İBRAHİM DİNÇ-DERDİNİ ANALATAMAYAN MASUM CANLILAR…

Sevelim derken telef etmeyelim ve masum canlarında vebaline girmeyelim.

İBRAHİM DİNÇ-DERDİNİ ANALATAMAYAN MASUM CANLILAR…

-İnsanlara faydalı olan bazı yiyecekler sadık dostlara ciddi manada zarar verebilir, hasta olmalarına ve hatta ölümlerine dahi sebep olabilirler.

Veteriner Hekimlerin belirtikleri en önemli ve hayati hastalıkların başında toksidasyona bağlı akut ya da kronik böbrek ve karaciğer hastalıkları gelmektedir.

Evimizde ya da bahçemizde beslediğimiz masum canlılara bizlerin ya da çocuklarımızın bilmeden verdikleri; çikolata, özellikle de bitter çikolata, kuru üzüm, kahve, sarımsak, bazı yaş ve kuru meyve türleri, günlük kullandığımız kolestrol ve tansiyon hapları, yediğimiz tatlı ve türevleri…v.s. onların sakat kalmalarına ya da ölümlerine sebep olabilir. Bu nedenle dikkatli olmak, onları bilinçli korumak ve beslemek gerekir.

Evimizde ya da bahçemizde beslediğimiz bu canlıların; ‘kuş, güvercin, kedi ve köpek’lerin  mutlaka beslenmesi  ve bakımı hususunda bilgi sahibi olunmalı; bir veteriner hekim tavsiyesiyle onların düzenli sağlık kontrolarını yaptırıp; sağlıklı beslenmelerine dikkat edilmelidir.

Unutmayalım, onları evimize ya da bahçemize alıkoymak vebal almak demektir…

SÖZÜMÜZ İŞİNİN EHLİ OLMAYANLARA…

Büyüklerimiz;  “Yarım doktor candan, yarım imam dinden eder” derler.

"-Ben hayvansever, hümanist  bir insanım…"

Pet mezarlığı var dediler. Merak ettim, gidip görmek istedim. Ziyaret ettiğimiz Pet mezar sahibiyle tanıştım. Onun görüşlerinden de istifade etmek istedim. Pet Mezar sahibi hayvansever, samimi,  gönlü sevgi dolu duygu yüklü bir insan. Teknik Üniversite mevzunu, yüksek lisans yapmış çok aydın bir beyefendi.

 -İlk mezar kendi beslediğim köpeğimin mezarı oldu dedi ve devam etti anlatmaya… (tabii ben kısa yazacağım…)

-Buraya gelen kedi ve özellikle de köpek ölümlerinin hemen hemen tamamına yakınının veteriner hekim kaynaklı olduğunu belirtti. Gerekçesini de şöyle açıkladı: Buraya gelen her kedi ve köpeğin nereden geldiğini, neden öldüğünü not ediyorum, sahipleriyle konuşuyorum ve  bu tespitlerime dayanarak  bu yorumu yapıyorum” dedi.

“Bu konuyla ilgili daha detaylı bir yazı hazırlayacağım ve ilgililere sunacağım. Dikkate alınır ya da alınmaz takdiri ve vebali onlara ait olacağı inancındayım.”

Tarım Bakanlığımızın bu konuda mutlaka araştırma ve inceleme yapması masum yaratıkların telef olmaması bakımından çok doğru ve insancıl bir tedbir olacaktır. İşinin ehli olmayan ve işini düzgün yapmayan veteriner hekimlerin, insan sağlığında olduğu gibi bu masum canlara da verdikleri can kayıplarından dolayı mutlaka bir bedel ödemeli ve gerekirse meslekten men edilmelidirler.

Özellikle insanlara olduğu gibi bu canlılara da daha dikkatli davranılmalıdır. Onların ölümlerine ve sakat kalmalarına sebep olunmamalıdır. Bir an evvel bu konuda gerekli yasal tedbirlerin alınması yerinde bir uygulama olacağı inancındayım. Doğamızın dengesi bozulmaması amacıyla bu masum canlıların ölümüne ve sakat kalmalarına engel olmak için bir an evvel caydırıcı yasal düzenlemelerin  yapılarak yürürlüğe konması elzem olduğu kanaatindeyim. Trafikte de; sehir içi ve şehirlerarası karayollarımızda dikkatsizce araç kullanan ve bu masum canlıların ölümüne, sakat kalmalarına sebebiyet veren sürücülerin de konunun caydırıcılığı bakımından cezalandırılması ve bu hususta da ilgili kurumlarımızın gerekli önlemleri alması hayati önem arzetmektedir.

Sonuç olarak; Veteriner Teşhis ve Tedavi Kliniklerinin pek çoğunun masum olduğunu söyleyemeyiz. Takdir edersiniz ki; tabeladaki yazı doğru ifade, ancak hastalığı teşhis ve tedavi etmekte ne kadar mahir oldukları önemli.

-Dost acı söyler! Doğru olan ne ise o yapılmalı ve uygulanmalıdır.

Ufkunuz aydınlık, gönlünüz sevgi ve huzur dolu; sağlığınız okyanuslar kadar engin olsun efendim...