GÖK KUBBEMİZDEN BİR YILDIZ DAHA KAYBOLDU…

Seni gönlümüze ve zihnimize nakşettik…

GÖK KUBBEMİZDEN BİR YILDIZ DAHA KAYBOLDU…

-Bizi Türk’ün Cihan Şümül Medeniyetiyle buluşturdun. Tarihimizi ve kültürümüzü bize bir başka sevdirdin. Tarih sayfalarımızda önemli yeri olan vakaları yalın bir dille, sevdirerek öğrettin bizlere...

Çanakkale Mahşeri’nin sayfalarını çevirirken hüzünlü ve gözlerimiz buğulu hep seni hatırlayacağız. Yahya Çavuşları, Kocaseyidleri, Oğuz Amcaları ve daha nice kahramanları senin kulağımıza hoş gelen o güzel sadanla bir kez daha işitemeyeceğiz; fakat, o nidalı haykırışın hep kulağımızda çınlayacak ve seni daima rahmetle ve minnetle hatırlayacağız.

- Merhum Mehmed Niyazi Bey’in hatıralarından bir kesit:

Bir Alman Gazeteci-Türkolog Çanakkale savaşlarından sonra ülkemize gelip Çanakkale’yi merak eder ve görmek ister. Çanakkale sokaklarında yalın ayak, eyninde ince bir köynek, yağmurlu, fırtınalı bir sonbaharda yıkık bir virane evin sokağında oyun oynayan çocuklara virane evinin kapısının önünden seslenen babaanneyi görür.

Babaanne torunlarını çağırmaktadır.”Gazanfer, Muzaffer, Cengaver!”

Türkolog çocuğa sorar.

-Çocuk senin baban nerede? “Amca benim babam yoktur, savaşta şehid oldu” der.

-Kimin var senin? Kocaninem. Türkolog şaşkın...

Ayağında ayakkabı, sırtında ince bir elbise, cılız mı cılız bir çocuk. Adları;

“ Muzaffer, Gazanfer, Cengaver...”

Muzaffer: Zafer kazanmış demek..; Gazanfer: İri Aslan, yiğit, yürekli demek; Cengaver: Savaşçı, silahşör demek.”

Türkolog bambaşka bir alemde…Bir sonbahar mevsiminde yalın ayak, sırtlarında ince bir gömlek olan çocukların adları bu ise katiyyen bu millet yenilmez der ve şaşkın şaşkın oradan ayrılır.

İşte! Bizdeki asil ruh bu…

- Emekli Eğitimci, Çanakkale Şehitleri Abidesi Alan Kılavuzu Hüseyin Bozalan’la birlikte hazırladığımız; ilk baskısını 2007 yılında, 2’inci baskısını 2012 yılında yaptığımız “…ve bir destandır ÇANAKKALE” isimli kitabımızın ÖNSÖZÜ’nü yazan Merhum Mehmed Niyazi ÖZDEMİR Hocamı rahmet ve minnetle anıyor, Rabbımdan gani gani rahmetler diliyorum.

Bizlere, aşağıda isimlerini yazdığım çok değerli eserler bırakan Merhum Mehmed Niyazi Özdemir Hocamın bu şaheserlerini okuyalım, okutalım ve O’nu daima rahmetle yâd edelim…

* ÇANAKKALE MAHŞERİ

* DAHA DÜN YAŞADILAR

* YAZILAMAMIŞ DESTANLAR

* PLEVNE

* DOĞUNUN ÖLÜMSÜZ ÇOCUĞU

* TÜRK TARİH FELSEFESİ

* YEMEN! AH YEMEN!

* DAHİLER VE DELİLER

* ÖLÜM DAHA GÜZELDİ

* KANİJE

* MİLLET VE TÜRK MİLLİYETÇİLİĞİ

* MEDENİYETİMİZİN ANALİZİ VE GELECEĞİ

* TÜRK DEVLET FELSEFESİ

* İKİ DÜNYA ARASINDA

* VAROLMAK KAVGASI

* İSLAM DEVLET FELSEFESİ

“İdrak edeceğimiz Ramazan Bayramımızı tebrik eder; ülkeme, İslâm alemine ve tüm insanlığa sevgiye, barışa ve kardeşliğe vesile olmasını dilerim…”

ANADOLU YAKASI HABER - İBRAHİM DİNÇ / EĞİTİMCİ