ALİ SERDAR ÇOLAKOĞLU - TURNA KUŞU VE ORİGAMİ

Bu uçurtmanın bir Japon kağıt katlama sanatı olduğunu yıllar sonra TRT Çocuk programlarında Origami eğitimleri ile keşfettim.

ALİ SERDAR ÇOLAKOĞLU - TURNA KUŞU VE ORİGAMİ

-Çocukluğumuzda oyuncaklarımızı kendimiz yapardık. En kolay oyuncak şeytan uçurtması olurdu.

Uçurtmayı kolayca yapardık ama annemin dikiş kutusundan dikiş ipliğini yürütmek pek kolay olmazdı. Özellikle büyük makaralar en beğendiğim ipliklerdi.  Uçurtmayı yaptıktan sonra pencereden bıraktın mı havalanırdı. Rüzgarıda yakalamışsan değme keyfime.

 -Bu uçurtmanın bir Japon kağıt katlama sanatı olduğunu   yıllar sonra TRT Çocuk programlarında Origami eğitimleri   ile keşfettim. TRT Çocuk Programlarının süresi kısa   olduğundan Origami dersleri merakla başlar hüsranla biterdi. Ağır ağır başlayan Origami dersinde  birden hazır yapılmışı ortaya çıkar ve sonlanırdı. Yıllar sonra bilgisayarların yaygınlaşması ve internetin hayatımıza girmesi ile Origami merakını videolarla çözdüm. Origami artık benim dinlenme aracım olmuştu.

 -Origami’nin hayatımdaki yeri, bir öğrencimin bir hikayeyi   Orgami ile anlatması ile şekillendi. Origami ders anlatımında   öğrenci ile iletişim kuracağım bir araca dönüşmüştü. Yılsonu   öğrencileri okulda tutmak pek zordur. Bir mayıs sonu   sınıftaki öğrencilere; “Herkes bir kağıt çıkarsın, kurbağa   yapacağız” dedim. Masada hazır zıplayan kurbağa   öğrencilerin ilgisini çekmişti. Merakla kurbağa katlamaları   başladı. Kocaman çocuklar neşe içinde katlamalarını   yaparken” ku vak vak,  ku vak vak kuyruğun nerede?   Kuyruğun yok, kuyruğun yok yüzerim derede”  Çocuk   şarkısını koro halinde söylenmeye başlamıştık. Ses öğle   yükselmiş ki Okul Müdürü’nden uyarı geldi. 

Yıl sonu, öğrencilerin birer zıplayan kurbağaları olmuştu. Çocukluklarına dönmüş, mutlu olmuşlardı Yaşlandıklarında anlatacakları bu öykü onların okul yaşamlarına kazınmıştı.  Böylece Origami sevdamı geliştirmeye başladım.

Sizlere anılarımı anlatırken Orgamiyi anlatmayı unuttum:

 -Origami Japonların katlama sanatıdır. Ori  (Katlama) gami   (Kağıt) sözcüklerinin birleşiminden meydana gelir. Her ne   kadar Japon sanatı olsa da Çin’de de bu sanat hayli   gelişmiştir.

  Klasik origami tek parça kağıttan yapılır. Modern Origami’de   ise birbirinin benzeri parçaların birleştirilmesi ile oluşturulur.   Origami’de sınır yoktur. Her şeklin Origamisi yapılabilir. Yeter   ki düşünün ve uygulayın. Katlama yaşlı insanların unutkanlık   sorununa çare olarak görüldüğünden yaşlılara da bu sanat   öğretilmekte. Yediden yetmişe kafa dinlendirmek ve yeni   keşifler yapmak için kağıtları katlamaya başlamalıyız. İlk   olarak Turna kuşu ile başlayabilirsiniz.

Turna kuşu, Japon kültüründe önemli bir yere sahiptir. Aynı önem Origami Turna için de geçerlidir. 1000 adet Turna kuşu yapanın uzun ve iyi bir yaşam süreceğine inanılır.

 -Turna kuşunun günümüzde popüler olmasının nedeni   Sadako Sasaki isimli 11 yaşındaki bir kız çocuğudur.   2.Dünya Savaşı sırasında Hiroşima'ya atılan Nükleer bomba   nedeniyle Lösemi hastası olan bu küçük kız, iyileşme   umuduyla Turna kuşu yapmaya başlar. Ama 644.Turnasını   bitirdikten sonra hayata veda eder.

 - Onun anısına bombanın atılışının her yıl dönümü 6 Ağustos'ta   Japonya ve dünyadan çocuklar evrensel barış adına turna kuşu yapıp,   Sadako'nun Hiroşima'daki anıtına gönderirler.

  -

Haydi ne duruyorsunuz Sizde barış için bir turna kuşu yapın ve uçurun.

                    4 MAYIS - ATAŞEHİR