PENDİK MESEM'DEN 850.YIL ETKİNLİĞİ...

Pendik Mesleki Eğitim Merkezi, Yunus Emre Kültür Merkezinin 650 kişilik salonunda çırak, kalfa ve ustalarıyla, öğretmen ve idarecileriyle protokolün ve misafirlerin katıldığı davetli grubuna, matematik öğretmeni Şenay Bilir’in sunumuyla; okul tanıtımı, irfan müziği, mesleki şov ile “Şed Kuşanma Töreni” icra etti.

PENDİK MESEM'DEN 850.YIL ETKİNLİĞİ...

UNESCO VE CUMHURBAŞKANLIĞI 2021/ 4 SAYILI GENELGE…

Pendik İlçe programını üstlenen okul kısa bir süre içerisinde tiyatral çalışma ve erkek berberliği alanında sahne şovu çalışmasını hazırlayarak; izleyenlere profesyonel oyuncuların programı hissini yaşattı. Özellikle tarihi mizansen salonu dolduran izleyicilere duygulu anlar yaşattı.

İLÇE PROTOKOLÜ ORDAYDI…

İlçe Kaymakamı Dr. Sayın Hülya Kaya, Belediye Başkan Yardımcısı Hakan Öğütçü, İlçe Milli Eğitim Müdürü Aytekin Yılmaz, Şube Müdürü Avni Er, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Bilal Gündoğdu, AHİSİAD Başkanı İbrahim Çam, Belediye Kültür İşleri Müdürü Mustafa Kemal Çalıkçı, Esnaf Kefalet Odası Başkanı Sezai Kantarcı, Erkek ve Kadın Kuaförler Odası Başkanı Sadık Türker, okul müdürleri, işyeri sahipleri ve ustalar, öğretmenler ve misafirlerin katılımıyla başlayan programda Okul Müdürü günün anlam ve önemini belirten konuşması ve Müdür Yardımcısı Hasan Olgun’un okul tanıtım sunuları ile başlayan programı izleyiciler pürdikkat izlediler.

Okul Müdürü Selami Çiçek yaptığı konuşmada; “2021 Dünya Ahi Evran Yılı” münasebetiyle idareci, öğretmen, usta, kalfa ve çırak öğrencilerinin, düzenlediği mesleki tanıtım şovu ve  “Şed Kuşanma Töreni”nin Cumhurbaşkanlığı genelgesiyle tüm Türkiye’de Ahi Kültürünün ve mesleklerin tanıtımı amacıyla yapıldığını belirtti.

Okul müdürü Selami Çiçek; Anadolu’muzun fethinden sonra, yaşadığımız ve yaşayacağımız bu toprakların, ebediyen yurt edinilmesi için; insanımızı tevazuuyla bilgeliğe, dürüstlüğe, toprağı işlemeye, mesleğe yeni başlayanların ise güç ve yeteneklerini ortaya çıkarmak için, meslek erbaplarına ihtiyaç duyulmuştu. 2021/4 Sayılı genelge ile doğumunun 850’inci yılında andığımız Ahi Evran, o dönemlerde Anadolu’nun ortasında mesleklerin ve meslek erbaplarının oluşmasında, Kalfa -Usta ilişkilerinde, nezaketi, kardeşliği, saygıyı ön planda tutan yaklaşımıyla “Ahi Kültürü” oluşmasına öncülük etmiş ve meslek ustalarının “Piri” unvanını almıştı.

Osmanlı Devletinin Kuruluşu ve Yükselme Devriyle ön plana çıkan; mesleklerin icrasında; mesleğin doğru yapılmasında, dürüstlüğe ve insana değer verilmesinde çok önemli yer tutmuş, günümüze kadar bu özellikleri gösterenler ise toplum içinde hep örnek kabul edilmişti.

O dönemlerde; önce küçük birimlerde birbirini tanıyan esnafların, üretimdeki dürüstlükleri, çalışkanlıkları, helal kazançları, gençleri mesleğe heveslendirmiş, bu da mesleklerin ve üretimin tercih nedeni olmasını sağlamıştı.Toplu büyüdükçe, meslek dallarının sayısı artırmış, üretim-ticaret ilişkisi gelişmiş buna bağlı olarak, birlikler ve teşkilatlanmalar kurulmuş; günümüzde ise dernekler, esnaf odaları, federasyonlar ve konfederasyonlar halini aldı.     

                

Meslek sahibi kişilerin; belgelendirilmesi-ünvanları tarihsel süreçte çıraklık, kalfalık ustalık, yiğitbaşı, pir ve ahi şeyhi unvanları olarak devam etmiştir.

Okul müdürü Selami Çiçek misafirlere teşekkür konuşmasında; “Okulumuzun düzenlediği bu etkinlikte de, çıraklıktan kalfalığa, kalfalıktan ise ustalığa geçiş, yani “ŞED Kuşanma Töreni” o dönemlerde, mesleğin onurunu temsil etmiş, meslek erbabının ise “Usta ve Pirlerinin” yanında “işin sorumluluğunu bildiğini” hissettirerek halkın güvenini kazandırmıştır. Yoğun işlerinizi bırakarak; katılımınızla bizleri onurlandıran siz, değerli misafirlerimize, belediye başkan yardımcımıza, ilçe milli eğitim müdürümüze, oda ve birlik başkanlarımıza, kurum müdürlerimize ve öğretmenlerimize, ustalarımıza, yerel basınımıza, teşekkür ederken, mesleki ve teknik eğitime destek veren, programımızı onurlandıran; İlçe Kaymakamımız Sayın Dr. Hülya Kaya Hanımefendiye teşekkür ediyor saygılar sunuyorum” dedi.

ORGANİZASON VE ŞED KUŞANMA TÖRENİNİN BAŞARISI…

Pendik İlçe Kaymakamı Dr. Hülya Kaya; “Mesleki eğitim merkezinin ilçede önemli bir işlevi olduğunu, öğrenci kayıtlarının artmasının ve iş imkânı sağlamasının avantaj olduğunu belirtirken, erkek berberi çırakların sunumunun çok mükemmel olduğunu, genç yaşta meslek sahibi gibi sunum yaptıklarını, izlerken çok mutlu olduğunu belirttiler. Şed Kuşanma Töreni sunumunda görev alanların profesyonel tiyatrocu gibi rol yaptıklarını, izlerken bizi tarihimizin derinliklerine götürdü. Kıyafetleriyle, konuşmalarıyla dualarıyla bizleri duygulandırdılar. Emeği geçen çırak, kalfa, usta, öğretmen ve idarecileri tebrik ederim, başarılı bir organizasyon oldu” dedi.

 

PENDİK BELEDİYESİ DESTEĞİ…

Pendik Belediyesi Başkan Yardımcısı Hakan Öğütçü; “Mesleki bir okuldan mezun olmam beni daha da etkileyen ve rollerini özümseyen hocalarıyla gurur duydum. Belediye olarak mesleki eğitim merkezimize verdiğimiz destek bundan sonra da devam edecek, çalışmaların içinde olacağız, okulun tüm ekibini başkanımız Ahmet Cin ve kendi adıma tebrik ediyorum” dedi.

ODA BAŞKANLARI ADINA…

Esnaf Sanatkârlar Odası Başkanı Bilal Gündoğdu konuşmasında; “Yıllardır mesleki eğitim merkeziyle yaptığımız çalışmalarda çırak, kalfa, usta ve usta öğreticilerimize belgelendirme yapılması, eğitim ve seminer verilmesi başarıyla devam etti, bugün ki mesleki şov ve Şed Kuşanma Töreni bu çalışmaların zirvesi oldu, özellikle hocalarımızın rol alması, Ahi Şeyhi rolüyle Fevzi Türkmen Hocamız biz çok mutlu etti, idareci ve öğretmenlerimizi tebrik ederim çok başarılı oldular” dedi.

Pendik Milli Eğitim Şube Müdürü Avni Er; “Programın başından sonuna kadar sürükleyici ve kusursuz olması çok emek sarf edildiğini ortaya koydu. Mesleki Teknik Eğitimdeki usta - çırak ilişkisinin yanında usta - çırak - öğretmen ve idareci ilişkisi ve eserlerin sunulması bizi ziyadesiyle mutlu etti, başarılarının devamını diliyorum” dedi.

AHİSİAD Başkanı İbrahim Çam; “Ahi Evran ve Ahi Kültürünün tanıtımında yıllardır İstanbul programını düzenlediklerini belirterek, oyunun bu şekilde tiyatrolu hale dönüştürülmesi ve candan oynanması, o dönemin ruhunu yaşatıyor olması bizi tarihsel sürece götürdü, emek veren herkese teşekkür ederim” dedi.

Programın sonunda Okul Müdürü Selami Çiçek, izlemeye gelip bizleri motive eden, programı başarılı bulan tüm misafirlere teşekkür ederek; emeği geçen ve destek veren kurumlara, ikram konusunda Ahi Pilavı dağıtan Pendik Belediyesine, Ahi Helvası yapan Yiyecek İçecek Bölüm Öğrenci ve Öğretmenlerine, hazırlığından oyunun sonuna kadar rol alan, yardım eden çıraklara,  kalfa ve ustalara, öğretmenlere ve idarecilere teşekkür etti.

 

HABER: ORHAN AYAN