KARAPONA EFENDİDEN DERSAADET ŞİRKETİNE ATLI TRANVAYLAR

Ulaşımı hızlandırmak ve konforunu arttırmak için Amerika ve sonraları Fransa’dan sonra 1871 yıllarında verilen imtiyaz sonunda Kostantin Karapana Efendi tarafından Beşiktaş Azap Kapı arasında ray döşenip atlı tranvay hizmete girer.

KARAPONA EFENDİDEN DERSAADET ŞİRKETİNE ATLI TRANVAYLAR

1869 Dersaadet Şirketi olarak anılmaya başlandı. Hat zamanla Ortaköy’e uzatıldı. Ardından Eminönü Aksaray, Aksaray-Topkapı-Tepebaşı –Taksim-Pangaltı-Şişli, Bayezit-Şehzadebaşı, Fatih -Edirnekapı, Gatasaray Tünel ve Eminönü Bahçekapı ya uzatıldı.

İkinci ahır ise Bu gün Cevahir Avm’nin bulunduğu yer olmuştur Hatların yaygınlaşması yeni sorunları da beraberinde getirdi. Azapkapı’dan Taksime çıkan atların gücü tükenir Taksim’de,Taksim Camiinin bulunduğu yerde Dingo adlı bir Rum vatandaşın işlettiği Ahır, atların dinlendirildiği yer olurdu.

Dingo devamlı içen, pervasız bir adam olduğundan bu değişimlerde gürültü patırtı da eksik olmazmış. Bu yüzden “Dingo’nun ahırı” gürültülü patırtılı işlerde söylenen deyim olmuştur.

O devirlerde İstanbul’un dışı sayılan depo uzun yıllar İETT ‘ye hizmet etmiştir.

Atlı tranvaylar ilerlerken tranvayın önünde elinde borazanıyla koşan nefir adı verilen ve ‘varda Çekilin yoldan’ diye bağıran koşucular vardı.

1914 yılında vardacıları ünlü tranvay şirketi Şehre elektirik gelmesi ile yerini elektrikli tranvaya bırakarak 45 yıl süren serüven son bulmuştur.

ALİ SERDAR ÇOLAKOĞLU - ATAŞEHİR 2021