IDEF’21 TÜRKİYE SAVUNMA SANAYİİMİZİN DÜNÜ VE BUGÜNÜ…

Bizler zorda kaldığımızda yaratıcı düşüncelerde beraberinde oluşmaya başlar.

IDEF’21 TÜRKİYE SAVUNMA SANAYİİMİZİN DÜNÜ VE BUGÜNÜ…
IDEF'21 TUYAP

 “İstikbal göklerdedir. Göklerini koruyamayan uluslar, yarınlarından asla emin olamazlar”

       

                                   Mustafa Kemal Atatürk

 

   NURİ DEMİRAĞ

- Bizler zorda kaldığımızda yaratıcı düşüncelerde beraberinde   oluşmaya başlar. Zoru seven bir millet olarak tarihte birçok ilke   imza atmışız. 1911-1912 Trablusgarb Savaşında İtalyanların   kullandığı ilk savaş uçağını tüfek atışı ile düşüren Osmanlı   Askeri tarihe geçmiştir.

 - 1.Dünya savaşında savaş uçaklarının kullanılması ile savaşların   artık göklerde olacağı anlaşılmıştı. 1.Dünya Savaşı   ardından Kurtuluş Savaşı ile bakım onarım işlerinin yapıldığı hangarlardan ibaret olan havacılık Cumhuriyetle beraber Atatürk’ün emriyle kurulan Türk Hava Kurumunun ardından Kayseri’de uçak fabrikası kurulması girişimi başlatıldı.

 

ANADOLU YAKASI HABER ANADOLU YAKASI TEMSİLCİMİZ EĞİTİMCİ-YAZAR ALİ SERDAR ÇOLAKOĞLU

 - Alman Junkers uçaklarının bakım onarım ve ileride   uçak yapabilecek olan fabrika TOMTAŞ (Tayyare ve   Motor Türk Anonim Şirketi) olarak kuruldu. Bir süre   sonra Almanların geri çekildiği bu fabrikada 250 uçak   yapılmıştı. Amerikalıların, giderek Türk Havacılık Sanayii’ne girme girişimleri üzerine 1932 yılında da Milli Savunma Bakanlığı ile Amerikan The Curtiss Aeroplane and Motor Company Inc. firması ile bir sözleşme yapılmış ve “Curtiss Hawk ve Fledgling” uçaklarının üretimine başlanmıştır. Bu süreçte, Toplam 33 adet Curtiss Hawk ve 8 adet Fledgling üretilmiştir.

  IDEF'21 TÜRKİYE

İstanbul’da ise girişimci Nuri Demirağ; “Avrupa’dan, Amerika’dan lisanslar alıp uçak yapmak kopyacılıktan ibarettir. Demode tipler için lisans verilmektedir. Yeni icat edilenler ise bir sır gibi, büyük bir kıskançlıkla saklanmaktadır” diyerek Beşiktaş’ta bu gün Deniz Müzesinin ardında ilk uçak fabrikasını kurdu. Deneme uçuşları için Yeşilköy’de Elmas Paşa Çiftliğini satın aldı. Üzerine hangarlar ve uçak tamir atölyesi yaptırdı. Gök Okulu yine burada hizmete girdi. 1938’de ‘Nu.D-36’ uçağı imal edilir ve ilk sivil uçak olarak Ankara’ya uçulur. Engellemelerle 1950 yıllarında fabrika kapanır. Kayseri Uçak fabrikasının da akibeti 2.Dünya savaşı sonrası Marşal yardımlarının ardından üretimden uzaklaşmıştır. Kısaca sizlere havacılığımızın tarihinden kesitler verdim.

                            YERLİ VE MİLLÎ İLK İNSANSIZ SAVAŞ UÇAĞIMIZ

Bu hafta 20 Ağostos 2021tarihinde Cuma günü Beylikdüzü TÜYAP Fuar Merkezinde ziyaret ettiğim Uluslararası IDEF’21 Savunma Fuarında gördüklerim bu ateşin tekrar alevlendiğini hissettirdi bana.

                    YERLİ VE MİLLÎ İLK İNSANSIZ SAVAŞ HELİKOPTERİMİZ

Özal döneminde İsrail’den alınan İHA’ların sorunları ile boğuşan ordumuz artık kendi İHA ve SİHA’ larıyla güvenle savaşmakta ve savunma sanayisindeki yerli üretim silahlarıyla dünya devletlerinin dikkatlerini üzerine çekmektedir. Ülkemiz insanının yaptığı silahlar bu fuarla görücüye çıkmış olması Sanayimizin gelişmesi açısından önemli bir aşamadır. --------Fuarda sunulan Gökbey Helikopteri,İnsansız helkopterler Tanklar, Deniz Sihaları, Hür Jet ve muhtelif silahlar ve hülasa Türk insanın yaptıkları bizleri gururlandırdı.   

ALİ SERDAR ÇOLAKOĞLU - İBRAHİM DİNÇ / ANADOLU YAKASI HABER

 - Fuarın bende bıraktığı izlenimler ise, artık savaşların insan   gücüyle değil de uzaktan bilgisayar marifetiyle gerçekleşeceği   üzerine olmuştur. Ülkemizin güvenliği için yapılan bu çalışmalar   ülkemiz insanına yeni iş alanları ihdas etmiştir. Emeği   geçenlere bu ülke minnettardır. Ülkemizin savunulması için her   çabayı alkışlıyorum. Barışın teminatı ordumuzun başarıları varlığımızın teminatıdır.

                                      YERLİ VE MİLLÎ ZIRHLI ARAÇLARIMIZ

"-Bugün itibarıyla yerli ve millî savunma  sanayii üretimimiz % 70’lerin üzerine çıkmıştır…Geç kalınmış olsa da büyük bir başarıdır..."

                                     23 AGUSTOS 2021 ATAŞEHİR.