KARAKÖY-KADIKÖY VAPUR HATTINDA İLK YARDIM SAATİ…

Bir kaza ya da tehlikeli bir durumda yapılacak ilk yardım hayati önem taşıyor.

KARAKÖY-KADIKÖY VAPUR HATTINDA İLK YARDIM SAATİ…

Beykoz Üniversitesi Meslek Yüksekokulu öncülüğünde ve Beykoz Üniversitesi Afete Hazırlık Kulübü (BÜDAK) tarafından koordine edilecek olan “Vapurda İlk Yardım Farkındalık Eğitimi” etkinliğiyle ilk yardımın önemine dikkat çekilecek. 

24 Mart Perşembe günü, 15.10-19.10 saatleri arasında Karaköy-Eminönü-Kadıköy hattındaki ‘Fatih’ vapurunda yapılacak ilk yardım farkındalık eğitiminde doğru ve etkili kalp masajının nasıl yapıldığı uygulamalı şekilde gösterilecek. Etkinliğe vapur yolcuları da dahil edilecek.

Bir kaza ya da tehlikeli bir durumda yapılacak ilk yardım hayati önem taşıyor. Sağlık görevlileri müdahale etmek için olay yerine gelinceye kadar yapılacak bilinçli ilk yardım müdahaleleri kişinin durumunun daha da kötüleşmesine engel oluyor ve birçok kişinin ise hayata tutunmasını sağlıyor. Beykoz Üniversitesi Meslek Yüksekokulu “Havada, karada, denizde ilk yardım” adıyla başlatılan etkinliklerle ilk yardımın hayat kurtaran önemine dikkat çekiyor. 22-28 Mart Acil Tıp Teknisyeni ve Paramedik Haftası Kutlamaları kapsamında Beykoz Üniversitesi Meslek Yüksekokulu öncülüğünde ve Beykoz Üniversitesi Afete Hazırlık Kulübü (BÜDAK) tarafından koordine edilecek olan “Vapurda İlk Yardım Farkındalık Eğitimi” düzenleniyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Hatları, Acil Tıp ve Afet Çalışanları Derneği (ATAÇ-DER), Acil Tıp Teknisyenleri ve Teknikerleri Derneği’nin de (ATTDER) katkılarıyla düzenlenen etkinlikte 24 Mart Perşembe günü, 15.10-19.10 saatleri arasında Karaköy-Eminönü-Kadıköy hattındaki ‘Fatih’ vapurunda ilk yardım farkındalık eğitimi gerçekleştirilecek.

Doğru ve etkili kalp masajının nasıl yapıldığı uygulamalı şekilde gösterilecek…

Beykoz Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Öğr. Üyesi Kadir Şeker, Öğr. Üyesi Nebi Araz, Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu Öğretim Üyesi, Acil Tıp ve Afet Çalışanları Derneği Başkanı (ATAÇ-DER) Temel Kılınçlı ile Beykoz Üniversitesi Afete Hazırlık Kulübü (BÜDAK) tarafından koordine edilecek etkinlik kapsamında vapur yolculuğu esnasında maketler üzerinde doğru ve etkili kalp masajının nasıl yapıldığı uygulamalı şekilde gösterilecek. Etkinlik sadece görevlilerin müdahaleleriyle gerçekleşmeyecek, kalp masajı uygulamalarına vapurda bulunan yolcuların katılımı da sağlanacak. Bu sayede vapurda bulunan vatandaşlar bir yandan yolculuk yaparken diğer yandan hayat kurtaran doğru ilk yardım bilgilerini uygulamalı şekilde öğrenecekler.

Kalp krizi geçiren her 100 kişiden 2’si ilk yardıma ulaşamıyor…

Birçok vakada ambulans olay yerine ulaşıncaya kadar yapılan ilk yardım hayat kurtarıcı olabiliyor. Özellikle çoğu kalp krizi vakasında beyne oksijen gitmediği için ilk 5-10 dakikada beyin ölümü gerçekleşebiliyor. Bu nedenle kriz anındaki ilk 5-10 dakikada yapılan müdahaleler büyük önem taşıyor. Kalp krizi anında yapılan kalp masajı ve suni solumum gibi acil ilk yardım müdahalesi hayat kurtarabiliyor. Ancak yapılan araştırmalara göre, Türkiye’de kalp krizi geçiren her 100 kişiden 2’si ilk yardıma ulaşamıyor. Bu da kişinin hayatını kaybetmesine neden olabiliyor. Bu gibi durumlarda ilk yardım müdahalelerini bilmek ve uygulamak herkes için önem taşıyor.

Editöre Not: Yenilikçi vizyonu temsil eden, kalite odaklı, uluslararası yeni nesil bir üniversite olarak dikkat çeken Beykoz Üniversitesi’nin temeli İstanbul Kavacık’ta 2008 yılında Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu’nun kurulması ile atıldı. Türkiye Lojistik Araştırmaları ve Eğitimi Vakfı tarafından 2016 yılında kurulan üniversitenin kurucu rektörlüğünü, halen üniversitenin Rektörü olan Prof. Dr. Mehmet Durman yaptı. Beykoz Üniversitesi bünyesinde bir lisansüstü programlar enstitüsü, dört fakülte, iki yüksekokul, iki meslek yüksekokulu bulunuyor. Üniversitede, “İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi, Sanat ve Tasarım Fakültesi, Sosyal Bilimler Fakültesi, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi ile Sivil Havacılık Yüksekokulu” lisans eğitimi verirken, “Yabancı Diller Yüksekokulu, Meslek Yüksekokulu, Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu” da önlisans eğitimi veriyor. “Fark yaratan bir üniversite olma” hedefiyle akademik hayatta varlığını sürdüren Beykoz Üniversitesi’nin öğrenci sayısı 5 bin 644 iken, bugüne kadar verilen mezun sayısı 6 bine yaklaştı. İstanbul Beykoz’daki beş yerleşkede eğitim-öğretime devam eden Beykoz Üniversitesi, 270 akademisyen ve 82 idari personel, uygulamalı ve kişiye özel eğitim programları ile öğrencilerini hayata ve hayallerindeki mesleğe hazırlıyor.

Haber: CitiPR Sinem Uyanık