GÜLÇİN TÜZEL DOKUR/ROMANCI-YAZAR NOEL VE YENİ YIL… NE ZAMAN VE NE İÇİN KUTLANIR?

Hiristiyan ülkelerde her yıl 25 Aralık tarihinde İsa’nın doğumu olarak kutlanan Noel, doğuş bayramı olarak kutlanır.

GÜLÇİN TÜZEL DOKUR/ROMANCI-YAZAR NOEL VE YENİ YIL… NE ZAMAN VE NE İÇİN KUTLANIR?

Hristiyan olmayan ülkelerde ise; 31 Aralık gecesi yeni bir yıla girmenin sevinci ile coşkuyla kutlanan, dini içeriği olmayan, sadece eğlence amaçlı, hediyeleşme  ve yeni bir başlangıç amaçlı kutlanmaktadır.

2020 yılı hepimizin bildiği üzere kötü bir yıl olarak anılarımızda kalacak. Belki bir çoğumuz yakınlarını covid-19 yüzünden kaybetti, kimimiz yaşanan depremlerde ailesini kaybetti. Kimimiz işsiz kaldı.

Hayat iniş ve çıkışlarla dolu, bazen yokuş yukarı çıkmakta zorlanırız ama zirveye çıkınca başardık diye çığlık atarız. Bazen de freni boşalmış bir kamyon gibi hızla yokuş aşağı ineriz. Çocuk bile düşe kalka büyür. İşte biz de bu süreci düşe kalka, ayağa kalkınca da doğrulup zirveye çıkma mücadelesi vermeliyiz.

Bu süreçte en çok yorulan ve özveriyle çalışan kesim sağlık çalışanları oldu. Onların içinden de çok değerli insanları kaybettik.

Bizler ne yaptık; onların bu kadar çabalamasının karşısında ‘’Bize bir şey olmaz’’ mantığı ile sokağa çıkma yasaklarına uymadık, maskemizi gerektiği standartlarda takmadık, aile, eş dost  gezmelerine kaçamak yaptık, marketlerde dolaştık.

Bu kendini ve çevresini düşünmeyen insanlar yüzünden koca bir yılı evde geçirdik, hastalığı yok edemedik.

2 gün sonra yeni bir yıla yalnız girmenin burukluğunu ve hüznünü yaşayacağız. Çoğumuz uzun zamandır sevdiklerine hasret kaldık, sarılamıyoruz bile. Ve yeni yıla girerken de dostlarımıza ve sevdiklerimize sarılamadan kimsesiz bir gece yaşayacağız.

Bu kimsesizlik ve sessizlik bize ders vermeli. Bir an önce sevdiklerimize kavuşabilmek için tüm önlemleri dikkate alarak bu sağlık savaşından galip çıkmalıyız.

Güne sağlıklı başlamak, hayata gülümsemek, bugün de sağlıklı yaşıyorum diyebilmek…

Ben ümidimi hiç kaybetmiyorum.  yıl, yeni umutlar, yeni hayaller ve sağlık getirecek.

Bu arada milletçe çok şey öğrendik; temizliğin önemini, nefes almanın yaşamdaki yerini, hoyratça harcadığımız zamanın değerini, dostlarımızın bizler için ne kadar önemli yer tuttuğunu, seyahat etmenin mutluluğunu, sinema ve tiyatronun, restoranlarda  keyifli yenen yemeklerin özlemini hepimiz hissettik.

2021 yılında sağlıkla, hayallerinizin gerçekleşeceği, dostlarımıza sarılarak kahkahalar atacağımız, normal hayata döneceğimiz, tüm işyerlerinin tam kapasite çalışacağı, sağlık çalışanlarımızın da biraz dinleneceği mutlu bir yıl diliyorum.