DİYETİSYENLİĞE İLGİ ARTTI…

Son zamanlarda Kovid-19’la önemi daha da ortaya çıkan, çalışma alanları oldukça fazla olan, ilginin en çok arttığı bölüm ise “Beslenme ve Diyetetik Bölümü’’ oldu. İstanbul Rumeli Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Başkanı Dr. Zeynep Güler Yenipınar öğrencilerin neden bu bölümü seçmeleri ile ilgili detaylı bilgi verdi.

DİYETİSYENLİĞE İLGİ ARTTI…

-Son yıllarda tüm dünya ve ülkemizde sağlık konusunda bir bilinçlenme oldu. Bu doğrultuda insanlar hastalanıp ilaç kullanmak yerine doğru beslenerek ve hareketli olarak daha sağlıklı, kaliteli bir yaşam sürmeyi tercih ediyorlar.

 - Bu süreçte sağlık profesyonellerine ihtiyaç   duyuluyor diyen Dr.Zeynep Güler Yenipınar özellikle   diyetisyenler bu grubun en önemli kısmını   oluşturmaktadır diye belirtti.

  - Yenipınar, beslenme ve diyetetik bölümünden   mezun olan öğrencilerin iş alanları hakkında da bilgi   verdi. ‘’Diyetisyenler, beslenmenin ve gıdanın olduğu   her alanda iş bulabilmektedir. Bu sebeple devlete   bağlı kuruluşlar ve özel kuruluşlar, spor salonları,   huzur evleri vb. yerler dikkate alındığında ayrıca   kendi işlerini de kurma imkânı düşünüldüğünde iş   imkânının birçok mesleğe göre çok daha fazla   olduğu görülmektedir. Bu konuda diyetisyenlik   mesleğini seçen öğrenciler üzerinde yapılan   araştırmada; diyetisyenlik mesleğinin toplumda   saygınlığı olan, kişiliklerine uygun, popüler, çalışma alanlarının yaygın, iş imkânı olan bir meslek olduğu vurgulanmıştır.’’

Dr. Zeynep Güler Yenipınar sözlerine şöyle devam etti:’’Günümüz dünyasında sağlık alanındaki bakım ve tedaviler sürekli değişim göstermektedir. Bu nedenle diyetisyenlik mesleği iyi bir beslenme bilgisi yanında güncel bilgi ve teknolojiyi izlemek, iyi düzeyde iletişim becerisini de gerektirmektedir. Güncel olarak araştırmalar ve bilgileri takip etmeyi, etik kurallar çerçevesinde, bilimin ışığında ve kanıtlara dayalı bilgilerle kendisini yenilemeyi seven ve insanların sağlıklı, kaliteli bir yaşam sürmesini sağlayarak yaptığınız her işte bir iz bırakmak istiyorsanız bu meslek size göredir. Çünkü Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nü tercih ederek, sektörde Diyetisyen olarak çalışmak isteyenler; İletişimi güçlü, üretken, yaratıcı, sorumluluk sahibi, araştırmacı, sorgulayıcı, öğrenmeye meraklı, fen bilimleri, özellikle kimya ve biyoloji ile ilgili, sabırlı ve hoşgörülü, etik ilkeler ve evrensel değerlere bağlı, işbirliği ile çalışabilen, insanlara yardım etmekten, katkıda bulunmaktan hoşlanan bireyler olmalıdır’’ ifadelerini kullandı.

Dr. Zeynep Güler Yenipınar ‘’Gelişime açık biriyseniz İstanbul Rumeli Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünü okurken Psikoloji, Fizyoterapi, Spor bilimleri, Hemşirelik, Çocuk Gelişimi, Sağlık Hizmetleri gibi başka bilim dallarında da lisans diploması alma hakkına sahip olabilirsiniz. Ayrıca mezun olduktan sonra kendi dalında veya biyokimya, anatomi vb. konularda lisansüstü eğitimleri alabilir, akademisyen olarak kariyerinize de devam edebilirsiniz. Dört yıl boyunca, seçtiğiniz mesleğin eğitimini alacağınız, hayallerinizi gerçekleştireceğiniz, sizi mutlu edecek, ayaklarınızın geri gitmeyeceği, sosyal bir ortamda, çeşitli kulüp etkinliklerinin ve projelerin  içinde yer alarak öğrencinin de takımın bir parçası olarak kabul edildiği, uluslararası güncel bilgilerin takip edilerek eğitim ve öğretimin yapıldığı, öğrencinin diğer dallarda da paralel eğitim alabildiği ve vizyon sahibi olduğu ,yabancı dile önem veren, öğrencilerine yurt içi ve yurt dışı fırsatlar tanıyan, sürekli iyileştirmeyi hedefleyen bir üniversitede eğitim almak sizleri her zaman bir adım öne taşıyacaktır’’ diyerek sözlerini tamamladı.

İSTANBUL RUMELİ ÜNİVERSİTESİ HAKKINDA:

İstanbul Rumeli Üniversitesi, 23 Nisan 2015 tarihinde İstanbul’da kurulan bir vakıf üniversitesidir. Çağdaş ve evrensel düşünce yapısına sahip olan, vatan sevgisi ve milli değerlerin kıymetini iyi bilen Rumeli Felsefesi doğrultusunda eğitim veren bir kurumdur. İstanbul Rumeli Üniversitesi, toplumun ihtiyacı olan bilim insanlarını ülkeye kazandırmak üzere bilgili, çağdaş, donanımlı, deneyimli, topluma yararlı, araştırmacı ve güçlü, ilkeli, yenilikçi bireyler yetiştirmeyi hedeflemektedir. İstanbul Rumeli Üniversitesi, Silivri, Haliç ve Bostancı Yerleşkelerinde 2021-2022 Eğitim Öğretim Yılında 5 Fakültede 20 Lisans Programı, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokuluna bağlı 17 Program, Meslek Yüksekokuluna bağlı 9 Program, Lisansüstü Eğitim Enstitüsüne 21 Yüksek Lisans Programı ve 1 Doktora programı ile eğitim vermeye devam edecektir.

Haber: DLR / Teni Tapık Çimen