OKULDA ÇOCUKLAR SALGINDAN NASIL KORUNUR?

Medline Acil Sağlık Müdürü Dr. Koray Akay, çocukları Covid-19 salgınından koruyacak önerilerini sıraladı...

OKULDA ÇOCUKLAR SALGINDAN NASIL KORUNUR?

-Milli Eğitim Bakanlığı’nın açıkladığı ve tüm kademelerde yüz yüze eğitimin başlayacağı 6 Eylül öncesi, çocukların salgınla mücadelesi en önemli konuların başında geliyor.

Bakanlığın gerek öğretmenler gerekse veliler nezdinde yaptığı açıklama ve seminerler ışığında okulların eğitim-öğretim yılına hazır olduğu anlaşılıyor. Ancak tüm önlemler alınsa da çocuklara ve ailelerine de iş düşüyor.

Hijyen kuralları, maske kullanımı ve mesafe gibi konularda çocukların bilinçlendirilmesi gerekiyor. Medline Acil Sağlık Müdürü Dr. Koray Akay, çocukları Covid-19 salgınından koruyacak önerilerini sıraladı:

Çocuklar kurallara uymalı ve kendilerine iyi bakmalı…

Ders aralarında sabunla el yıkama, kolonya ya da dezenfektan kullanımı, bol sıvı alımı, dengeli beslenme, bağışıklığı artıracak bir beslenme düzeni oluşturma, sosyal mesafenin korunması, korunamıyorsa maskeden asla taviz verilmemesi ve uyku düzenini disipline oturtmak en vazgeçilmez önlemlerdir, diyebiliriz.

Çocuk taşıyıcı olarak risk taşıyabilir…

Yaz tatili boyunca derslerden ve belli bir düzenden uzak kalan öğrenciler okullara adapte olmakta sorun yaşayabilirler. Pandemi sürecindeki uzaktan eğitimi de buna eklersek çocukların okula, düzene ve kurallara alışması zorlu olabilir. Bu nedenle özellikle ailelerin çocukları ile bilinçlendirme konuşmaları yapmaları, eğer mümkünse okul açılmadan oryantasyon sürecine dahil olmaları, yani birkaç gün birkaç saat okulda vakit geçirmeleri olumlu olabilir. Aileler eğitim kurumlarındaki önlemlerin ve disiplinin kurulduğundan emin olmalı ve varsa aksaklıklar ilgili birimlere bildirmelidir. Çünkü, Covid-19 her ne kadar çocukları ciddi etkilemese de, çocuklar taşıyıcı olarak çocukların risk grubundadırlar.

Çocukları hastalıktan koruyacak öneriler ise;

Okulların açılması ve havaların serinlemeye başlayacak olmasıyla çocuklar en çok güçlü bağışıklığa ihtiyaç duyacak. Çocuğunuzun uyku düzeninden asla taviz vermeyin. Teknolojik aletlerle temasını minimuma indirin. Mutlu olacağı aktiviteleri keşfedin ve onlara yönlendirin. Yaş grubuna göre bir beslenme düzeni oluşturun. Bol sebze, protein ve değerli yağlardan oluşan bir beslenme düzeni çocuğunuzu güçlü kılacaktır. Sarımsak, soğan, ev yapımı yoğurt, kefir gibi altın gıdaları yemeklerinizden eksik etmeyin. Okulda da, işlenmiş gıda ve içeceklerden uzak durmasını sağlayın. Çocukların özellikle kapalı alanlarda bulunmaları zorunlu olduğu sınıf, spor salonu, yemek salonu ya da kantin gibi yerlerin sık sık havalandırılması gerektiğini yetkililere hatırlatın. Hijyen kurallarını öğretin ve sık sık tekrarlayın. Maskeyi kullanmasını ve sosyal mesafeyi eğitmenleri ışığında oluşturmalarını belirtin. Çocukların yüz yüze eğitime devam edebilmeleri, onlar kadar yetişkinlerin de

önlemlere uymasıyla sağlanacaktır. Çocuklarımız bizi örnek alacağından bizler de kurallara uymalı ve Covid-19’un tekrar salgın haline gelmesini önlemeliyiz.

MEDLINE ACİL SAĞLIK HAKKINDA

Acil sağlık hizmetine bütünlük anlayışı içinde yaklaşarak, hizmet kalitesi, deneyimi ve donanımı ile kurumsal bir marka olan Medline, Türkiye’nin ilk özel mobil sağlık hizmeti veren firmasıdır. Kurulduğu 1995 yılından itibaren hastane öncesi acil sağlık hizmetlerini üstlenen Medline, 2009 yılından itibaren sadece acil sağlık alanında değil, kişilerin “mobil sağlık” ve “acil durum” ihtiyaçlarını da kapsayan yerinde sağlık hizmetlerini de bünyesine katarak daha geniş bir yelpazede hizmet sunmaya başlamıştır. Esas Holding şirketi olan Medline, 365 gün 24 saat Telefon ile Tıbbi Danışmanlık, Doktorlu Kara Ambulansı, Revir ve Sabit Nokta Sağlık Hizmetleri, Evde Sağlık Hizmetleri ve Bireysel Hizmet Paketleri (eve doktor, eve hemşire, evde ya da işyerinde tetkik, checkup, medikal malzeme/tıbbi cihaz tedarik edilmesi, Hava Ambulansı Organizasyonu hizmetlerini vermektedir. Detaylı bilgi için www.medline.com.tr adresini ziyaret ediniz.

HABER: GÜLDEN AĞGÜL - REJANS İLETİŞİM