SU UYUR, DÜŞMAN UYUMAZ!.. UYANIK OLMALIYIZ…

-TC Kimliğimizi taşıyan her yurttaşımız asli unsurdur. İhanet etmedikçe en iyi şekilde koruruz, kollarız.

SU UYUR, DÜŞMAN UYUMAZ!.. UYANIK OLMALIYIZ…
İBRAHİM DİNÇ - EĞİTİMCİ

14-15’li yaşlarda idim. Büyüklerimiz bize akşama kadar çevre temizliği ve benzeri işler yaptırırlardı. Yaptığımız bu işin karşılığında ise mükâfat olarak bizi sinemaya gönderirlerdi.  Bizler de halimizden memnun idik ve çok mutlu olurduk.

***

-Bundan 100 yıl evvel 24 milyon kilometre karelik cihan şümul bir imparatorluğumuz vardı. Adı, ‘Devlet-i Aliyye’ idi. Maalesef 1.Dünya Savaşı’nda bu koca imparatorluğumuz parçalandı, 30’da 1 küçüldü. Bugün itibarıyla elimizde 780 Bin kilometrekarelik bir  vatanımız kaldı. Aziz vatanımız, Türkiye Cumhuriyeti Devleti. İçimizdeki ve dışımızdaki güruhlar hâlâ türlü oyun ve entrikalarla bizleri ve Aziz vatanımızı parçalayıp yutmaya çalışıyorlar.

- Vatan, bayrak, dil, din, tarih, kültür… hayati önem arz eden kavramların çoğunu yeterince idrak edemiyoruz. Adına milli eğitim dememize ve hatta  büyük bir çoğunluk kitlenin de o sıralarda eğitim görmelerine rağmen bu denli önemli ve hassas bir konuya  yeterli duyarlılığı gösteremediğimizi üzülerek müşahede ediyoruz. Hatta içimizde uğruna can verdiğimiz şanlı bayrağımıza bez parçası diyecek kadar duyarsız, art niyetli yaratıkların var olduğunu görüyoruz ve biliyoruz.

***

-TC Kimliğimizi taşıyan her yurttaşımız asli unsurdur. İhanet etmedikçe en iyi şekilde koruruz, kollarız. Aksi takdirde ihanet edeni de yasalarımızın öngördüğü cezalarla en ağır şekilde cezalandırırız.

“Su uyur düşman uyumaz” der büyüklerimiz. Çok doğru bir tespit. Bu yazımı hazırlarken Elazığ’da emniyet güçlerimiz ve kahraman Mehmetçiğimiz ‘Eren Abluka-11 Şehit Jandarma Uzman Çavuş Rüstem Çetin Operasyonu’ başlatıldı. Ne garip bir durum değil mi? 19 Mayıs 1919 Milli Mücadelemizin yâd edildiği anlamlı bir günde... Bu gün milli bayramımız, kutlu ve mutlu olsun!.. “Yurta sulh, cihanda sulh” ilkesini şiar edinmiş kahraman ve asil bir millet ne acıdır ki hâlâ içimizdeki, dışımızdaki ve çevremizdeki düşmanlarımızla canımızla, kanımızla mücadelemize devam ediyoruz.

***

- Yine bundan 50 yıl evvel idi. Henüz renkli televizyonlarımız yoktu. Siyah beyaz ekranlı televizyonlarımızın olduğu yıllardı. Özellikle her hafta Pazar günleri sabırsızlıkla ve büyük heyecanla sinemaskop-geniş ekran, yaklaşık 1,5 saat süren Amerikan Kovboy filmleri seyrederdik.

“-Sayın şerif! Ne diyor bu herif…Amerikalılar, sanırım çok eskilerde kasaba polislerine ‘Şerif’ diyorlardı…”

-Kovboy kendine has giysisi ve fotör şapkasıyla kasabaya gelir. Atını konaklayacağı otelin ahırına bağlar ve ahırın üstündeki istirahat edeceği otele çıkar yerleşirdi. Otelin barında yer, içer, uyur ve sabah kalktığında hesap ödemeden giderdi.

- Buna karşı koyan olursa, karşı koyanın vay haline.  “Bu kovboylar karşısındaki kişinin fotör şapkasını nişan alarak fotörün tepesinden kusursuz vuracak kadar da silahşördürler…”  Hiç çekinmeden silahını ateşler, karşısındaki kişi ya da kişileri acımasızca öldürürlerdi. Günümüzde bizim kuşak bu anlattıklarıma şahit olanların sayısının da azımsanmayacak kadar fazla olduğunu zannediyorum. O yıllar, Gençlik hareketlerinin liderleri Deniz Gezmiş ve arkadaşları Karaköy’de demirleyen Amerika’nın 6.Filosunu telin ediyorlardı. Bizlerde buna içimizde cereyan eden yasa dışı Komonist terör eylemleri zannederdik. O yıllar Amerika’nın Akdeniz’de tek 6.Filosu vardı. Maşallah bu gün dünyanın her yerinde 360 filosu var. Buralara ne maksatla geldiler acaba? Sözüm ona dünyanın jandarması ABD ‘Tavşana kaç, tazıyı tut’ misali dünya barışı için geldiklerini zannetmiyorum. Barış olsaydı her gittikleri yerde kan ve barut kokmazdı. Mazlum insanlar feryat , figan etmezlerdi.  Bakıyoruz ABD ve havarileri neredeler?  Oralar kan gölü. Acı, feryat, figan…

-Sözün özü! “Türk milleti çalışkandır, zekidir…” diyen bir liderimiz ve vatanı için, mukaddesatı için varlığını korumaya aht etmiş kahraman milletimizin başında dimdik duran kahraman vatansever emniyet güçlerimiz, kahraman ordumuz ve liderlerimiz var. Bizlere yaraşan her zaman olduğu gibi milli birlik ve beraberlik ruhuyla el ele, gönül gönüle vererek kenetlenmek; içeriden ve dışarıdan gelecek her türlü saldırılara karşı birlik olmaktır.

Rabbım devletimizi, milletimizi, mazlumları korusun; birliğimizi ve dirliğimizi daim eylesin inşallah.