FATİH ALBAYRAK - TATİLDE BESLENME

Tatilde .dışarıda daha çok yemek yediğimiz için beslenmemize daha çok dikkat etmeliyiz.

FATİH ALBAYRAK - TATİLDE  BESLENME

- Okulların kapanması ve yaz aylarının gelmesi ile tatile çıkmaya başladık.

 - Yaz aylarında  . havalar çok ısınmakla birlikte     daha az hareket etmekteyiz. Bu nedenle    daha   az kalorili yiyecekler ve içecekler  tüketmeliyiz.   Karbonhidratlı ve şekerli yiyeceklerden uzak   durmamız gerekmektedir. Ayrıca yeterince  su   içmeyi ihmal etmemeliyiyiz.

 - Tatilde .dışarıda daha  çok yemek yediğimiz için beslenmemize daha çok dikkat etmeliyiz. Bazı  büfelerden  tanımadığınız lokantalardan bir şeyler yemek içmek korkunç hal almıştır.

            Tüketicilerin yedikleri ürünlerin,  hammaddelerinin nereden geldiklerini kontrol etmeleri gerekmektedir.Ayrıca orijinini bilmedikleri mamullerden uzak durmalarını tavsiye etmekteyim.. Her meyve ve sebzeyi mevsiminde  tüketmeliyiz  .Sebze meyve zenginliği bakımından  çok şanslıyız.Yazın sebze ve meyve tüketimine ağırlık vermeliyiz.Kızartmalardan ve ağır gıdalardan kaçınmalıyız. .Kayısı, kiraz, karpuz, kavun, ahududu, böğürtlen, şeftali, üzüm, alıç, çilek, erik, dut, incir  elma armut gibi meyveler yaz meyveleri arasında sayabiliriz. Yazın yetişen sebze türleri domates.salatalık.kabak.patlıcan.biber. bamya.taze  fasülye.enginar. semizotu gibi sebzelerdir.

Rabbimiz bize  ne güzel meyveler nasip etmiş. Şükretmeli .doğal olanı ve işlenmemiş olanı tüketmeliyiz.

 - Birçok   lokanta  ve   pastanelerde   pis  ve     iptidai     şartlarda          çalışmaktadır.  Tüketiciler   bir kez  tezgahın  arkasına  geçseler gördükleri   karşısında bir daha yemek yemezler  .Yollarda ,     geldi geçti denen yerlerdeki  büfelerde sucuklu   tost yerken dikkat etmeliyiz. . Çünkü bu tostlar       markasız ve  ucuz   hatta bozuk   sucuklarla     yapılmaktadır.Bozuk kıymayı baharatlarla               kapatarak sucuk yapıp  satan gıda teröristleri var.   Yazın yiyecekler akşama kadar açıkta sıcakta   bekletilmektedir. Bakteriler üremekte ve gıda   zehirlemelerine neden olmaktadır.

 - Marketlerde  ucuz  salam  sosis , sucuk , peynir  ve  diğer ürünler  satılmaktadır  .Gıda  ürünlerini  ucuza  mal etmek  ve dayanıklı olması , güzel görünmesi için  çeşitli boyalar   ve  yabancı  katkı maddeler i katmaktadırlar.Koruyucu maddeler  standartlara  ve yasalara göre çok  düşük miktarda katılmaları gerekmektedir. Fakat merdiven altı işletmeler kontrolsüz bir şekilde kullanmaktadır. Sonuçta maalesef ülkemizde kanser vakaları artmaktadır.

Turistik tesislerde her şey dahil sistem uygulanmaktadır. Bu sistem hem israfa hem de  sağlıksız beslenmeye yol açmaktadır.Parası daha önceden ödendiği için bedava zannedilerek ya da verdiği paranın karşılığını iyice almak için  çok yenilmektedir. Fazla  alınan yemeklerden yenmeyenler ise   çöpe atılmaktadır. Tatil boyunca bolca gazlı  içecekler içilmektedir.. Gazlı içecekler vücudumuza zarar verdiği gibi  bağımlılık yapmaktadır. Patates kızartmaları ve hamburgerler aşırıca  tüketilmektedir. İnsanlarımız farkına varmadan kötü beslenme alışkanlıkları edinmekte , sağlıklarını tehlike altına atmaktadır.

Bir ailenin yemekten sonra masanın durumu !

Beş yıldızlı otellerde bile yapılan yemekler  hijyen ortamlarda hazırlanmamakta, kalitesiz lezzetsiz yemekler yapılmaktadır.Personel yemek dağıtırken yüzünden terler  yemeklerin içine dökülmekte, kişisel temizlik ve bakımlarını yapmamaktadırlar. Masa örtüsü tabak ,çatal kaşık, bardak temizliği yeterince yapılmamaktadır.

Yemek üretim ve servis kalitesizliğin düşük olduğunu söylediğimizde ,  İşletme yöneticileri,   eleman yetersizliğinden ve yetişmiş eleman bulamamaktan şikayet etmektedirler.

Yapılan yemekler için alınan hammaddeler ucuz olsun nasıl olursa olsun diyerek tedarik edilmektedir.   Nerede üretildiği belli olmayan ürünlerle yapılan yemeklerde istenilen tat ve rayiha olmamaktadır. Bu nedenle serviste bolca alınan yemeklerin çoğu yenmeyip dökülmektedir.

 İşletmelerin pek çoğu   o gün yaptıkları yemek tüketilmeyince , o yemekten bir gün sonra farklı yemekler  yapmaktadırlar. Tüketilmeyen patates, et, patlıcan vs. yemeklerden  türlü şekillerde uyduruk yemekler yapılarak  yeni yemek gibi tüketiciye takdim edilmektedir.

Otellerin  her şey dahil  sistemini bırakmasını beklerken,  ultra her şey  dahil  sistemlere geçmektedirler. Bu tam anlamıyla tüketim çılgınlığı ve israftır.

Her şey dahil çalışan otelde müşterinin yemekten sora bıraktığı tabak.

İSRAF.  İSRAF.  İSRAF...

• Araf Suresi, 31. Ayet  Yiyin, için ve israf etmeyin. Çünkü O, israf edenleri sevmez.