VERTİGO HAKKINDA BİLİNMEYENLER KONUŞULACAK

Vertigo Dijital toplantılarında bu ay, halk arasında “Kristal Oynaması” olarak da bilinen Benign Paroksismal Pozisyonel Vertigoda (BPPV) Bilinmeyenler kategorisinde “Vertigo Tedavisinde Konuşulmayan Kalmasın” teması ele alınacak.

VERTİGO HAKKINDA BİLİNMEYENLER KONUŞULACAK

15 Ekim Perşembe günü online ortamda gerçekleşecek olan webinar’da Türkiye İş Bankası iştiraki Bayındır Sağlık Grubu Kulak, Burun, Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nuri Özgirgin ve Maastricht Üniversitesi KBB Bölümünden Klinik Fizikçi ve Vestibülolog Prof. Dr. Herman Kingma, vertigo hakkında bilinmeyenleri konuşacak.

Vertigo yaygın kullanımın aksine hastalık değil bir belirti... Denge sistemindeki çeşitli problemlerden kaynaklanan baş dönmesi pek çok insanın hayatını olumsuz etkiliyor. Vücudun denge sisteminin merkezi olan iç kulaktaki hastalıklar başta olmak üzere birçok hastalık vertigoya neden olabiliyor. Türkiye İş Bankası iştiraki Bayındır Sağlık Grubu, kaliteli sağlık hizmetinin yanı sıra tıbbi etiğe ve bilimsel çalışmalara önem vererek, denge ve denge hastalıkları alanındaki çalışmalarına devam ediyor.

Konunun tüm yönlerinin ele alınacağı Vertigo Tedavisinde Konuşulmayan Kalmasın webinar toplantısı, Benign Paroksismal Pozisyonel Vertigo BPPV’da Bilinmeyenler kategorisinde yer alacak ve Vertigo Dijital Toplantılarında 15 Ekim Perşembe, saat 12.15’te gerçekleştirilecek.

Dünyanın birçok ülkesinden uzmanların katılarak eğitim alacağı webinarda, Bayındır Sağlık Grubu Kulak, Burun, Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nuri Özgirgin ve Maastricht Üniversitesi KBB Bölümünden Klinik Fizikçi ve Vestibülolog Prof. Dr. Herman Kingma, vertigo hakkında merak edilenleri derinlemesine ele alacak. Gerçekleştirilecek olan eğitim toplantısına https://www.kongretv.net/vertigo-15ekim-kayit adresinden sağlık uzmanları kayıt olup katılabilecek.

Eğitim toplantısının bu yıl pandemi süreci nedeniyle internet ortamında düzenleneceğini belirten Uluslararası Vestibüler Derneği Başkanı ve Türkiye İş Bankası iştiraki Bayındır Sağlık Grubu Kulak, Burun, Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nuri Özgirgin, “COVID-19 virüs salgını nedeniyle tüm dünya sıkıntılı bir süreçten geçiyor. Yaşanan olumsuz durum bilim dünyasını da etkiledi. Bilimsel ve tıp dünyası açısından çok önemli olan toplantılar önümüzdeki yıllara ertelendi. Alanında uzman dünyanın farklı ülkelerinden bilim insanlarının katılım sağladığı bu webinar’da, vertigoya ilişkin bilinmeyenler masaya yatırılacak. Ayrıca, hastalık tanısının irdelenmesi ve güncel tedavi şekillerinin paylaşılması amacıyla rutin olarak ‘Vertigoya Pratik Yaklaşım’ toplantıları düzenliyoruz. Bu toplantılara eş zamanlı olarak dünya çapında konusunda uzman deneyimli bilim insanları katılıyor. ‘Vertigo'ya Pratik Yaklaşım’ markasının, Bayındır Sağlık Grubu adına tescilli bir marka olduğunu da vurgulamak istiyorum” diye konuştu.

DÜNYA STANDARTLARINDA BİR MERKEZ

Denge ve baş dönmesi problemi yaşayan hastalar, iş görme, araba kullanma, merdiven çıkma gibi rutin faaliyetleri yerine getiremiyor ve hayattan soyutlanıyor. Denge problemlerinin tanı ve tedavisinin uzun süreli olması ise hastaların dengeli bir yaşama kavuşmasını zorlaştırıyor.

Denge problemi sebebiyle toplumdan kendini soyutlayan bireyleri, tekrar topluma kazandırmak hedefiyle kurulan Bayındır Söğütözü Hastanesi Denge Merkezi, bu alanda önemli bir boşluğu dolduruyor. Tedavi, tüm tanı süreci tamamlandıktan sonra, bu konuda eğitim görmüş terapistler tarafından uygulanıyor. Bayındır Söğütözü Hastanesi Denge Merkezi’nde, baş dönmesi ve denge bozukluğunun tedavisinde denge problemi yaşayan astronot ve pilotların tedavi girişimlerinden elde edilen deneyimlerle de şekillenen Vestibüler Rehabilitasyon yöntemleri uygulanıyor. Baş dönmesi ve denge bozukluklarına ilişkin detaylı bilgi için dengemerkezi.bayindirhastanesi.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

PROGRAM

12.15 - 12.20 : Açılış Konuşması , Prof. Dr. Nuri Özgirgin

12.20 - 13.25 : Vertigo Tedavisinde Konuşulmayan Kalmasın: BPPV’de Bilinmeyenler, Prof. Dr. Nuri Özgirgin ve Prof. Herman Kingma

13.25 - 13.30: Kapanış Konuşması , Prof. Dr. Nuri Özgirgin

BAYINDIR SAĞLIK GRUBU HAKKINDA:

Bayındır Sağlık Grubu’nun temeli, 1992 yılında o zamanki adıyla Bayındır Tıp Merkezi ile hizmet vermeye başlayan Bayındır Hastanesi’ne dayanmaktadır. İş Bankası iştiraklerinden olan grup, kısa sürede sağlık alanında referans kurumlardan biri haline gelmeyi başarırken, bunda tam zamanlı çalışan deneyimli hekim kadrosunun yanı sıra, hedeflenen nitelikli hizmet anlayışını sağlamak için kurum tarafından özümsenen temel değerler de önemli rol oynamaktadır. Etik değerlere saygılı, kanıta dayalı tıp ve hasta odaklı hizmet anlayışına sahip Bayındır Sağlık Grubu, Bayındır Söğütözü Hastanesi ile başlayan bu anlayışını kısa sürede Bayındır Kavaklıdere Hastanesi, Bayındır İçerenköy Hastanesi ve Bayındır Levent Tıp Merkezi’nin yanı sıra, İstanbul’da sayısı 5’e ulaşan Bayındır Diş Klinikleri ve İzmir’de bulunan Bayındır Alsancak Diş Kliniği’nde de başarıyla uygulayarak, vermekte olduğu sağlık hizmetinin etki alanını genişletmiştir.