AYSUN UZ ÇETİNKAYA/NLP UZMANI YAZAR - HAYAT TRENİ

Merhaba değerli okurlarımız, merhaba CAN’lar…

AYSUN UZ ÇETİNKAYA/NLP UZMANI YAZAR - HAYAT TRENİ

Bugün sizlere derslerimde anlattığım bir metafor ile seslenmek istedim.2020 yılının son günleri, yaşananlar,2021 den beklentiler… derken aslında her birimizi, trendeki yolcular olarak düşünelim mi? Bu trenin adını mı, nereye gittiğini mi soruyorsunuz?

Cevap olarak “Hayat Treni” desem… Ne düşünürsünüz?

Yaşam; bir tren yolculuğuna benzer.

İnilir, binilir, kazalar olur. Bazı duraklarda sürprizlerle, bazı duraklarda ise üzüntü ile karşılaşılır.

Doğup da bu trene bindiğimizde; bazı kişilerle karşılaşırız. Bu yolculuk boyunca hep onların bizimle beraber olacaklarını sanırız. Bunlar anne, baba… Büyüklerimizdir.  Maalesef gerçekler böyle olmayabilir. Onlar bir tren istasyonunda inerler ve bizleri sevgi ve muhabbetlerinden, dostluk  ve yol arkadaşlıklarından mahrum bırakırlar.

Bu trene yeni binenler de olmuştur. Bizim için önemli de olurlar. Bunlar kız ve erkek kardeşlerimiz,sevdiklerimiz,dostlarımız ve tüm iyi insanlardır.

Bazıları; bu yolculuğu, küçük bir gezinti gibi düşünürler.Bazıları, bu yolculuk sırasında  üzülürler,kızarlar,kırılırlar.Bazıları ise yanınızdadır ve ihtiyacınız olduğunda, size yardım için hep hazır bulunurlar.

Bazıları yolda inerler ve geride sürekli bir özlem bırakırlar…

Bazıları ise binerler ve inerler. Biz onları sadece kısa bir an için görebiliriz.

Sevdiğimiz bazı yol arkadaşlarımızın, başka bir vagonda oturduklarını görürüz. Bizi yalnız bıraktıkları için şaşkınlığa uğrarız.

Elbette ki tren içinde onları aramamıza, konuşmamıza, hal hatır sormaya hiç kimse engel olamaz.

Bazen de onların yanına başkaları oturduğu için bize onların yanında yer kalmaz.

Önemli değil; gerçekler, yolculuk böyledir. Meydan okumalar,hayaller,ümitler,beklentiler,vedalar…Hem de dönüşü olmayan…Sanki şu günlerden bahsediyoruz gibi değil mi?

Ne dersiniz? Bu yolculuğu elimizden geldiğince,”en güzel ve anlamlı bir şekilde” yaşamaya gayret edelim mi?

Bilmiyoruz; ne zaman nerede ne olacak?

Yol arkadaşlarımızı anlamaya çalışmak, her birinin iyi taraflarını bulmaya çalışmak… Ne dersiniz? Hele bu günlerde…

Unutmayalım ki; yolculuğun her safhasında yol arkadaşlarımızdan birisi, müşkül bir duruma düşebilir ve bizim yardımımıza ihtiyaç duyabilir. Belki de, biz yardıma muhtacızdır. Kim bilebilir? Bizim de bocaladığımız zamanlar olmuyor mu? Ve bizi de destekleyecek birileri olabilir mi? Biz bize, can can’a olalım mı?

Bu yolculuğun en esrarlı tarafı; hiç birimizin bu trenden ne zaman ineceğimizi bilemememizdir. Yol arkadaşlarımızın ne zaman ineceğini bilemeyiz, hemen yanı başımızda oturmuş olsalar bile…

Bir gün, bu trenden indiğimde sevdiklerimden, trendeki tüm dostlarımdan ayrılmak çok acı olabilir. Ancak bir gün,büyük istasyona vardığımızda, onlarla yeniden buluşabileceğimize inanıyorum.Güzel anılar bırakmanın,birbirimizle yararlı işler yapabilmenin huzuru saracak o zaman…eğer yapabildiysek…

Benim canım dostlarım; mümkün olduğu kadar anlamlı bir yolculuk yapalım, güzel anılar bırakalım inşallah.

Bilmiyoruz ne zaman, nerede bitecek, trenden ne zaman inilecek?

2020 trenden iniyor,2021 trene biniyor. Gidene güle güle, gelene hoş geldin.

Sağlıklı, anlamlı, güzel,huzurlu ve bereketli,musmutlu  nice yıllar dilerim.

Dostça,insanca, AYSUNCA