ALİ SERDAR ÇOLAKOĞLU - TOHUMDAN ATEŞE

Ülkemiz bir tarım ülkesidir. Buna bağlı olarak beslenme alışkanlıklarımızda tahıl ağırlıklıdır.

ALİ SERDAR ÇOLAKOĞLU - TOHUMDAN ATEŞE

-Atasözlerimizin çoğu ekmek ile başlar:

                

“Ekmek aslanın ağzında, Ekmek elden su gölden,  Ekmeğini taştan çıkarmak…” Bu deyimleri çoğaltmak mümkün.

Halkımızın temel gıdası ekmek. Ekmek bu yüzden çok değerlidir. Bizlere ilk öğretilen; “Yere düşen ekmeği öpüp başımıza koymaktır.”  Ant içilirken ekmek öpülür, başımızın üzerine götürülürdü.

Günümüzde ne değişti de ekmek bayatladığı için çöpe atılıyor, anlamak mümkün değil. Bir dilim ekmek soframıza gelinceye kadar binlerce emekçinin alın teriyle soframıza geldiği ne çabuk  unutuluyor.

Köyden kente göç ile tarımsal değerlerimize verilen önem azaldı. Ülkemiz bir tarım ülkesidir. Buna bağlı olarak ta beslenme alışkanlıklarımız tahıl ağırlıklıdır.  Devlet Planlama ve Dünya Sağlık Örgütü raporlarında göre; Türkiye’de temel besin ekmek ve diğer tarım ürünleridir. Günlük enerjinin %44’ü ekmekten, %58’i diğer tarım ürünlerinden sağlanmaktadır.

Soframızın temel besin kaynağı ekmek, karbonhidrat ve protein kaynağına sahiptir.

Düşük gelirli kesimlerde tüketim yüksek olmasına karşın israf daha az; tam tersine  gelir düzeyi arttıkça tüketimin düşük israfın arttığı görülüyor.

Satın alma gücü, böyle değerli besini bize israf etme  hakkını vermez.  Ülkemizde günlük 100 milyon ekmek üretilirken, 10 milyon ekmek te israf ediliyor.

Ülke nüfusunun arttığı, köyden kente göçün hızlandırıldığı bir ortamda buğday üretiminin de artık yeterli olmadığını düşünürsek bu israfa dur demeliyiz.

İsrafı önlemede hepimize görev düşmektedir. Başta yasa koyucular israfı önleyici tedbirlerle israfın önüne geçmek için yasal tedbirler almalıdır.

Evlere ihtiyaç kadar ekmek alınmalı ve poşetlerde saklanmalıdır.  Ekmek fazla alınıyorsa derin dondurucularda saklanmalıdır. Bayatlayan ekmekler geçmişten günümüze aktarılan geleneksel; “ekmek aşı, tirit, ekmek tatlısı …” gibi yiyeceklerde değerlendirilmelidir.

Ülkemiz küresel ısınmanın etkisi ile kuraklık ile karşı karşıyadır.  Kuraklık buğday üretimini de düşürmektedir. Bu günlerde dışardan buğday sağlanabilse bile ileride buğday en değerli ürün olacaktır.

Aç kalmamak için bu günden itibaren ekmeğimize sahip çıkmalıyız. Her konuda tutumlu olmalıyız.

-Bu toprak hepimize yeter,  yeter ki değerini bilelim. Sağlıcakla kalın.

10 MART 2021 ATAŞEHİR

ALİ SERDAR ÇOLAKOĞLU