İBRAHİM DİNÇ - OKUMAK DOLMAK, YAZMAK BOŞALMAKTIR…

Birbirinden renkli, pırıl pırıl baskılı hikayeler, romanlar ve şiir kitapları okurlarına kavuştu…

İBRAHİM DİNÇ - OKUMAK DOLMAK, YAZMAK BOŞALMAKTIR…
İBRAHİM DİNÇ - EĞİTİMCİ

Kitaplar en sadık dostlarımızdır…İlk gelen vahiy ’IKRA-OKU’dur.

Nerden nereye…Yıllar evvel bir eğitim öğretim yılı biterdi maalesef öğrencilerimiz parasıyla dahi kitap bulamazlardı…

Okumalı, dinlemeli ve araştırmalıyız…

Duygularımızı, düşüncelerimizi, sevinçlerimizi ve kederlerimizi satırlara dökeriz…

Şu güzelliğe bakınız... Olması işte bu…‘Tuzla 4.Kitap Fuarı’nda yazarlarımız okurlarıyla buluştu…

Gözlemlediğim kadarıyla ara tatili olmasına rağmen kitap fuarımıza ilgi oldukça fazlaydı. Öğrencilerimiz arkadaşlarıyla, miniklerimiz ebeveynleriyle kitap fuarımızın girişinde uzun kuyruklar oluşturdular. Görevliler pandemi kurallarına riayet ederek misafirlerini içeriye aldılar.

Bugün, Tuzla Belediyesinin tertiplediği ‘Tuzla 4.Kitap Fuarı’nı gezme imkânım oldu.

1980 yılında ilk tayinim Yozgat’ın  Çekerek ilçesine çıkmıştı. Ailevi nedenlerle o yıl görevime başlayamamıştım. Naçizane eğitim camiamızım mütevazi bir neferi olarak o günlerle bugünler arasında Ağrı dağından büyük farklar olduğunu sezinledim. Değerlerimizi, tarihimizi, ilmimizi, bilmimizi sayfalara döküp gençlerimize ve tüm okurlarımıza ulaştırabilsek. İnanıyorum ki ülkemize yepyeni çığırlar açar, bir o kadar da çağ atlatır, dünya medeniyetlerinin en ön saflarında yer alırız.

2008 yılında Millî Eğitim Camiamızdan alnımın akıyla emekli oldum. O günden beri de eğitimden hiç kopmadım.

1985 yılından beri her yıl iki-üç kez ziyaret ettiğim şehidler diyarı beldemiz Çanakkale’ye emekli olduğum yıl yaptığım bir ziyarette, Keşan’a girişte oto yol kenarına yakın  bir beldede vakit namazımı eda ettim ve köy kıraathanesinde bir çay içmek istedim. Kıraathane’de yaşlı amcalarımla karşılaştım. Bana masalarında çay ikram ettiler. Onlarla hoşça sohbet ettik. Masamızda bulunan 93 yaşındaki bir amcam;

- ‘Trakya şivesiyle’ evlat sen iş yaparsın be ya? dedi.

- Bende yeni emekli oldum. Çanakkale’ye şehidlerimizi ziyarete gidiyorum dedim. Yaşlı amcam bana biraz kaşını çatarak;

“Evlat, muallimin emeklisi olur mu be yav” dedi. Bu söz beni çok etkiledi.  Hâlâ kulaklarımda çınlar. Hakikaten son nefese kadar bildiklerimizi, birikimlerimizi çevremizle paylaşabilirsek ne mutlu bizlere. Elbette öğrendiklerimiz bizlerle mezara gitmemeli. Bende bu inançla 2008 yılının Ekim ayından beri Anadolu Yakası Haber isimli eğitim, kültür gazetemi neşrediyorum.

Edebiyatımızda ve naçizane şahsımda derin izler bırakan iki üstadımızı ve edebiyatımıza çok değerli eserler bırakan tüm muharrir ve ediplerimizi rahmetle, minnetle anıyorum.

Namık Kemal  Merhumun 1868’de Ziya Paşa ile neşrettiği Hürriyet Gazetesi ve Mehmed Âkif Merhumun Eşref Ediple neşrettiği Sebilürreşad Gazetesini günümüz gazeteleriyle şekil bakımından karşılaştırdığımızda o günkü kağıt ve baskı kalitesi ile bugünkü gelişen baskı ve renk kalitesi kıyaslanamayacak kadar farklı olduğunu görürsünüz.

Emekli olana dek devamlı zikrettiğim; ‘meslekte en az 10 yılını tamamlayan her eğitimcimin mutlaka bir eseri olmalı’ derdim.” Çok şükür bugün çevremde tanıdığım sayısızca meslektaşımın kitaplarının basıldığını görmek ve sosyal medya aracılığı ile işitmek beni ziyadesiyle memnun ve mutlu ediyor. Kitap ve dergi konusuyla uzun yıllar hemhal olduğumdan dolayı edindiğim tecrübelerimle konuya biraz vukuf olan bir kardeşiniz olarak, değerli meslektaşlarımı canı gönülden tebrik ediyor ve onlara başarılar diliyorum.

Tuzlamız eğitim kenti ünvanını ziyadesiyle hakediyor...

2002 yılından beri Tuzla’dayım ve Tuzla’dan hiç kopmadım. O yıl görev yaptığım Tuzla Lisesi’ne ilk kez bir dergi hazırlarken bir vesile ziyarette bulunduğun, Tuzlamıza iki dönemdir de Belediye Başkanlığı vazifesini üstün gayret ve başarılarıyla bu günlere taşıyan Dr. Şadi Yazıcı Bey’in’de “Galender “ isimli neşrettikleri bir de dergisi vardı. Başkanımızın eğitime ve okumaya çok duyarlı olduğuna o yıllarda tanık olmuştum. Kendilerine şahsım ve eğitim camiamız adına muhabbetlerimle müteşekkir olduğumu arz etmek isterim.

Tekrar yeni fuarlarda buluşmak temennisiyle tüm kitapseverlere sağlık, huzur ve başarılar dilerim…

“Tüm  Öğretmenlerimin 24 Kasım Öğretmenler Gününü tebrik eder; sağlık, saadet ve başarı dolu nice yıllar dilerim…”