BİLİM KURULU ÜYELERİ ÜCRET ALIYOR MU?

Kusura bakmayın, yazımı sonuna kadar okutmadan başlıktaki sorunun cevabını veremeyeceğim…

BİLİM KURULU ÜYELERİ ÜCRET ALIYOR MU?

Kovid-19 nedeniyle sokağa çıkma yasakları başlayınca biz de video yöntemiyle konferanslar yapmaya başladık. Hafta sonları, konusunda uzman bir ismi davet edip; sağlık, ekonomi, dış politika, spor gibi konular hakkında söyleşide bulunduk.

Geçtiğimiz Pazar günü de yine önemli bir ismi; Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin, dünyayı esir eden koronavirüsle ilgili görüşlerini aldığı Bilim Kurulu üyelerinden Prof. Dr. Sayın Pınar Okyay’ı ağırladık.

TİNGADER (Tüm İnternet Gazeteciliği ve Gazeteciler Derneği) ile TYGD (Tarafsız Yerel Gazeteciler Derneği)’nin ortaklaşa düzenlediği “Pandemi Söyleşileri” için yaptığımız ön haberi yayınlayıp paylaştığımızda telefonuma, Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi Halil Ferat Öncel’den şöyle bir mesaj geldi:

“Pınar hoca üniversiteden hocamdı. Ben, Adnan Menderes Tıp Fakültesi’nin ilk mezunlarındanım. Çok iyi bir insan ve hoca idi.”

Sayın Öncel’in bu sözlerine, konferans günü biz de tanık olduk.

Niye derseniz?

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin koronavirüs politikasına yön veren yaklaşık 50 isimden bir hoca davetimize burun kıvırabilirdi…

“Sağlık Bakanı ile oturup kalkıyoruz, Bakan bey dikkatle ağızımızdan çıkacak sözlerimize dikkatle bakıyor, böyle bir durumda reytingi yüksek bir televizyon ya da gazeteden başkasına demeç vermem” diyebilirdi…

Kompleksli bir hoca olmadığını en başta belli etti…

Bunun ötesinde, programda konuşurken kelimeleri öyle seçti ve anlatımı o kadar samimi ve inandırıcı geldi ki, devletin özellikle aşı ve Kovid-19 ile aldığı, uyguladığı kararlar hakkında varsa şüpheleri olanlara da güven verdi…

‘Halk Sağlığı Uzmanı’ olarak halkın sağlığı için sürdürdüğü mücadeleyi halka anlatabilmek için kendisine fırsat verdiğimizi belirterek bizlere de teşekkürünü ihmal etmedi.

Böyle de mütevazı bir yönünü öğrendik Pınar hocamızın konferans sırasında.

Yaklaşık bir buçuk saat süren programımızda elbette çok daha detaylı açıklamalar yaptı.

Halkın uyması gereken tedbirlerden…

Halkın, acı ama yine uymak zorunda olduğu kararlardan…

Tabii bu konuda dünyanın iyi bir sınav veremediğinden de bahsetti…