TUZLA’DAKİ YARIM ASIRLIK ÂŞIKLARA PASTA SÜRPRİZİ

Tuzla’da yaşayan ve yaklaşık yarım asırdır evli olan iki çifte Sevgililer Günü’nde Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı tarafından pasta hediye edildi. Alzheimer eşi Ahmet Esgin’in yanından ayrılmayan Fatma Esgin ve yürüyemeyen eşinin yanından ayrılmayan Zekiye Ak, vefaları ile 7’den 70’e tüm vatandaşlara örnek oluyorlar.

TUZLA’DAKİ YARIM ASIRLIK ÂŞIKLARA PASTA SÜRPRİZİ

Tuzla’da yaşayan ve yaklaşık yarım asırdır evli olan iki çifte Sevgililer Günü’nde Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı tarafından pasta hediye edildi.

Tuzla’nın Cami Mahallesi’nde oturan 96 yaşındaki Ahmet Esgin ve 85 yaşındaki Fatma Esgin, 70 yıllık evlilikleri ile örnek oluşturuyorlar. Alzheimer eşi Ahmet Esgin’in yanından ayrılmayan Fatma Esgin, “Hala ilk gün ki gibi heyecanlıyız” dedi. Tuzla’nın Şifa Mahallesi’nde oturan Aziz Ak ve Zekiye Ak ise yaklaşık 60 yıldır evliler. Yürüyemeyen eşi Aziz Ak’ın tüm işlerini yapan Zekiye Ak ise, “Gerçek sevgi budur” dedi. Her iki çift, Sevgililer Günü’nde güzel bir sürpriz yapan Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı’ya teşekkür ettiler.

HALA İLK GÜN OLDUĞU GİBİ HEYECANLIYIZ…

70 yıldır süren evliliklerini anlatan Fatma Esgin,” 1951 yılında evlendik. 96 yaşında eşim. Ben de 85 yaşında benim. Bizim bir komşumuz vardı. Konya’da onlar bizim tanışmamıza sebep oldu. 70 yıl evli kaldığımız dönemde o vilayetten o vilayete gezdik çocuklarımız ile birlikte. 70 yıl mutluluk, güzelli ve huzur ile geçti. Hala ilk gün olduğu gibi heyecanlıyız” dedi.

BU GERÇEK SEVGİDİR…

60 yıllık evliliğinin tecrübeleri ile gençlere uyarılarda bulunan Zekiye Ak,” 60 yıldır evliyiz. Bir zorluğumuz olmadı.. Eşim askere gitti, askere giderken bir torba kestane verdim. İçine 5 lira bıraktım. Kendi adıma vermedim. Kestaneyi verirken sormuş. ‘Birisi bir hediye yolladı’ demiş. Öyle tanıştık. Eşim yürüyemiyor. Ben eşime bakıyorum ama hiç yorulmuyorum. Bu gerçek sevgidir. Buradan gençlere mesaj vermek istiyorum. İyi günlerini unutmasınlar. İyi günler çok tatlı oluyor. Şimdiki gençler, mal ve mülk ile evleniyorlar. Sevgi ile evlenmiyorlar. Mal bitince sevgi de bitiyor. Sevgi bitmez. Mal ile evlenmezseniz sevgi bitmez” dedi.

***

FATMA ANNEMİZE, AHMET AMCAMIZA DAHA NİCE MUTLU YILLAR DİLERİZ...

“-Ahmet Esgin Amcamıza ve Fatıma Esgin Annemize sağlık, huzur ve mutluluk dolu daha nice yıllar dileriz…”

Bu güzel tablo tüm gençlerimize örnek olur inşallah…

“Pandemi engeli olmasaydı bizlerde Ahmet Amcamızı ve Fadime Anamızı ziyaret ederek, hediyelerini takdim edip;  hayır dualarını alır ve gelirdik . Elimizde olmayan nedenlerle bunu yapamadığımız için ancak iki satır yazı ilave edebildik. Umarım okuyan kardeşlerimize güzel bir nasihat, güzel bir mesaj olur inşallah...”

Bundan 30 küsür yıl evvel bir Cuma günü Edirne’den İstanbul'a doğru gelirken tam Cuma Namazı vakti idi.  Çorlu’nun girişinde, yolun hemen kenarında bulunan Tarihi Fatih Camiî’ne yetişmiş ve Cuma Namazımı orada eda etmiştim. Eskiden Halk Otobüsleri yoktu. O yıllar, Belediye Otobüslerine ön ve arka kapıdan binilir, para ile bilet alınırdı.

Cuma Namazında hutbede Hocamız çok manidar şöyle bir anekdot yapmıştı: Topkapı otobüs durağında iki genç; ‘biri kız diğeri erkek’  biri otobüsün ön kapısından, diğeri arka kapısından otobüse binerler. İki genç göz göze gelirler. Birbirlerine vurulurlar, aşık olurlar. Şehremini’nde tanışırlar. Birbirlerine aşklarını ilan ederler. Çapa’da söz keserler. Fındıkzade’de nişan yüzüklerini takarlar. Aksaray’da evlenirler. Ne yazık ki bu aşk ve evlilik fazla sürmez Sultanahmet’te boşanırlar…

Yarınlarımızın teminatı sevgili gençler! Sakın, sizler böyle yapmayasınız. Evlilik kutsal müessesedir. Sevgili Peygamberimiz (SAV); “ Ben ümmetimin çokluğu ile iftihar ederim” buyururlar.

Sevgili gençler!.. Sizleri çok seviyoruz. Sizler bizim canlarımızsınız. Ömrünüz bereketli, sevginiz ve saygınız daim olsun inşallah.    

İbrahim Dinç -  Anadolu Yakası Haber İmtiyaz Sahibi ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürü

HABER: TUZLA BASIN