ALİ SERDAR ÇOLAKOĞLU - PANDORA’NIN KUTUSU

İnsanoğlu meraklıdır, merak ise saklanmış sırların gün ışığına kavuşmasını sağlar.

ALİ SERDAR ÇOLAKOĞLU - PANDORA’NIN KUTUSU

-Antik Yunan’da Titanlarla Olimposlular arasındaki savaşta tarafsız kalan Titan oğlu  Prometyus Savaşın sonunda tahtına çıkan Zeus’un gözüne girer. Zeus onu Olimpos’taki ölümsüzlerin arasına alır.

 - Prometyus , Zeus ve arkadaşlarına kin besler.   Dedelerinin öcünü almak için kendi gözyaşlarından   yoğurduğu balçıkla ilk insanı yaratır. Sonra onun   acizliğine acıyarak, Hephaistos’un (Demirci Tanrı)   alevler saçan ocağından bir kıvılcım çalarak insanlara   armağan eder. Tanrı Zeus Prometheus’un yaptıklarına   kızarak cezalandırır. Kafkas dağlarında zincire   vurdurur. Tanrılar tarafından görevlendirilen bir kartal   tarafından her gün karaciğeri kemirilir gece yenilen   karaciğer ertesi gün kartalın öğünü olur. Bu işkenceye   Zeus’un oğlu yarı tanrı ölümlü Herakles son verir.   Prometheus ;”Zeus tahtından düşmedikçe benim işkencelerimin sonu yoktur “der. Böylelikle insanlığa özgürlüğün yolunu gösterir.

Zeus, kendisini yok sayan insanlara ders verebilmek için Heshaistos’a su ve balçıktan ilk bakirenin heykelini yaptırır ve kalbine Prometheus’un çaldığı yerden aldığı kıvılcımı koyarak ona Pandora adını verir. Pandora’yı insanlığa yollarken eline verdiği kutuya kötülükleri felaketleri ve ızdırapları koyar. Zeus böylece insanlardan intikamını almış olur.

Aslında yukarıda anlattıklarım Antik Yunan’daki yaradılışın anlatımı. Bizi ilgilendiren ise Pandora ve kutusu. Bu günlerde Pandora’nın Kutusu gündemi oluşturuyor. Sırlar ve kötülükler Pandora’nın kutusunda saklansa da insanın merakı kutunun aralanmasını bilgilerin gün ışına çıkmasını sağlıyor. Ben sizlere Pandora’nın kutusunda anlatılanları anlatmayacağım. Merak edenler gündemdeki bu konuyu araştırırlar.

Önemli olan Pandora’nın kutusuna bu bilgiler girerken bizler ne yaptık? İnsan bilimle, bilgiyle yol almalı. Hurafeleri dinleyerek geçen zaman Pandora’nın kutusunu doldurur. Bir meraklı gazeteci kutuyu açtığında her şeyin elimizden uçtuğunu görürüz. Bilimin ışığında aydınlık günlere ulaşmak için uykudan uyanmak zorundayız. Sağlıcakla kalınız…

5 EKİM 2021, ATAŞEHİR