KARANTİNADA ÇOCUKLAR DAHA ÇOK EV KAZASI YAŞIYOR

Çocukların büyük bir çoğunluğu büyüklerini taklit etme isteklerinden, devamlı hareket halinde olmalarından ve çevreyi keşfederek öğrenmeye çalıştıklarından bir takım kazalar ile karşılaşırlar.

KARANTİNADA ÇOCUKLAR DAHA ÇOK EV KAZASI YAŞIYOR

-Tam kapanma sürecinde ikinci haftadayız. Çocuklar bir yılı aşkın süredir zaten zamanlarının büyük bir kısmını evde geçirse de 17 Mayıs’a kadar sürecek aralıksız kapanmanda çocuklar sıkılma yaşayabilir ve bazı tehlikelere maruz kalabilirler.

Ebeveynler evde vakit geçirmenin çocuklar için son derece güvenli olduğunu düşünseler de, ağır yaralanmalar dâhil birçok kaza evde meydana gelebiliyor. Dünyada UNICEF verilerine göre her yıl 1 milyona yakın çocuğun ev kazaları nedeniyle hayatını kaybettiğini belirten Medline Acil Sağlık Sorumlu Müdürü Dr. Koray Akay, aileleri evde meydana gelebilecek kazalar ve yapılması gereken ilk yardım müdahaleleri ile ilgili bilgilendiriyor.

Çocukların büyük bir çoğunluğu büyüklerini taklit etme isteklerinden, devamlı hareket halinde olmalarından ve çevreyi keşfederek öğrenmeye çalıştıklarından bir takım kazalar ile karşılaşırlar. Bazıları ise dikkatsiz ani bir hareket nedeniyle bir takım kazalar geçirirler. Çocuklarda en sık karşılaşılan ev kazaları; televizyon düşmesi, ilaç/ kimyasal madde zehirlenmesi, kaynar su dökülmesi, elektrik çarpması ve pencere/balkondan/merdivenden düşmelerdir.

Ev kazalarının önüne geçebilmek için bir takım basit önlemler alınabilir. Bunlar; cam ve balkon kapılarını daima kapalı tutmak, emniyet kilidi ile sabitlemek, televizyon gibi ağır ev aletlerini sabitlemek, ilaç ve genellikle ev temizliğinde kullanılan kimyasal maddeleri çocukların ulaşamayacağı yerlere kaldırmak, elektrik prizlerini kapatmak, ocakta yemekleri arka gözlerde pişirilmek ve tava gibi kapların saplarını içeri dönük tutmak olarak sıralanabilir. Ayrıca çocukları bilinçlendirmek amacıyla ev kazaları ile ilgili uyarmak ve bilgi vermek de önemlidir.

EV KAZALARINDA İLK YARDIM…

Birtakım ufak ev kazalarına çocuğa evde müdahale edilebilir. Ancak bunlar basit yanıklar ve kesikler gibi durumlar için geçerlidir. Kanamalar, ciddi yanıklar ve elektrik çarpması gibi durumlarda mutlaka profesyonel yardım alınmalı ve ambulans çağrılmalıdır.

• Yanıklarda hiçbir şey sürmeyin, dokunmayın ve deriyi soymayın. Yalnızca 15 dakika soğuk su altında soğutun. Eğer daha ciddi bir yanık söz konusu ise havluya sarılı bir buzu çocuğun yanık bölgesinde tutun ve en yakın sağlık kuruluşuna başvurun.

• Kesiklerde yaranın üzerine temiz bir bez örtüp avucunuzun içi ile en az 5 dakika basınç uygulayın. Yarayı antiseptik solüsyonla veya temiz su ile yıkayın. Yara temizliğinde veya kapatmasında pamuk kullanmayın. Yoğun bir kanama durumunda ise kesik olan yerine basınç uygulayarak sağlık kuruluşuna gidin. Kesik olan bölgeye dikiş atılması gerekebilir.

• Elektrik çarpmasında önce elektriği sigortadan kesin. Kalın tahta veya gazete destesi üzerine basarak ve tahta sopa kullanarak çocuğu kenara çekin ve hemen ambulans çağırın.

• Kimyasal zehirlenmelerinde çocuğu kusturmaya çalışmayın. Zehirli maddeler çocuğun boğazından geçerek çocuğa yeniden zarar verebilir. Tedavi için çocuğu en yakın sağlık kuruluşuna götürün.

• Aynı zamanda merdivenden,  balkondan ve pencereden düşme, üzerine televizyon gibi büyük bir cismin düşmesi gibi durumlarda da öncelikle sakin kalın ve vakit kaybetmeden ambulans çağırarak destek alın.

MEDLINE ACİL SAĞLIK HAKKINDA

Medline Acil Sağlık, kurulduğu 1995 yılından 2009 yılına kadar hastane öncesi acil sağlık hizmetlerini üstlenmiştir. 2009’un ikinci yarısından itibaren sadece acil sağlık alanında değil, hastane dışında kalan “yerinde sağlık” ve “acil durum” ihtiyaçlarını da karşılamaya yönelik çeşitli hizmetleri vermek üzere yapısını yenilemiştir. Esas Holding şirketi olan Medline Acil Sağlık, 365 gün 24 saat Telefon ile Tıbbi Danışmanlık, Revir ve Sabit Nokta Sağlık Hizmeti, Bireysel Hizmet Paketleri (eve doktor, evde ya da işyerinde tetkik, checkup), Sağlık Taramaları, Doktorlu Kara Ambulansı, Hava Ambulansı Organizasyonu hizmetlerini vermektedir. Medline Acil Sağlık, 2011 yılının sonundan itibaren Evde Sağlık Hizmetleri alanında da faaliyet göstermeye başlamıştır. Detaylı bilgi için www.medline.com.tr adresini ziyaret ediniz.

HABER: GÜLDEN AĞGÜL - REJANS İLETİŞİM