KİTAP OKUMA ALIŞKANLIĞI KAZANDIRMANIN YOL HARİTASI!

Prof. Dr. Ali Atıf Bir’den çocuklara kitap okuma alışkanlığı kazandırmanın yol haritası…

KİTAP OKUMA ALIŞKANLIĞI KAZANDIRMANIN YOL HARİTASI!

 -Çocuklara kitap okuma   alışkanlığı kazandırmanın   yolunun, o-Çocukları, alanında uzman pedagog,   editör ve gelişim uzmanlarının kontrolünde, iyi,   güvenilir ve faydalı kitaplarla buluşturan   KİTAPORA’nın Kurucusu Prof. Dr. Ali Atıf Bir,   çocuklara örnek olmaktan geçtiğini belirtiyor.

Ebeveynleri, çocuklarına “Kitabını oku” yerine, “Şimdi kitap zamanı, haydi kitaplarımızı okuyalım” demeye davet eden usta isim, sadece 3 adımda çocuklara ömür boyu sürecek kitap okuma alışkanlığı kazandırılabileceğini söylüyor. İşte Prof. Dr. Ali Atıf Bir’den çocuklara kitap okuma alışkanlığı kazandırmanın yol haritası…

Çocukları ömür boyu sürecek bir kitap okuma alışkanlığı kazandırmak için ebeveynlerin rol- modellik üstlenmesi gerektiğine dikkat çeken Prof. Dr. Ali Atıf Bir, “Çocuklar, küçük yaşlarda anne ve babasını örnek alır, onların mimiklerini, jestlerini taklit eder, kelime dağırcıklarını   kopyalarlar. Anne ve babasının elinde kitap gören çocuklar, kitap okuma alışkanlığı elde etmek için en önemli adımı da atmış sayılır” diye belirtiyor.

Hayal dünyaları zenginleşiyor…

Çocuklara erken yaşlarda kitap okuma alışkanlığı kazandırmanın, okulda yüksek başarı elde etmekten, hayal dünyalarını zenginleştirmeye, hayata farklı açılardan bakmaya, hatta kariyer hayatını erken yaşlarda yönetmeye kadar çok sayıda olumlu etkileri olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Ali Atıf Bir, ebeveynlere 3 adımdan oluşan bir yol haritası sunuyor.

Prof. Dr. Ali Atıf Bir’den 3 adımda çocuklara kitap okuma alışkanlığı kazandırmanın yolları:

1.Kitabı elinize alın, ona eşlik edin…

Çocuğunuzla birlikte kitap okuma saati belirleyin. Hiç aksatmadan belirlediğiniz saatte kitap okumak için bir araya gelin. Çocuğunuz kitap okumaya tam olarak alışana kadar bu aktiviteyi sürdürün. Kitap okuma saati sona erdiğinde onunla kitapta anlatılanlarla ilgili sohbet edin. Bu, çocuğunuzun hem kitabı daha dikkatli okumasına, kitabın kurgusunun içine kendini bırakmasına, hem de sizinle kaliteli vakit geçirmesini destekleyecektir.

2.İstediği türde kitaplar okumasına izin verin…

Faydalı olduğunu düşündüğünüz her kitap, çocuğunuzun ilgisini çekmeyebilir. Kitap seçimini ona bırakın. Siz bu aşamada gözlemci olarak kalın. Farklı yayınevlerinin çocuklar için Klasikler başlığında önerdiği her kitap, çocuğunuza sevimli gelmeyebilir. Bu, klasiklerin kötü ya da korkunç olduğu anlamına gelmez. Klasikler, yazıldıkları dönemlerin dili ve üslubu sebebiyle, diğer çocuk kitaplarına oranla okunması daha zor kitaplar olabiliyor. Deneme amaçlı okutulup, severse klasiklerle devam edebilirsiniz. Eğer çocuğunuz klasikleri sevmezse, sıcak yaklaştığı ve içeriğini bildiğiniz kitaplarla ilerleyin. Çocuğunuzun kitapçıda vakit geçirmesini sağlayıp kendi kitaplarını seçmesine izin vermek, birlikte içerikleri hakkında kafa yormak en güzel kitap seçme yöntemidir, unutmayın!

3.Birlikte ona özel kitaplık oluşturun…

Çocuğunuzun kendine ait bir kitaplığı olması, onu kitap okuma konusunda daha çok heveslendirebilir.