ŞİLE BEZİ VE İŞLEMELERİ YÜZ MASKESİNDE BULUŞTU...

Koronavirüs tedbirleri kapsamında zorun hale gelen maske kullanımında adını Dünyaya duyuran Şile bezi ve işlemeleri büyük ilgi görüyor.

ŞİLE BEZİ VE İŞLEMELERİ YÜZ MASKESİNDE BULUŞTU...
Şile Bezi Maske

Şile Halk Eğitimi Merkezi bünyesinde kurulan Maske Atölyelerinin bir bölümünde Şile bezi işlemelerinin yer aldığı maskeler imalatı gerçekleşirken diğer Atölyede gün içerisinde talebe göre 30.000 ile 50.000 adet arasında çeşitli renklerde maske imalatı gerçekleştiriliyor.

 

 

 

 

Yetkililer Şile bezi maskeler için İstanbul’un çeşitli ilçelerinden talep olduğu gibi Ankara, İzmir gibi illere de Şile bezi maskeleri yolladıklarını ifade ettiler. Yetkililer ayrıca Şile bezi ilçenin kültürel bir değeri bezin sadece gömlek veya kıyafette kullanılmadığını, bezin kendine özel gözeneklerinin olduğu için sağlıklı bir bez olduğu her zaman dile getirilmiş ve hayatımızın bir parçası haline gelen maske kullanımında neden Şile bezi ve Şile iş örneklerimiz olmasın dedik ve kolları sıvadık dediler.

Kurum Müdürü Ömer Faruk Uçer’de “Geçtiğimiz Mart ayından itibaren tüm dünyada ve ülkemizde yaşanmaya başlanan Pandemi döneminde bizlerde çalışan bayanlarımız ile birlikte elimizi taşın altına  koyalım istedik. Önce maske işine Şile bezi ile başladık. Şile bezi ulusal markadır. Tescilli bir markadır. Neden Şile bezinden olmasın maske dedik ve hemen Şile bezinden kalıplarımızı hazırladık. Şilemize özgün işleme örneklerini nakışladık ve ürünlerimizi İstanbul Ankara gibi illerimize bağlı müdürlüklerimize gönderdik ve büyük beğeni kazandı ürünler. Yaklaşık 6.000 adet Şile Bezi maske imalatı gerçekleştirdik ve halen imalata devam ediyoruz.

Ayrıca zaman zaman maske sıkıntılarının yaşanması üzerine Sayın Kaymakamımızın ve Belediye Başkanımızın destekleriyle atölyemizi kurduk ve steril ortamda düz maskelerimizin üretimine devam ediyoruz.

‘Her yüze maske, her renk maske’ sloganıyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Fatih, Beykoz, Çekmeköy, Tuzla ve elbette Şile de bir çok  noktada Şile Halk Eğitim Merkezi yazan maske kutularımızı görmek mümkün” şeklinde konuştu.

HABER: NURCAN KIRCALI