EĞRİ KAPI ÇÖPLÜĞÜNDEN HAZİNE-İ HASSAYA KAŞIKÇI ELMASI

Eğrikapı (Porta Regia) namıyla Haliç kıyılarındaki Sur Kapısında yaşayan bir baldırı çıplak, çöpleri karıştırırken yuvarlak bir taş bulur.

EĞRİ KAPI ÇÖPLÜĞÜNDEN HAZİNE-İ HASSAYA KAŞIKÇI ELMASI
KAŞIKÇI ELMASI

ARAŞTIRMACI - EĞİTİMCİ YAZAR ALİ SERDAR ÇOLAKOĞLU'NUN KALEMİNDEN...

-İnsan her şeyi abartmayı ve öykülemeyi sever, sonra anlattığı öyküye inanır.

Eğrikapı (Porta Regia) namıyla Haliç kıyılarındaki Sur Kapısında yaşayan bir baldırı çıplak, çöpleri karıştırırken yuvarlak bir taş bulur.

-Pırıl pırıl parlayan bu taşı kaşıkçıya götürerek üç tahta kaşıkla takas eder.

-Kaşık şeklindeki taşı kuyumcuya satan kaşıkçı karşılığında 10 akçe alır.

-Taşı inceleyen kuyumcular taşın kıymetli olduğunu anlarlar ve aralarındaki çekişme Kuyumcubaşı               ‘nın kulağına gider. Kuyumcubaşı bu kıymetli taşı onlardan birer kese altın karşılığında satın alır.

-Daha sonra Sadrazam Fazıl Ahmet Paşa bu kıymetli taşı satın alacağı sırada Padişah 4’üncü Mehmet bir Hatt-ı Hümayunla elması saraya getirtir. Bu kıymetli taş işlenince 86 karatlık nadide bir elmas olduğu anlaşılır ve saraydaki yerini alır. Kuyumcubaşı’na  Kapıcıbaşılık rütbesiyle onurlandırılıp bir kese altın verilir.

Kaşıkçı Elması hakkında bir diğer öykü ise;  1774 yılında Pigot adında bir Fransız subayı bu elması Hindistan’nın Madaras Mihracesi‘nden satın alıp Fransa’ya götürür. Fransa’da satılığa çıkan elması Napolyon’nun annesi satın alır ve uzun süre göğsünde taşır. Fransa’da bulunan Tepedelenli Ali Paşa’nın adamı bu elması 150 bin altın ödeyerek satın alır Paşaya getirir. Sultan 2’inci Mahmut zamanında ayaklanan Tepedelenli Ali Paşa öldürülür. Paşanın malları hazineye geçer. Böylelikle bu değerli elmas ta hazinedeki yerini alır.

Öykü demişken Hollywood ‘da boş durmamış. 1964 yılında, Topkapı adında çekilen bir filimde Kaşıkçı Elması’da filmde konu edilerek tanınmasına  katkıda bulunmuşlardır. Topkapı Sarayı’ndan Kaşıkçı Elmasının çalınmasını konu edinen bu filimde Amerikalı Yönetmen Julles Dassin’in yönettiği Peter Usttinov, Melinda Mercori, Maximillian Scell, Robert Morley ve Akim Tamiroff  gibi zamanının ünlü oyuncuları ile çekilen filim epey yankı yaratmıştı. Türk oyuncularında yer aldığı Topkapı isimli film İstanbul’un ve Edirne’nin tarihi görüntülerini de barındırdığından kültürümüzün tanıtılıması bakımından oldukça önemlidir.

Bir Atasözümüz vardır; “Zenginin malı züğürdün çenesini yorar” diye. Bizlerde hazinemizdeki bu değerli elmas için çene patlattık. Gençlere bu elmasın öyküsünü anlatabildimse ne mutlu bana. Değerlerimizi koruyabilmek ve sahip olabilmek için butlaka bu değerlerimizi tanımak ve tanıtmak  lazım.

Herkese sağlık ve mutlu günler dilerim.

“1 Cm³  kadar kütlesi 3 veya 17.5 karatır. Kaşıkçı Elması ise 86 Karat olup 4.91 Cm³  dür. Öykülerin süslediği bu değerli elmas Topkapı Sarayının en değerli hazinesi olmaya devam ediyor.”

17 NİSAN 2021 -  ATAŞEHİR.