GÖNÜLLÜLÜK ÇALIŞMALARI ÖĞRENCİ KONGRESİ” İSTANBUL RUMELİ ÜNİVERSİTESİ’NDE GERÇEKLEŞTİ

Öğrencilerin üniversite ile toplum arasındaki bağlarını güçlendirmek amacıyla düzenlenen “Gönüllülük çalışmaları” kongresi İstanbul Rumeli Üniversitesi tarafından dijital platformda gerçekleşti.

GÖNÜLLÜLÜK ÇALIŞMALARI ÖĞRENCİ KONGRESİ” İSTANBUL RUMELİ ÜNİVERSİTESİ’NDE GERÇEKLEŞTİ

 Açılış konuşmalarını kongrenin başkanlığını üstlenen Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Oğuz Özyaral’ın ve kongre Onursal Başkanı Rektör Prof. Dr. H.Tamer Dodurka yaptı. Kongre, katılımcıların 3 farklı zoom platformuna ayrılarak proje sunumları ile devam etti.

Kongre başkanı Prof.Dr.Oğuz Özyaral tarafından yapılan yazılı açıklamada; ‘’Üniversitemiz tarafından düzenlenen kongrenin amacı öğrencilerin insani, sosyal, ekonomik gibi konularda meydana gelen sorunlar hakkında duyarlı olmalarını, katılacakları ve gerçekleştirecekleri bazı gönüllülük faaliyetleriyle insani, sosyal, kültürel, ahlaki değer ve becerilerinin geliştirilmesini sağlamaktır. Bu amaçla; öğrencilerimizden seçecekleri bir gönüllülük alanında, bir proje dâhilinde görev almaları ve sonuçlarını paylaşmaları istenmiştir. Ülkemizde tüm üniversitelerde okutulan bu ders ilk defa İstanbul Rumeli Üniversitesinde bir Öğrenci Kongresi haline dönüştürülerek öğrencilerin aktif katılımları ile kongrede kendi projelerini sunma fırsatı tanınmıştır’’ ifadeleri kullanıldı.

Öğrencilerin gerçekleştirdikleri sunumlar hakkında da bilgi veren Özyaral şunları söyledi: ’’Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulunun katıldığı kongrede, Gönüllülük Çalışmaları ile ilgili toplam 53 projenin sunumları önceden belirlenen oturum sorumlusu bilim kurulu üyeleri tarafından ve yine önceden belirlenen kriterlere göre anında dijital ortamda puanlandırılarak değerlendirildi. Sunumlar bölümlere göre farklı oturumlarda gerçekleşti. Öğrencilerimiz sunumlarında; Sokak Hayvanlarından, Kadına Şiddet, Küresel Isınma, Cinsiyet Eşitsizliği, Bağımlılık, Sağlıklı Yaşam, Engelli Sorunları gibi birbirinden önemli konulara değinilerek öğrencilerin bu konularda yaptıkları etkinlikler, deneyimler, afişler ve posterler paylaşıldı.’’

Prof.Dr.Oğuz Özyaral ‘’Sunum ve değerlendirmelerin bitiminde online platformda toplanan katılımcılarımızın hepsi gönlümüzün birincisiydi ancak bir seçim yapmak zorunda kaldığımız için değerlendirmelerimiz sonucu 12 proje ödül almaya hak kazanmıştır. Ayrıca birbirinden farklı ve önemli emek harcanan bu projelerin sadece proje olarak kalmaması ve bir programa dönüştürülmesi de bu kongrenin en önemli çıktısıdır’’ diyerek sözlerini tamamladı.

İstanbul Rumeli Üniversitesi Hakkında:

İstanbul Rumeli Üniversitesi, 23 Nisan 2015 tarihinde İstanbul’da kurulan bir vakıf üniversitesidir. Çağdaş ve evrensel düşünce yapısına sahip olan, vatan sevgisi ve milli değerlerin kıymetini iyi bilen Rumeli Felsefesi doğrultusunda eğitim veren bir kurumdur. İstanbul Rumeli Üniversitesi, toplumun ihtiyacı olan bilim insanlarını ülkeye kazandırmak üzere bilgili, çağdaş, donanımlı, deneyimli, topluma yararlı, araştırmacı ve güçlü, ilkeli, yenilikçi bireyler yetiştirmeyi hedeflemektedir. İstanbul Rumeli Üniversitesi, Silivri, Haliç ve Bostancı Yerleşkelerinde 2021-2022 Eğitim Öğretim Yılında 5 Fakültede 20 Lisans Programı, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokuluna bağlı 17 Program, Meslek Yüksekokuluna bağlı 9 Program, Lisansüstü Eğitim Enstitüsüne 21 Yüksek Lisans Programı ve 1 Doktora programı ile eğitim vermeye devam edecektir.

HABER: DLR / TENİ TAPIK ÇİMEN