BAYRAM SEVİNCİMİZ HİÇ SOLMASIN…

Mesajlaşmakla bayram kutluyoruz.

BAYRAM SEVİNCİMİZ HİÇ SOLMASIN…

- Bu salgın döneminde özlemini duyduğumuz anılar gözlerimin önünden filim şerdi gibi akmakta.

Bayram hazırlıkları ile başlayan telaş hep aklımdadır. Bayramdan bir hafta öncesi başlar hazırlıklar. Evler temizlenir, süslenirdi. Bayrama birkaç gün kala Sultanhamam’ a gidilir bayramlık bakılırdı. Sümerbank Sultanhamam Meydanında olduğundan ilk gidilen yerdi. Sümerbank Mağazası çok katlı bir mağazaydı. Giyim kuşam ve tekstil üzerine ne arasan bulunur ve piyasadan da ucuzdu. Sümerbank’ta bulamadıklarımızı bu kez Mahmutpaşa’da aranılırdı. Alışverişin sonu, önce Hacı Bekir’den Bayram şekeri alınır Mısır Çarşısından geçilip Tahmis Sokakta mola verilir ve meşhur kahveciden kahve  alındıktan sonra eve dönülürdü. Yorgunluktan kimse şikayetçi olmazdı. Eve gelince kıyafetler bayram için hazırlanırdı.  Bizim evde bayram için yemekler Annemin güzel elleriyle geceden hazırlanırdı. Kızartma yapılır sabah karşı pilav hazırlanırdı. Namazdan dönüşte bayramlaşılır ve sofraya oturulurdu. Bayram kahvaltıyla değil Bayram sofrasıyla açılırdı. Annem bu geleneğe uzun bir süre uyduysa da sonraları bizde de kahvaltıya dönüldü.

Günümüzde birçok değeri yitirdiğimiz gibi bayram sevincimizde solmakta. Evlere kapandığımız bu günlerde dostlardan uzak ve yalın bir bayram geçirmekteyiz. Mesajlaşmakla bayram kutluyoruz.  Mesajlaşmak denildiğinde unuttuğum bayram kartlarını anımsadım. Bayramdan on beş gün önce İstanbul’un meydanlarında bayram tebriği tezgahları kurulurdu.  Özellikle Sirkeci Büyük Potane önü gerçek bir bayram yerine dönüşürdü. Dostlarımıza bayram tebriği seçer ve bayramdan önce postaneden yollardık. Tebrikler manzara, artist ve hazır bayram mesajı içerebilirdi. Bir de üç boyutlu simli kartlarda vardı.  Bayram sonrası evlerimize ulaşsa da anılmak güzeldi.

Bayramın bir başka boyutu alınan harçlıkların bakkalda mantar ve kız kaçıran, maytapla harcanması olurdu. Üç gün misafir karşılamak ve iade-i ziyarete gitmek tatlı bir yorgunluk olsa da bir dahaki bayramın bir an önce gelmesi istenirdi.

-Bu bayram sabahı hepinize anımsayacağınız güzel bayramlar dilerim. Ülkemizin ve tüm İslam âleminin Ramazan bayramı Kutlu olsun.

                                       13 Mayıs  2021 ATAŞEHİR