FATİH ALBAYRAK - GIDALARIN   SEÇİMİ VE SATIN ALINMASI-2

Gıdalarımızı seçerken ve satın alırken dikkat etmemiz gereken hususlara bu yazımızda devam edeceğiz. Kaliteli ve sağlıklı bir gıda maddesi için ; üretim , depolama ve pazarlama şartları ürüne uygun olmalıdır.

FATİH ALBAYRAK - GIDALARIN   SEÇİMİ VE SATIN ALINMASI-2

ÖNCE SAĞLIK… FATİH ALBAYRAK - EĞİTİMCİ-GIDA UZMANI

GIDALARIN   SEÇİMİ VE SATIN ALINMASI-2

Gıdalarımızı seçerken ve satın alırken dikkat etmemiz gereken hususlara bu yazımızda devam edeceğiz. Kaliteli ve sağlıklı bir gıda maddesi için ; üretim , depolama  ve pazarlama  şartları ürüne uygun olmalıdır.

Pirinç kullanış amacına göre satın alınmalıdır. Pilavlık için daha pahalı olan uzun taneli kulaklı tabir edilenler, dolmalık ve çorbalık için daha ucuz olan taneli veya kırıklı pirinçler satın alınmalıdır. Pirincin küflü ve böcekli olmamasına dikkat edilmelidir.

Baharat  alırken ,  tabii renkte olmasına yabancı madde ihtiva etmemesine ve kendine has tat ve kokuda olmasına dikkat edilmelidir.

Etleri satın alırken genelde etin rengine ,  kokusuna, kontrol edilmiş,damgalı olmasına dikkat edilmelidir.Hazır kıymaların bekleme  süresi bilinmediği ve bu şekilde  bozulma ihtimalinin fazla olması nedeniyle zorunlu kalmadıkça hazır kıyma almaya özen gösterilmelidir.

Kabuğu çatlamış kırık  yumurtaları , imalatçısı belli olmayan sucuk ,salam gibi ürünleri, belli kurumlardan  sağlanmayan sütleri satın almamak gerekir.

üt alırken ambalajı üzerinde imalat tarihine dikkat edilmelidir. Peynirler kirli renkte, fazla gözenekli olmamalıdır. Tereyağının acımış olmamasına ve kokusuna dikkat edilmelidir.

Balığın kalitesi, cinsi ve tazeliği ile ölçülür.Taze balığın gözleri parlak ve lekesiz, solungaç kısımları kırmızımsı pembe renkte, pullar ve yüzgeçler diri, kasları sert ve esnek bir durumdadır.Kaslara basıldığı zaman parmağın izi hemen  düzelmesi gerekir.

Bitkisel sıvı yağları alırken kullanma amacına göre seçim yapılması doğrudur.  Şöyle ki; kızartma için daha çok ayçiçeği yağı gibi yağlar, soğuk yemekler ve salata için zeytin yağı tercih edilmelidir.

Bitkisel yağların berrak, tortusuz, kendine özgü renk ve kokuda  olmasına ve ambalajında imalat tarihinin belirtilmiş olmasına itina gösterilmelidir.

Konserve alırken kapağın bombe yapmamış olması , kutu seklinin ve görünüşünün normal olması, üretim ve son kullanma tarihine dikkat edilmesine gerek vardır. Ayrıca kutu açıldığında kendine has koku  ve görünüşte olmalıdır. Kapağı veya ambalajı açılan konserveler kısa  zamanda tüketilmelidir.

Yaz mevsimi geldi. Okullar tatil oldu. Zor bir salgın dönemini yaşadık…Tatilde beslenmemize dikkat etmeyi unutmayalım… Gelecek yazımızda tatilde beslenmeyi anlatacağım.

Sağlıcakla kalın! Hoşça kalın…