TUZLA’DA TARIM! TUZLA’DA TARIMCILIĞIN DÜNÜ VE BUGÜNÜ…

İlçemizin çiçeği burnunda genç, dinamik Tarım Müdürü Veteriner Hekim Şahin Çat’la Tuzla’da Tarımın dününü ve bugününü konuştuk.

TUZLA’DA TARIM! TUZLA’DA TARIMCILIĞIN DÜNÜ VE BUGÜNÜ…

ANADOLU’NUN İSTANBUL’A AÇILAN KAPISI TUZLA…

Metropol şehrimiz! Üç imparatorluğa başkentlik yapmış Kültür şehrimiz Aziz İstanbul…İstanbul’un 39 ilçesi içerisinde farklı özellik ve güzellikleriyle göz kamaştıran tek kasabası Tuzla…

"Aslında İlçe Tarım Müdürlüğümüze girişte  göze çarpan iki tablo, fotoğraf lisanıyla ‘Doğa, Tarım ve Hayvancılık’ konusunda bizlere çok net mesajlar veriyor."

-İlçemize tarım Müdürü olarak yeni atanan Veteriner Hekim Şahin Çat bizlere Tarımcılık ve Tuzla’da tarımla ilgili çok önemli bilgiler verdiler.

Asırlardır var olan Anadolu’nun tarihsel gelişimine baktığımızda bu toprakların oldukça verimli, kendi kendine yeten hatta çevresine bile fayda sağlayabilecek potansiyele sahip olduğunu görmekteyiz.

Keza arkeolojik çalışmalardan elde edilen bulgular da Anadolu’da tarım ve hayvancılığın birincil geçim kaynağı olduğunu ispatlamıştır.

GIDA, TARIM VE HAYVANCILIĞIN ÖNEMİ TARTIŞILMAZ…

Bu bağlamda baktığımızda ülkemizin verimli topraklarının modernize edilmiş metotlar ile işlenmesi ve aynı şekilde hayvancılığın geliştirilmesinin gelişen insan ihtiyaçlarına cevap verebilecek boyutta olması gerektiği açık şekilde görülmekte. İşte tam da bu noktada   ülkemiz açısından gıda,tarım ve hayvancılığın önemi  tartışılmazdır.

Büyük resmin bir parçası olan güzel ilçemiz Tuzla’da tarımsal faaliyet olarak; “Buğday, Arpa ve Yulaf (Hayvan Yemi Olarak Kullanılmak Üzere) ile Kanola ve Özellikle Örtüaltı Sebze (Seracılık) ”  yetiştiriciliği öne çıkmaktadır.

İlçemiz sınırlarında üç büyük kesimhane, İstanbul Ticaret Borsası Canlı Hayvan ve Et Şubesi ile Namet , Apikoğlu , Etsan ve Özlem Et gibi dört büyük üretim tesisi faaliyet göstermekte olup, İlçe Müdürlüğümüz tarafından tüm bu tesislerin faaliyetlerinin  5996 Sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu kapsamında yürütülmesi sağlanmaktadır.

İLÇEMİZ KARİDES AVCILIĞINDA ÖN PLANDADIR…

Adeta bir balıkçı kasabası olarak tarihsel gelişimini sürdüren ilçemizde babadan oğula aktarılan bu meslek sayesinde halkımız günlük, taze ve sağlıklı olarak balık tüketebilmektedir. Ayrıca ilçemiz karides avcılığında ön plana çıkmaktadır.

Gelişen bir ilçe olan Tuzla’da bulunan yaklaşık olarak 2500 civarı gıda işletmesinde yine aynı kanun kapsamında periyodik ve etkin gıda denetimlerimiz devam etmektedir.

“Tüm bu çabalarımızı ve çalışmalarımızı halkımızın güvenli gıdaya ulaşabilmesi ve halk sağlığının korunması adına sürdürmekteyiz.”

Tuzla Tarım Müdürü Şahin Çat; “Doğaları gereği zaten evcil olan (PET olarak nitelendirdiğimiz) kuş, kedi ve köpeklerin uygun koşullarda ve  hayvan refahı gözetilerek bakılması temel ilkemizdir. Bu bakımlar sırasında 2005 yılında yaşamış olduğumuz ve kanatlılarda görülen bir hastalık olan kuş gribinin yeniden ortaya çıkmasının önlenmesi konusunda da ayrıca hassasiyet göstermekteyiz” dedi.

İstanbul’un güzide ilçesi Tuzlamıza alanında çok değerli hizmetler yapacağına inandığımız İlçe Tarım Müdürümüze ve çok değerli mesai arkadaşlarına başarılar dileriz.

HABER: İbrahim DİNÇ

Anadolu Yakası Haber Gazetesi İmtiyaz Sahibi ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürü