya denildiğinde bir çoğumuzun hoşlanmadığı şifa kaynağı bir bitki gelir. Ege Marmara ve Karadeniz’in bazı bölgelerinde yetişen bu bitki kuraklığa dayanıklı olmasına karşılık dona karşı dayanıksızdır. Haber: Ali Serdar Çolakoğlu/İstanbul

YARARLI BİTKİLER…BAMYA…

Bamya’nın ülkemizde farklı çeşitleri vardır.

En çok sevilen Amasya Bamyasıdır. Amasya, Tokat ve İç Anadolu’da yetişen bu bamya hem kuru hem de taze olarak tüketilir.

Sulatanı Bamyası daha çok ege ve Marmara bölgelerinde yetiştirilip küçük boydadır.  Bornava Bamyası Kınalı veya Manikürlü bamya olarak bilinir. Sümüksü yapısı az olduğundan konservecilikte aranan üründür. Balıkesir bamyası tombul bamya olarak bilinir. İstanbul’da Tuzla bamyasıyla meşhurdur. Son zamanlarda bamya tarlalarının ranta kurban gitmesine karşın hala üretimine devam edilmektedir.

Dünya genelinde de bamya Hindistan, Afrika, Amerika ve Japonya’da yemeklerde kullanılmaktadır.  Ülkemizde çorbasından, zeytinyağlısına ve  hatta kızartmasına kadar birçok yemeği yapılmaktadır..

Çorbası için Amasya (çiçek) bamyası tercih edilmektedir. Bamya alırken küçük olanları daha sevilmekte olsa da büyükleri daha faydalıdır. Nedeni çekirdeklerinde bulunan Glutatyon, Lectin ve Quercetin maddeleridir.

Çekirdeklerinde Glutatyon, Lectin ve Quercetin maddeleri bulunur…

Glutatyon  : Hücrelerimizi oksitlenmeye karşı güçlü bir şekilde koruyor, özellikle karaciğer ve beyin koruyucu etkisine dair önemli bilimsel veriler vardır.

Lectin         : Meme kanserine karşı koruyucu olduğu bilimsel olarak gösterilmiş bir maddedir.

Quersetin  : Akciğer, mide bağırsak, prostat kanserine ve lenfomalara karşı koruyucudur.

Çekirdekler aynı zamanda demir, fosfor, bakır, K vitamini ve bol protein içeriyor. Vejetaryenler bamya yemeğindeki iri çekirdekleri  nohut veya mercimek gibi protein içermekte olup sümüksü yapısı barsaklarda yağları yapıştırma  özeliği dışkı ile atılmasını sağlamaktadır. Kötü kolestrolü azaltıp iyi kolestrolü çoğaltığı da biliniyor.

Bu şifa kaynağı meyveyi bol bol tüketelim, sağlığımızı koruyalım.

Hazırlayan: Ali Serdar ÇOLAKOĞLU