ŞEHZADELER ŞEHRİ MANİSA…”YUNUSEMRE VE ŞEHZADE İLÇESİ”

Yunusemre Belediye Başkan Yardımcımız Musa Dirik’i ziyaret ettik.

ŞEHZADELER ŞEHRİ MANİSA…”YUNUSEMRE VE ŞEHZADE İLÇESİ”
YUNUSEMRE BELEDİYE BŞK.YRD. MUSA DİRİK

2012 yılında Büyükşehir olan 1,5 milyon nüfuslu ve "Şehzadeler Şehri" olarak da adlandırılan Manisa şehrimiz; “Mesir Macunu ve Sultaniye Üzümü” ile ünlü…

  

     YUNUSEMRE BELEDİYE BŞK.YRD.MUSA DİRİK                       ŞEHZADE BELEDİYE BŞK.YRD. BİLAL DEMİR

Spil Dağı eteklerindeki bir yayla görünümünde adeta…Bir yanı Şehzadeler diğer bir yanı ise Gönüller

Sultanı Yunus Emre diyarı.

“Göz görür gönül sever der” büyüklerimiz…

Ekran başında bilmem ne adındaki adada yaşanan serüvenlere, gelin-kaynana programlarına, Uludağ’a, Kartepe’ye, Kartalkaya’ya ve Erciyes’e ayırdığımız zamanımızın sanırım çeyreğini ayırabilsek; tarihi ve kültürel dokularımızın yaşadığı bu ve benzeri kasabalarımızın her zerresinde tarihimizi görür ve hissederiz. 

Seyahat ediniz, sıhhat bulursunuz…(Hadis-i Şerif)-"-Anadolu Yakası Haber Bölgesel-Süreli Eğitim-Kültür-Aktüalite Gazetesi İmtiyaz Sahibi ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürü İbrahim Dinç ile Haber Müdürü Mustafa Çerçi’nin 24 saatlik kültür gezisi izlenimlerini okuyucularımızla paylaşmak istedik."

Gönüller Sultanı, Sevgi ve Hoşgörünün sembol ismi Yunus Emre’mizin adını taşıyan bu güzide ilçemizi aracımızla turlayarak tanımaya çalıştık. Alış-veriş yaptığımız sıcakkanlı, misafirperver esnaflarla maskeli ve fiziki mesafeye uyarak kısa süreli sohbet imkânı bulduk.

İLK DURAĞIMIZ YUNUSEMRE BELEDİYESİ…

               YUNUSEMRE BELEDİYE BAŞKAN YARDIMCISI MUSA DİRİK - İBRAHİM DİNÇ - MUSTAFA ÇERÇİ

Yunusemre Belediye Başkan Yardımcımız Musa Dirik’i ziyaret ettik.

Belediye Başkan Yardımcımız Musa Dirik; bizlere Yunusemre Belediyesinin yaptığı ve yapmayı planladıkları projelerinden bahsettiler.

Kendisi de uzun yıllar gazetecilik hizmetinde bulunmuş, medyanın mutfağında pişmiş bir yönetici olan Belediye Başkan Yardımcısı Musa Dirik; “Yurt içi ve Yurtdışından davet edeceğimiz akademisyenlerle bu yıl oldukça kapsamlı bir Yunus Emre Sempozyumu düzenleyeceğiz. Spil Dağındaki Belediye tesislerinden bahsederken esnafla ve halkla olan sıcak ve samimi ilgilerinden de bahsetti. Yunusemre Belediyesi olarak bizler işimizi ve belediye hizmetlerimizi gönüllere dokunarak yapıyoruz. Eğitim, kültür hizmetlerimize apayrı önem veriyor ve gerçekleştiriyoruz” dedi.

İKİNCİ DURAĞIMIZŞEHZADE BELEDİYESİ…

ŞEHZADE BELEDİYE BAŞKAN YARDIMCISI BİLAL DEMİR - İBRAHİM DİNÇ - MUSTAFA ÇERÇİ

Cuma namazımızı eda ettikten sonra Şehzade Belediye Başkan Yardımcısı Bilal Demir’i ziyaret ettik.

Başkan Yardımcısı Bilal Demir; Şehzade Belediyesi olarak halkımıza hizmet etmenin gönül iklimimize apayrı bir yeri olduğu inancıyla Pandemi süresince sıkıntı ve sevinçlerimizi halkımızla birlikte paylaştık” dedi.

DÖNÜŞ YOLCULUĞUMUZ…

                            MANİSA BİRLİK-1539 MEŞHUR MANİSA MESİR MACUNU VE ORGANİK ÜRÜNLER PERSONELLERİ

Bir gün önce İstanbul’dan gece saat 22.00’de başlayan yolculuğumuzun dönüşüne ise  öğlen sonu 15.30’da Şehzade ilçesinden ayrılarak  başladık. Manisa çıkışında, yolumuzun üzerinde sağ kolda bulunan Şehzadeler Şehri Manisa ilimizin sembolü organik ürünlerin imalat ve satış mağazası MANİSA BİRLİK-1539’da mola verdik.  

            

“MANİSA BİRLİK-1539” Organik ürünlerin imalat ve satışının yapıldığı oldukça görkemli bir mağaza. Mağazanın çalışan bay ve bayan personelleri güler yüzlü, samimi ve misafirperver insanlar. Mağazanın sahibi de personelleri gibi samimi ve mütevazi bir insan.

Mağazanın sahibi Ömer Topbaş Türk misafirperverliğinde ayrı bir yeri olan kahve ve mesir macunlu lokum ikramında bulunduktan sonra bizlere yörenin sembol ismi organik ürünleri hakkında bilgiler verdiler. Güler yüzle, içten ikram edilen kahve ve mesir macunlu lokumumuzu yedikten sonra mağazadan birkaç parça hediyelik mesir macunlu lokum, mesir macunu, tarhana ve erişte aldık ve vedalaştık.

“Kültürel ve tarihi değerlerimizin yaşatılması, öğretilmesi adına yazılı ve görüntülü medya organlarımızın elbette büyük sorumlulukları vardır.”

MANİSA’NIN PARLAYAN YILDIZI SPİL DAĞI

Spil Dağı, Manisa merkezden kuzey yolunu izleyerek 24 km, İzmir merkezden güney yolunu izleyerek yaklaşık 50 km uzaklıkta, ismi Manisa ile özdeşleşmiş, tarih, mitoloji ve flora bakımından çok zengin 1.513 mt yüksekliğinde kalkan, volkan türünde bir dağı.

Spil dağının zirvesinde yapılan konaklama tesislerinde yayla ve kır havasını soluyup tüm aile bireylerinizle Şehzadeler şehrindeki tarihimizin izlerini ve  eserlerini  görebilirsiniz.

Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa SAV Efendimizin  Hadis-i Şerifinde buyrulduğu gibi; “Seyahat ediniz, sıhhat bulursunuz” hadisine mazhar olabilir ve huzurla yuvanıza dönebilirsiniz.

                     

                  İBRAHİM DİNÇ - MUSTAFA ÇERÇİ

Doğa sevdalısı sporcuların gözdesi Spil Dağı Milli Parkını Manisa’nın cazibe merkezi, doğa turizminin parlayan yıldızı olarak görüyoruz.

- Manisa lalesi ve endemik bitkileriyle bezenmiş, dağda yaşayan yabani hayvanlarla apayrı bir dünya olan ve karadan 18 km mesafe katederek çıkılan 1.513 mt. rakımlı Spil dağının zirvesine Teleferikle çıkabilmek yapılması gereken sevindirici bir proje…

İBRAHİM DİNÇ-MUSTAFA ÇERÇİ  (25-26 Şubat 2021)