EVCİL HAYVANLARDA BESLENME: DOĞRU BESLENMENİN ÖNEMİ

Doğru beslenme, evcil hayvanların sağlıklı olmasının temel şartıdır. Evcil hayvanınızın türüne, yaşına ve cinsiyetine göre özel ihtiyaçlarını tam olarak bilmelisiniz. Genel sağlıklarını hesaba katarak hareket etmeniz gerekiyor.

EVCİL HAYVANLARDA BESLENME: DOĞRU BESLENMENİN ÖNEMİ

Doğru beslenme, evcil hayvanınıza garanti etmeniz gereken temel koşullardan biridir. Hayvanınızın uzun vadedeki refahı için yapabileceğiniz ana yatırım budur. Yeterli miktarda vitamin, protein ve karbonhidrat alımı, herhangi bir hayvanın bağışıklık sistemi için çok önemlidir; sağlıkları için birçok faydası vardır.

Evcil hayvanlarda beslenme, ciddiye almanız gereken bir konudur…

Evcil hayvanınızın özel ihtiyaçlarının farkında olmalısınız. Örneğin, beslenme gereksinimlerinin aynı tür olsalar bile hayvanların yaşına veya cinsiyetine göre değişebileceğini biliyor muydunuz? Evcil hayvanınız için mükemmel bir beslenme planı yapabilmek için tüm bunları göz önünde bulundurmalısınız.

Dengeli beslenmenin evcil hayvanlardaki farklı faydaları hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Düzgün beslenme evcil hayvanınızın genel sağlığı için oldukça önemlidir…

Sağlıklı bir yaşam için tüm hayvanların temel gereksinimleri vardır. Biz dahil bütün canlıların yemek, su ve uykuya ihtiyacı vardır. Aslında tüm bunlar hem fiziksel hem de duygusal sağlığımızın temel taşlarıdır. Gördüğünüz gibi evcil hayvanlardan o kadar da farklı değiliz. Şimdi size evcil hayvanınızı beslerken aklınızda bulundurmanız gereken bazı kavramlardan bahsedeceğiz.

HASTA BİR HAYVAN DOĞRU BESİNLERDEN İYİ BİR ŞEKİLDE YARARLANABİLİR…

Pek çok hastalıkla mücadele ederken, daha fazla ilerlememesi veya tedavi etmek için farklı diyetlerin uygulanması gerekir. Örneğin kilo kontrolü, diyabet, böbrek hastalığı, alerji, gıda intoleransları ve diğer sindirim sorunları nedeniyle evcil hayvanınızın diyetini değiştirmeniz gerekebilir.

Çeşitliliği sınırlı veya aşırı yağ barındıran diyetler, bir hayvanın sahip olabileceği herhangi bir sağlık durumunu daha da kötüleştirebilir.

Doğru beslenme sayesinde daha az veteriner ziyareti gerçekleştirirsiniz…

Gıda sağlığın temelidir. Tahmin edebileceğiniz gibi sağlıklı bir evcil hayvan tıbbi müdahale gerektirebilecek durumlar dışında herhangi bir beslenme yetersizliği için veterinere gitmek zorunda kalmaz.

“Markette satılan aşırı işlenmiş düşük kalitedeki yiyecekler, tartar birikimine bağlı olarak sindirim rahatsızlıklarına, böbrek problemlerine ve ağız enfeksiyonlarına neden olabilir. Bu duruma neden olan şey, bu yiyeceklerin yüksek mineral konsantrasyonudur.”

Elbette dengeli bir diyet her hastalığı önler diye bir şey yok. Çünkü hastalıklara neden olan, genetik, çevresel ve doğal birçok faktör bulunmaktadır.

“Sağlıklı beslenme, evcil hayvanınıza kesinlikle faydalar sağlayabilir ve hastalık kapma olasılığını azaltabilir. Sağlıklı bir bağışıklık sisteminin ilk adımı, doğru beslenmek ve her zaman yeterince su içmektir.”

Evcil hayvanlarda beslenme: Farklı yaşlar, farklı boyutlar ve farklı gereksinimler…

Aynı hayvan büyüdükçe ve yaşlandıkça farklı enerji seviyelerine sahip olur ve bu nedenle besin gereksinimi yaşamı boyunca büyük ölçüde değişir.

Örneğin yavru hayvanların büyümek için daha fazla kaloriye ve yağa; hamile ve emziren dişilerin ise yavrularının düzgün gelişimi için daha fazla besine ihtiyacı vardır.

“Yetişkinler sağlıklı ve vücut büyüklüklerine uygun bir diyete ihtiyaç duyar; daha yaşlı evcil hayvanların ise daha az enerjiye ve dolayısıyla özel diyetlere ihtiyaçları vardır.”

Diyette bulunan enerji miktarının yanı sıra protein, yağ, karbonhidrat ve mineral oranları da hayvanın gereksinimlerine göre değişir.

 Dengeli beslenme bağışıklık sistemini güçlendirir…

İyi dengelenmiş bir diyet bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Ana hedefiniz bu olmalıdır; çünkü evcil hayvanınızın hastalığa karşı en büyük savunması bağışıklık sistemidir.

Evcil hayvanların diyetini oluşturan besin bileşiklerinin çoğu antioksidan içermelidir. Bu bileşikler, optimal vücut fonksiyonlarının korunmasına yardımcı olan anti-enflamatuvar ve kanser karşıtı özelliklere sahiptir. Omega-3 ve omega-6 yağ asitleri bu besin maddelerine örnek olarak verilebilir.

Evcil hayvanlarda beslenme: Gıda, etkili bir pekiştiricidir…

Ödül mamaları yaygın bir eğitim aracıdır, yiyecekleri kullanarak hayvanlarla iletişim kurar ve onlarla bağlarımızı güçlendiririz. Klasik koşullandırmada kullanılan pekiştiriciler, öğretme sürecinin anahtarıdır. Öğretmek istediğiniz herhangi bir eylemi iyice pekiştirmek için yiyecekleri ve oyunları kullanabilirsiniz. Evcil hayvanınız bir noktada istenilen eylemi bir ödül olmadan da yapacak, ama yine de ona ödül olarak sevdiği bir yiyeceği verin.

Doğru beslenme yaşlanma sürecini yavaşlatır…

Bazı gıdaların antioksidan özellikleri hücresel yaşlanmayı geciktirerek oksidatif stresi azaltır. Vitaminler ve bitkiler, serbest radikallerin etkisini azaltan doğal antioksidanlar içerir. Bu nedenle hayvanlar çok sayıda meyve ve sebze içeren iyi dengelenmiş bir diyete ihtiyaç duyar.

Bilmiyor olabilirsiniz ancak her tür evcil hayvan için antioksidan bakımından zenginleştirilmiş besin takviyeleri bulunmaktadır.

Doğru beslenme söz konusu olduğunda akılda tutulması gerekenler…

Yukarıda da okuduğunuz gibi, doğru beslenme bağışıklık sistemini güçlendirir, hastalıkların belirtilerini hafifletmeye yardımcı olur ve hatta yaşlanma sürecini geciktirir.

Bu nedenle evcil hayvan sahiplerini beslenmenin önemi hakkında daha fazla bilgi edinmeye davet ediyoruz. Evcil hayvanınızın diyetini türüne, cinsiyetine, yaşına ve diğer birçok değişkene göre uyarlamaktan siz sorumlusunuz. Bu konuda uzman olan bir kişi, evcil hayvanınızın beslenme gereksinimlerini karşılayan bir plan oluşturmanıza yardımcı olabilir.

KUSMA

Kusma üreden kaynaklanıyor… Kusma halinde altı ila sekiz saat boyunca tüm yiyecek ve su kaynaklarını uzaklaştırın.

Köpeğiniz o sırada kusmazsa, az miktarda su verin. Köpeğiniz bu içtiği suyu kusmaz ise yavaş yavaş daha fazla miktarda su ekleyin.

Eğer 12 saat içilmeye izin verildiyse ve köpeğiniz hala kusmamış ise beyaz pirinçle karıştırılmış haşlanmış beyaz et tavuğu (kemiksiz ve ten rengi olmayan) küçük bir yemek sunun. Köpeğiniz bunu kusmadan yiyebilirse, bir veya iki gün boyunca yemeklerinin boyutunu arttırın ve normal köpek mamasına başlayın.

“Bütün bu süreç üç gün sürecek. Herhangi bir noktada köpeğiniz tekrar kusmaya başlarsa, veterinerinize danışın.”

Bazı insan yiyecekleri köpekler için (Örneğin: Üzüm, kuru üzüm, çikolata, soğan, sarımsak, fıstık ve yüksek yağlı maddeler) düpedüz tehlikelidir.

KÖPEKLER SALAM YER Mİ?

Salam, hiçbir köpeğin asla hayır diyemeyeceği lezzetli et parçalarıdır ancak köpekler için oldukça tehlikeli olabilir. İçerisinde çok miktarda toksik madde içerek salam köpekler için tehlikeli mi? Köpekler salam yer mi? Köpeklere salam vermek....

Salam, köpeğiz için lezzetli bir yiyecek olsa da, şüphesiz en kötü işlenmiş etler arasındadır. Salam gibi işlenmiş gıdalar,insanlar tarafından da kaçınılması gereken yiyecekler arasında yer almaktadır. Bu gıdalar, kullanım ömrünü uzatmak için çok miktarda koruyucu içermektedir. Salam geleneksel olarak sığır eti, tavuk eti, hindi eti ve domuz etinin tuz, sarımsak, baharatlar, otlar, sirke ve koruyucu maddelerle karıştırılması sonucunda ortaya çıkmaktadır.

Salam köpeğiniz için toksik olmasa da, güvensiz miktarda sodyum ve yağ içerir. Aşırı miktarda tuz veya yağ tüketimi köpeğinizi tuz zehirlenmesi, böbrek hasarı veya pankreatit için risk altına sokar. Salam ayrıca köpeğinize soğan veya sarımsak tozu gibi zehirli baharatlar da içerebilir. Bu sebeple köpekleri salamla beslemek doğru olmayacaktır ancak çok küçük miktarda belli aralıklarla ikram etmeniz herhangi bir sorun teşkil etmemektedir.

Salam köpekler için zararlı mı?

İçerisinde bol miktarda baharat içeren salam, aynı zamanda köpekler için son derece tehlikeli olan sarımsak ve soğan gibi sebzeleri de içerisinde barındırmaktadır. Bu sebeple köpeklere çok sık salam vermek ilerleyen süre zarfında birçok farklı hastalığın oluşumuna sebep olabilir. Tüm bunların yanında içerisinde ki tuz oranı sebebiyle köpeklerde sıklıkla ağız kuruluğu yapan salam, köpekler için toksik olarak adlandırılan besinleri içerisinde barındırmaktadır.  Köpeğiniz birkaç dilimden fazla salam tüketiyorsa, aşağıdaki belirtilere dikkat edin:

• Artan susuzluk

• Artan idrara çıkma

• Kusma

• İshal

• Karın ağrısı

Köpekler ne sıklıkla salam yemelidir?

“Salam veya yağ oranı yüksek diğer yiyecekleri yemenin birçok sağlık riski vardır. Köpeğinize düzenli olarak salam verirseniz, bu pankreatit adı verilen pankreas iltihabına yol açabilir.” Bu durum köpekler için çok acı verici ve tehlikelidir. Ayrıca, günlük salam tüketimi, köpeğinizi obez hale getirebilir, bu da kalp sorunlarına neden olabilir ve bazı kardiyovasküler hastalık riskini artırabilir. Pişirilmiş ve üretilmiş pek çok et ürününün, tiamin eksikliğine ve hatta ölüme neden olabilecek sülfit koruyucuları içerebileceği de bulunmuştur.

Ayrıca, salam yemenin bazı olası yan etkileri ishal, kan dışkıları, kusma ve gastrointestinal sistemin diğer sorunları olabilir. Salamın küçük bir kısmı bile bazı yan etkilere neden olmak için yeterlidir. Köpeğiniz salamdaki bazı bileşenlere alerjisi varsa, belirtiler daha da kötü olur. Köpeğinizde bu belirtilerden bazılarını fark ederseniz, onu hemen veterinere götürmelisiniz.

Tüm bunları bilerek, kesinlikle köpeğinize salam vermeyeceksiniz, ancak köpeğiniz zaten bir dilim salam yemişse, panik yapmamalısınız. Salam köpekler için toksik değildir ve az miktarda salam köpeğinizde herhangi bir sağlık sorununa neden olmaz. Ama gelecekte ona daha fazla salam vermeyin.

BÖBREK YETMEZLİĞİ OLAN KÖPEKLER İÇİN BESLENME

Bu durum, köpeklerin iki böbreği olduğu gerçeğiyle hafifletilse de, ileri düzey işlev bozukluğunu önlemek için köpeğe uygun bir diyet uygulanmalıdır.

Köpeklerde böbrek yetmezliği çok yaygındır, hatta yaşlı köpeklerde en çok rastlanan hastalıklardan bir tanesidir. Bu durum beslenme şekli ile doğrudan alakalı olduğu için, böbrek sağlığını desteklemek için köpeğinizin beslenme düzenine dikkat etmelisiniz.

Böbrek yetmezliği ve karakteristik özellikleri…

Böbrekler tam anlamıyla çalışamadığında vücuttaki birçok sistem bu durumdan etkilenir. Böbrekler kandaki  toksinleri ve atıkları arındırmakla görevlidir.

Böbrek yetmezliğinin dolaşım problemleri ya da toksinler gibi birçok sebebi olabilir. En çok da yaşlı köpekler etkilenir çünkü böbrek zamanla yıpranır ve diyabet ya da yüksek tansiyon gibi hastalıklar ortaya çıkmaya başlar.

Neyse ki, köpeklerin iki böbreği vardır. Böylece bir böbreğin iflas etmesi durumunda ötekini kullanabilirler. Ancak, boşaltım sisteminin tamamen iflas etmemesi için sağlıklı bir diyet izlenmesi gerekir.

 Sonuçlar, tanı ve tedavi…

Böbrek yetmezliği olan köpeklerin idrarı yoğun olmaz. Sık sık susarlar ve iştahsızlıktan dolayı kilo kaybı yaşarlar. Aynı şekilde, kusma ve bazen idrar yolları enfeksiyonu ile karıştırılan amonyak kokulu nefes gibi daha ciddi belirtiler görülebilir.

Köpeğinizin böbrek yetmezliği yaşadığını düşünüyorsanız derhal veterinere gidiniz. Doktorunuz hastalığı doğru teşhis edebilmek için kan testi yaptıracak ve size izlemeniz gereken adımları anlatacaktır.

Böbrek yetmezliği tedavisinde intravenöz, dializ ya da böbrek nakli uygulanabilir olsa da, böbrekler üzerindeki baskıyı azaltmak için beslenme düzeninde bir değişikliğe gidilmesi gerekebilir.

Beslenme İpuçları…

Beslenmenin böbrek yetmezliğindeki önemli yerinden dolayı, köpeğinizin gerekli besinleri aldığından emin olmak için bazı kuralları uygulamanız gerekir.

 İzleyeceğiniz diyet köpeğinizin su ihtiyacını ıslak mama ve su ile karşılamalıdır. Ayrıca, soydum ve fosfor gibi minerallerin ya da protein gibi besleyici elementlerin alımına da dikkat etmelisiniz. Bunların tüketimi kısıtlanmalıdır ancak proteinler olmazsa olmaz oldukları için kaliteli besinlerle protein ihtiyacını karşıladığınızdan emin olmalısınız.

“Köpeğinize asla tuzlu mamalar vermemelisiniz. Fosfor oranı düşük olmalıdır; ciğer, balık, peynir, süt ürünleri ya da fasulyeler vermemelisiniz. Veteriner önerdiği takdirde haşlanmış pirinç ve tavuk eti tercih edebilirsiniz. Yumurtayı haşlanmış bir şekilde verebilirsiniz.”

Bu hastalık sürecinde formüle edilmemiş mamaların verilmemesi çok önemlidir. Genellikle, köpek mamaları etlerden gelmeyen düşük kaliteli proteinler içerir. Bu durum köpeğinizin sorununu daha da ilerletebilir. Böbrekleri yeterli olmasa bile veterinerin önerdiği diyet listesini uygulamak, köpeğinizin ömrünü uzatacaktır.

MAMALAR VE ÖDÜL MAMALARI          

Köpekler Ödül Maması Verdiğinizde Neden Kaçar? Köpeğinizi mutlu etmek çok basittir. Köpekler büyük ya da küçük olması fark etmeksizin onlara ne verirsek çok mutlu olurlar.

EVCİL HAYVAN MAMASINDA KALORİ MİKTARI

Bir evcil hayvanın beslenmesindeki kalori miktarı, diğer faktörlerin yanı sıra yaşa, boyuta ve cinse göre değişir.

Köpekler Normalde Etçil mi? Köpekler İçin Kondroprotektif Takviyeler Nedir?

Her evcil hayvanın farklı beslenme ihtiyaçları vardır. Bu, yaş, cinsiyet, üreme durumu ve hayvanın boyutu gibi birçok faktöre bağlıdır. Bununla birlikte, kaliteli bir diyet seçmek ve evcil hayvan mamasının kalori miktarını hayvanınızın ideal kilosuna göre ayarlamak çok önemlidir.

Evcil hayvanıma ne kadar mama vermeliyim?

Her bir hayvan için önceden belirlenmiş kesin bir yiyecek miktarı yoktur. Bunun nedeni, her evcil hayvan için gerekli kalori sayısının birkaç faktöre bağlı olmasıdır. Evcil hayvanınızı aşırı beslemekten veya bir sağlık sorununu kötüleştirmekten kaçınmak için bu faktörleri bilmek önemlidir:

  • Yaş
  • Boyut

İDEAL AĞIRLIK: Bu, hayvanın mevcut ağırlığını değil, hayvanın boyutu, cinsi ve yaşı ile tutarlı ideal kiloyu ifade eder.

GÜNLÜK AKTİVİTE : Birçok köpek maması, yüksek, orta veya düşük günlük aktiviteye sahip bir köpek için günlük porsiyonun ne olması gerektiğini paket üzerinde belirtir.

Herhangi bir hastalık veya rahatsızlık…

Örneğin vahşi doğada kurtlar, mevcut olduğunda kısa sürede büyük miktarda yiyecek yerler. Mideleri çok fazla şişkinliği destekler. Bununla birlikte, yetişkin köpekler için en iyisi, mamayı günlük iki porsiyona bölmektir.

Yiyecekleri böldüğünüzde midede daha iyi dağılır ve daha iyi sindirim sağlar. Örneğin, küçük ırkların metabolizmaları daha hızlıdır; iki öğün mama vermek, enerjiyi gün boyunca çok daha iyi dağıtır. Büyük ırklarda mamanın bölünmesi, yaygın bir sorun olan mide torsiyonunu önlemeye yardımcı olur.

VİTAMİNLER, HER YAŞ İÇİN MAMA VE KALORİ MİKTARI…

Aynı mamanın birkaç çeşidinin olmasının nedeni, her hayvan için farklı kalori alımından kaynaklanmaktadır. Daha önce de belirttiğimiz gibi, gerekli kalori miktarı diğer faktörlerin yanı sıra evcil hayvanın yaşına ve büyüklüğüne göre değişir.

HER KÖPEĞİN YAŞINA GÖRE FARKLI BESLENME İHTİYAÇLARI

Yavru köpekler için kalori miktarı…

Emzirmeden sonra, yavru köpek yavaş yavaş kuru yiyecek yemeye başlayacaktır. İki aylıktan yetişkinliğe kadar, doğru büyüme için enerji ve protein gereksinimleri çok yüksektir. Bu nedenle, yavru köpekler, büyük ve orta boy köpeklerse yaklaşık 3500 ila 4500 kcal / kg veya küçük ırklar için 3200 ila 3800 kcal / kg mama tüketmelidir.

Bu aşamada, yavru köpeğinizin mamasını üç öğüne bölmenizi tavsiye ederiz. Ayrıca köpeğinizi yürüyüşe çıkarmak için yemekten hemen sonra vakit ayırmalısınız. Bu, yavru köpeğinizin tuvalet ihtiyacını dışarıda gidermeyi öğrenmesine yardımcı olabilir.

Yetişkin köpekler için kalori sayımı…

Bu aralıkta, obeziteye yatkın olmayan yetişkin bir köpek için önerilen kalori sayısı günde 3500 ila 4500 kcal / kg arasında olduğundan en fazla çeşidi bu kategoride bulacaksınız.

Bununla birlikte, obez veya fazla kilolu köpekler için,%30 daha az kaloriye sahip daha düşük kalorili köpek mamaları vardır. Öte yandan, yoğun spor yapan köpekler gibi birçok günlük aktivite yapan köpekler için yüksek enerjili köpek mamaları vardır.

TEMEL GIDALAR

Yaşlı köpekler için kalori miktarı…

Genel bir kural olarak, sağlıklı bir yaşlı köpeğin enerji gereksinimi daha düşüktür çünkü daha fazla yağ depolarlar, daha yavaş metabolizmalara sahiptirler, daha düşük aktivite seviyeleri, daha düşük vücut sıcaklıkları vardır ve genellikle daha yavaş ve daha az aktiftirler. Bu nedenle, obeziteyi önlemek için günde sadece 3.000 ila 4.000 kcal / kg mama ihtiyaçları vardır.

Köpeğiniz bir hastalıktan muzdaripse, problemine uygun bir diyet bulmanız da gerekir. Bir veteriner, herhangi bir içerikten daha az, ek bir bileşik içeren veya bir besin içeriğini düşüren veya ortadan kaldıran bir mamaya ihtiyacınız olup olmadığını anlamanıza yardımcı olabilir. Hatta, bir hastalığın semptomlarını tedavi etmek için doğru beslenme yönetimi bazen gereklidir.

İyi bir diyetin anahtarı…

Yavru köpeğinizin büyümesine veya yetişkin ve yaşlı köpeklerde hastalıkları önlemeye yardımcı olmak için doğru miktarda mama gereklidir. Ancak, önemli olan sadece miktar değildir.

Evcil hayvan mamasının kalori miktarına ek olarak, mamanın kalitesi, bileşenlerin çeşitliliği ve oranı da hesaba katmanız gereken ana faktörlerdir.

Kaynak: “https://myanimals.com” Adresini ziyaret edebilirsiniz…