FATİH ALBAYRAK-EĞİTİMCİ/GIDA UZMANI- YETERLİ VE DENGELİ BESLENME…

Temel ihtiyaçlarının en önemlisi hiç şüphesiz beslenmedir.

FATİH ALBAYRAK-EĞİTİMCİ/GIDA UZMANI- YETERLİ VE DENGELİ  BESLENME…

Gıdaların üretimi , muhafazası, işlenmesi ve tüketiciye ulaşması işlemlerinde her geçen gün yeni teknikler kullanılmaktadır. Gıda sanayinin gelişmesi ile yeni ürünlerin elde edilmesi, rekabet, reklamlar ve çevresel etkilemeler tüketimi yönlendirmektedir.

İnsan hayatının devamı ve iyi bir şekilde çalışabilmesi için besin elementi dediğimiz 50 den   fazla temel öğeye ihtiyaç vardır. Bu öğeler çeşitli gıdalara dağıtılmış durumda bulunmaktadır. Bu öğelerin gıdalardaki dağılım miktarı da değişiktir, bazılarında, çok bazılarında   az veya hiç bulunmadıkları gibi saf halde bulunanlarda vardır. Bu besin öğelerinin çeşitli gıdalardan yeteri kadar sağlanabilmesi için  kişilerin  beslenme bilgisine sahip olması gerekmektedir.

Besin öğeleri proteinler, karbonhidratlar ,  yağlar , mineral maddeler ,vitaminler ve su olmak üzere 6 grupta toplanmıştır. Bu gruplardan  yeteri kadar ve belli oranlarda alınmaları ile yeterli ve dengeli beslenme sağlanmış olur.

Genel olarak günde üç defa uyguladığımız beslenme için gıdaların seçimi, muhafazası ve nihayet tüketilmesi konusunda azami itina gösterilmelidir.

Gıdalar beslenme amacıyla tüketildiğinden, yeterli ve dengeli beslenmeye yönelik gıdaların seçimine gidilmesi gerekmektedir.

Günümüzde sanayi toplumlarının artması gıda sanayini geliştirmektedir. Tarımla uğraşan nüfus  oranının sanayiye göre azalması, kapalı aile işletmelerinin Pazar ekonomisine açılması ile geleneksel gıda üretimi çeşit ve usulleri yerini sanayi üretimine bırakmaktadır. Kendi gıda ihtiyacının büyük bir kısmını karşılayan köy ve kırsal kesiminde gıda sanayi ürünlerine talebi artmaktadır.Bu nedenlerle köy kesiminde kısmen, şehir kesiminde tamamen gıda alımları ve beslenme ekonomik etkenlere  bağlıdır.Gelirin beslenmede en iyi şekilde kullanılması için ucuz ve zamanında gıda temin edilmeli pahalı olandan ziyade faydalı olan seçilmelidir.

Biz burada diyet yapın şunları yiyin , bunları yemeyin demiyoruz. Rabbimin yarattığı her gıdanın faydası vardır.Yeter ki dengeli ve yeterli yiyelim. Sağlıklı olalım. Bize emanet verilen bedeni iyi koruyalım.

Hep birlikte, yeni başlangıç yapalım.

Sağlıcakla kalın.