RAMAZAN KALINTAŞ - KORONAVİRÜS BİZE ÇOK ŞEY ÖĞRETTİ...

Bakterilerin tedavi edildiği fakat virüslerin tedavisinin uzun bir süre aldığı bilinmekte iken, Korona virus bilim dünyasının tanıyamadığı bir virüs olarak ortaya çıktı.

RAMAZAN KALINTAŞ - KORONAVİRÜS BİZE ÇOK ŞEY ÖĞRETTİ...

Çin’den başlayan ve tüm dünyayı etkisi alan Koronavirüs salgını, gözle görülmeyen, hava yolu ya da temas ile bulaşan sinsi bir hastalık olarak hayatımıza girdi.

Bakteri ve virüsler İnsan sağlığını olumsuz etkilemektedir…

Bakterilerin tedavi edildiği fakat virüslerin tedavisinin uzun bir süre aldığı bilinmekte iken, Korona  virus bilim dünyasının tanıyamadığı bir virüs olarak ortaya çıktı. Bağışıklık sistemi düşük kişiler üzerinde olumsuz etkiler bırakan bir virüs türü olarak sağlık literatürümüze kaydedildi.

Bulaşma özelliğinin de çok hızlı olduğu tespit edildi...

Adım adım çember daralıyor, her gün yeni yeni bilgiler veriliyor. Sıradan hayatımızda maske ile başlayan kısıtlamalar birçok problemi de beraberinde getirdi.

Dünya Sağlık Örgütü’nün ülkelere üstü kapalı "bunları yapacaksınız" diye yönlendirmeleri sonucunda ölen insanlar; ailesinden adeta kaçırılarak tabutu ile defnediliyordu.

Birçok insan henüz ne olduğu belli olmayan bu virüsü, grip gibi düşünerek farkında olmadan geçiriyordu. İlk zamanlar verilen ilaçlar kimi insanda çoklu organ yetmezliğine, sonrasında zorunlu entübe sürecine ve ölümle sonuçlanan bir girdaba doğru sürüklüyordu. İlerleyen zamanda birçok insan farkında olmadan tedavi için verilen ilaçların etkisiyle kalp krizi, kanda pıhtılaşma ve organ yetmezliğinden dolayı yaşam mücadelesi vermek zorunda kalıyordu.

İnsanlar artık bazı şeylerin farkına varana kadar; aramızda yaşayan cani ruhlu, gözünü para hırsı bürümüş sözde insanların maske, hijyen malzemeleri gibi ürünleri ticari amaçla fırsata dönüştürüp zengin olmak istiyorlardı.

Bu sıkıntılı süreçte alınan tedbirlere rağmen hayat oldukça durgun hale gelmişti. Ticarethanelerin bazıları kapanmalarla birlikte hazırlıksız bir vakıa ile karşı karşıya kalmış, birçok işletme acil eylem planı olmamasından dolayı kiralarını ve işçi ücretlerini ödeyemez hale gelmişti. Devletimizin esnaflarımıza ve sigortalı çalışanlara yaptığı maddi desteği önemli ölçüde insanlarımızı ve esnaflarımızı rahatlattığı gerçeğini de göz ardı edemeyiz. Milyonlarca insan uzaktan çalışma sistemine geçti. İşyerlerindeki kısıtlamalar neticesinde Dünyada olduğu gibi ülkemizde de art niyetli birçok özel kuruluş fazla nasıl para kazanırız derdine düştü.

Koronavirüs bize çok şey öğretti…

Aile büyüklerimizle aramıza mesafe girdi. Ya taşıyorsam korkusu ile adeta psikolojik saldırılar gün geçtikçe bedenlerde gücünü göstermeye başladı. Selam verdiğimiz insanlarla tokalaşmak, dokunmak, kucaklaşmak hayal oldu. Cenazelerde, toplu organizasyonlarda artık her şey kısıtlanmış; acı da mutluluk ta yaşanamaz bir hal almıştı. İnsanlarımız bazı medya organlarının beyanlarıyla adeta korku dünyasında yaşamaya başladılar.

Hülasa Koronavirüs bize çok şey öğretirken, sağlığımızı, işimizi ve geleceğimizi de sıkıntıya soktu.

Her şeye rağmen hayat güzel, yaşamak güzel…

Hayata daima olumlu bakmak; şartlar ne olursa olsun birlik ve beraberlik ruhuyla sevinçlerimizi, kederimizi bölüşmek bir erdem olduğu gerçeğini de gün yüzüne çıkarmış oldu.

Kalın sağlıcakla…