SONBAHAR ALERJİSİNİ COVİD-19 İLE KARIŞTIRMAYIN

Sonbaharın gelmesi, hava sıcaklıklarının yavaş da olsa azalmaya başlamasıyla vücut direnciniz düşebilir ve hastalıklar kapınızı çalabilir.

SONBAHAR ALERJİSİNİ COVİD-19 İLE KARIŞTIRMAYIN

Sonbahar aylarında sıkça yaşanan göz yaşarması, burun akıntısı, hapşırma veya öksürük sizi endişelendirebilir. Ancak kesin bir yargıya varmadan evvel, rahatsızlığınızın Covid-19 mu yoksa dönemsel bir alerji mi olduğunu bir sağlık kurumuna giderek öğrenebilirsiniz.

Sonbahar alerjisi nedir?

Sonbahar alerjisi vücudumuzun doğadaki değişimlere verdiği bir tepkidir. Mevsim değişikliklerinde ortaya çıkan alerjenlere reaksiyon göstermesidir. Covid-19 ise viral bir enfeksiyondur ve bulaşarak çoğalır.

Covid-19 ile sonbahar alerjisi nasıl ayırt edilir?

Mevsimsel alerjilerde göz yaşarması, geniz ve burun akıntısı, burun tıkanıklığı, hapşırma, kuru öksürük ve gözlerde sulanma görülürken, Covid-19 belirtileri arasında ateş, yorgunluk, solunum zorluğu, halsizlik, eklem ve kemik ağrıları ile kuru öksürük görülmektedir. En benzer semptomlardan biri öksürük ve nefes darlığı iken, iki hastalık harasında en belirleyici farklardan biri yüksek ateştir.

Sonbahar alerjisinin tedavisi var mıdır?

Sonbahar alerjisinin tedavisi vardır. Ancak öncelikle hastaya tanı konulmalı ve alerji testi yapılmalıdır. Ayrıca bu tür alerjiler tedavi edilmezse alerjik rinit veya astım gibi hastalıklara sebep olabilir. Dolayısıyla alerji deyip geçmeyerek bir uzmana görünmenizde fayda olacaktır.

MEDLINE ACİL SAĞLIK HAKKINDA

Medline Acil Sağlık, kurulduğu 1995 yılından 2009 yılına kadar hastane öncesi acil sağlık hizmetlerini üstlenmiştir. 2009’un ikinci yarısından itibaren sadece acil sağlık alanında değil, hastane dışında kalan “yerinde sağlık” ve “acil durum” ihtiyaçlarını da karşılamaya yönelik çeşitli hizmetleri vermek üzere yapısını yenilemiştir. Esas Holding şirketi olan Medline Acil Sağlık, 365 gün 24 saat Telefon ile Tıbbi Danışmanlık, Revir ve Sabit Nokta Sağlık Hizmeti, Sağlık Bakanlığı onaylı sertifikalı ilk yardım eğitimleri, Bireysel Hizmet Paketleri (eve doktor, evde ya da işyerinde tetkik, checkup), Sağlık Taramaları, Doktorlu Kara Ambulansı, Hava Ambulansı Organizasyonu hizmetlerini vermektedir. Medline Acil Sağlık, 2011 yılının sonundan itibaren Evde Sağlık Hizmetleri alanında da faaliyet göstermeye başlamıştır. Detaylı bilgi için www.medline.com.tr adresini ziyaret ediniz.

HABER: GÜLDEN AĞGÜL-REJANS İLETİŞİM