İLETİŞİM TEORİLERİ…

Prof. Dr. Ali Atıf Bir’in çevirisi ve önsözü, genişletilmiş 5. baskısıyla raflardaki yerini aldı.

İLETİŞİM TEORİLERİ…

WERNER J. SEVERİN VE JAMES W. TANKARD,

 “İLETİŞİM TEORİLERİ”NDE BUGÜNÜN DİJİTALLEŞEN İLETİŞİM DÜNYASINI TÜM YÖNLERİYLE ELE ALIYOR…”    thekitapyayinlari.com

Werner J. Severin, James W. Tankard tarafından 1979 yılında kaleme alınan İletişim Teorileri kitabı, iletişim teorilerinin kökenleri, yöntemleri ve kitle iletişim araçlarında kullanımlarına yönelik kanıta dayalı bir kitap olarak dikkatleri üzerine çekiyor. İletişim profesörü, pazarlama, reklam, marka, PR, satış, araştırma danışmanı, köşe yazarı, yayıncı, İşletme ve İletişim Bilimleri Enstitüsü kurucusu Prof. Dr. Ali Atıf Bir’in çevirisi ve önsözü, genişletilmiş 5’inci baskısıyla raflardaki yerini alan kitap, yeni eklenen “Siber İletişim Teorileri” bölümüyle bugünün dijitalleşen dünyasına bundan 20 yıl öncesinden projeksiyon tutarak okurlarını şaşırtıyor.

İlk olarak 1994 yılında iletişim profesörü, pazarlama, reklam, marka, PR, satış, araştırma danışmanı, köşe yazarı, yayıncı, İşletme ve İletişim Bilimleri Enstitüsü kurucusu Ali Atıf Bir’in çevirisi ve önsözü ile Türk okurlarla buluşturulan İletişim Teorileri kitabı, aradan geçen 27 yıla rağmen bugünün iletişim dünyasını aydınlatmayı sürdürüyor. İletişim teorilerinin kökenleri, yöntemleri ve kitle iletişim araçlarında kullanımlarına yönelik kanıta dayalı akışıyla bilgi verici ve yol gösterici bir yaklaşıma sahip olan kitap, 2001 yılında eklenen “Siber İletişim Teorileri” bölümüyle bugünün dünyasını yakalıyor. Bugünün dijitalleşen dünyasında bir bağımlılık türü olarak karşımıza çıkan “İnternet Bağımlılığı” sorununun bundan 20 yıl önce tüm yönleriyle ele alındığı kitap, çağı yaşatan bu yönüyle hızla akıp giden zamana karşı direncini koruyor.

Bugünün iletişim profesörlerini yetiştirdi…

The Kitap Yayınları etiketiyle okurlarla buluşmaya başlayan İletişim Teorileri kitabı, Türkiye’de eleştirel kuram ağırlıklı anlatılan iletişim kuramlarını kanıta dayalı bir anlatımla detaylandırarak okurların sempatisini kazanıyor. 1994 yılında ilk basımı yapıldığında akademik dünyada büyük ses getiren kitap, o günlerden bu yana birçok lisans ve yüksek lisans programında ders kitabı olarak okutuldu. Bugünün iletişim profesörlerini yetiştiren bu kitap, 2001 tarihinde çağı yakalamak adına yeni eklenen bölümüyle şaşırtıcı bir şekilde bugünün karmaşık dijital dünyasını aydınlatıyor.

20 yıl öncesinden bugünü yakalıyor…

2001 yılında hayatımızdaki kapsama alanını giderek genişleten internet ile başlayan dijitalleşme hareketinin bir sonucu olarak yaşamımız tümüyle değişirken, kitapta anlatılan bilgiler hala tazeliğini koruyor. Yaşadığımız iletişim dünyasını anlamaya yarayan kuramları ve modelleri, öğretici ama asla sıkıcı olmayan oldukça akıcı ve bir dil ile anlatıyor. 2001 yılında henüz tanışmadığımız “İnternet Bağımlılığı” ile bugünün Netflix, Spotify gibi platformlarına “talep üzerine izleme- dinleme” davranışıyla gönderme yapan yönüyle okurlarını şaşırtıyor. Dijital dünyayı kuşatan sanal gerçeklik, sanal topluluk ve interaktivite ile kurduğu bağ ile bugünümüzü 20 yıl öncesinden tanımlıyor.

HABER: SELEN FİLİZ