TRAFİK CEZALARI

Firmanıza kayıtlı,her türlü kamyon, kamyonet,minibüs(Doblo,Citroen,Fiorino,Kango,Ducato vs. tarzı araçlarda kapsam içerisindedir) tarzı Araçları kullanan çalışanlarınıza 22 Eylül 2020 tarihine kadar (Mesleki yeterlilik Belgesi)''SRC ve Psikoteknik Belgesi'' almanız yasa gereği zorunlu kılınmıştır.

TRAFİK CEZALARI

1-Firma sahiplerine; 22 Eylül 2020 tarihi itibariyle şöförlerinizin işlerine devam edebilmeleri için mutlak surette ''SRC ve Psikoteknik Belgesi'' almak zorundadırlar. Aksi halde firmanıza ''Cezai İşlem'' uygulandığı gibi araçta bağlanacaktır.

2-Sürücü arkadaşlara; Firma sahipleri 22 Eylül 2020 tarihi itibariyle ''SRC ve Psikoteknik Belgesi''olmayan sürücülere araçlarını vermeyecekleri için işi bırakmanız dahi söz konusu olabilir,bu sebepten biran önce kaydınızı yaptırıp belgelenizi alınız.

''25 Şubat 2003 öncesi ehliyete  sahip olanlar, 22 Eylül 2020  tarihine kadar yanlızca SRC Belgesini,eğitime ve sınava katılmaksızın,egitim ve sınav ücreti(975+KDV )ödemeden, kart ve hizmet ücreti(275+KDV )ödeyip,tarafımızca doğrudan alma hakkına sahiptirler.'' Psikoteknik belgesi için her kişi bir defalığına 50 dk teste tabi tutulur ve+ücreti vardır.

Son müraacat 22 Eylül 2020 tarihidir…

Ulaştrma ve Altayapı Bakanılığı 4925 Sayılı Karayolu Kanunu; ''SRC ve Psikoteknik Belgesi'' 

21 Eylül 2020 tarihine kadar sorulmaz, 22 Eylül 2020 tarihinden sonra Trafikte yapılacak uygulamlarda ''SRC ve Psikoteknik Belgesi'' bulundurmayan sürücülere ve araç sahiplerine''Cezai İşlem'' uygulanacaktır.

''Firmanıza kayıtlı araclarınızda SRC ve Psikoteknik Belgelesi bulundurmak yasa gereği zorunludur.''

Yapılacak trafik uygulamalarında sürücülerinizin ''SRC ve Psikoteknik Belgesi'' bulundurmaması durumunda,

Firmaya 7.500 TL Sürücülere 550 TL Para cazası işlemi uygulanır.

SRC Belgesi nedir?

4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunu ve Karayolu Taşıma Yönetmeliği kapsamında faaliyet gösteren veya gösterecek olan tüm sürücülerin alması zorunlu olan belgedir. Denetimlerde yük veya yolcu taşıdığınız baz alınmaz şirket adına kayıtlı veya ticari bir araç kullanıyorsanız SRC Belgesi ve Psikoteknik belgesi ibraz zorunluluğunuz vardır..

Psikoteknik Belgesi nedir?

Karayolu Taşıma Yönetmeliği 60. maddesi 'e' bendine göre sürücülere Psikoteknik değerlendirme yapmaktadır. Aynı yönetmeliğin 73'üncü maddesine göre bu değerlendirmeyi yaptırmayan sürücüleri çalıştıran firmalar için para cezası, yetki belgesinin iptali ile ceza koşulları belirtilmiştir.

Standart, tarafsız, bilimsel, değerlendirme Psikoteknik merkezimiz güler yüzlü personeli ve yirmi ayrı şubesiyle müşteri odaklı tarafsız ,standart ve bilimsel kriterlere uygun olarak psikoteknik değerlendirme, psikiyatri muayenesi ve sürücü davranış analiziyle sizlere hizmet vermektedir.

LÜTFEN OKUYUNUZ …

TRAFİKTE KAZAYA KARIŞAN SÜRÜCÜNÜZÜN ''PSİKOTEKNİK BELGESİ'' YOK İSE SİGORTA ŞİRKETLERİ TARAFINDAN HASAR ÖDEMESİ YAPILMAMAKTADIR.KISACASI SÜRÜCÜLERİNİZİN BELGELERİNİN OLMAMASI DİREKT OLARAK FİRMANIZI ETKİLEMEKTEDİR.

Denetim Yapacak Birimler;

-Ulaştırma ve Altyapı bakanlığına bağlı sivil memurlar,

-Jandarma trafik, trafik polisi ,trafik zabıtası

DİKKAT, İLGİLİ KANUN RESMİ GAZETE'DE YAYINLANMIŞTIR.

25.02.2004 tarih ve 25384 sayılı Resmi Gazete(KTY Aslı)

08.09.2004 tarih ve 25577 sayılı Resmi Gazete(1.Değişiklik)

15.12.2004 tarih ve 25671 sayılı Resmi Gazete(2.Değişiklik)

Bu yazı T.C. ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANLIĞI Resmi sitesinden alınmıştır.

Not: Sürücülerin Merkezlerimizde daha rahat ve hızlı bir şekilde testten geçebilmesi için gelmeden önce mutlaka randevu alınması gerekmektedir.

“Konu hakkında detaylı bilgiyi ve randevunuzu bölge Müdürümüz Sedat Bey'den alabilirsiniz.“

İletişim İçin Ulaşabileceğiniz İlgili Telefonlar

GSM :0533 454 4 405 -  0532 055 7 349

srcokulu@gmail.com        info@srcbelgesiegitim.com       www.srcbelgesiegitim.com