ALİ SERDAR ÇOLAKOĞLU - SU PERİSİ DAFNE’NİN AŞKI…

Bu muhteşem ağaç yapraklarının kokusu ile mutfaklarımızda, solmayan yaprakları ile zaferler kazananların başında yer edinmiştir.

ALİ SERDAR ÇOLAKOĞLU - SU PERİSİ DAFNE’NİN AŞKI…

-Doğanın muhteşem zenginlikleri tarih boyunca ilgimizi çekmiştir. Ağaçlar, nehirler, denizler ve de toprak yaşamımızın ayrılmaz parçası olmuştur.

  

 - Bu gün sizlere solmayan yaprakları ile başımıza taç yaptığımız defneden söz etmek istiyorum.

 -Bu muhteşem ağaç yapraklarının kokusu ile   mutfaklarımızda, solmayan yaprakları ile zaferler   kazananların başında yer edinmiştir. Antik dönemde   tanrıların dünyasında da varlığını sürdürmüştür. --Bir   aşk öyküsü söylenir olmuş bu güzel ağaç için…

 - Tanrıların dünyasında, Güneş, sanat ve kehanet tanrısı Apollon ile Ormanların su perisi Dafne Arasında geçer. Günlerden bir gün Apollon ve Aşk tanrısı Afrodit’in ok atmada usta oğlu Eros’la ok atma yarışı yaparlar. İşte ne olduysa bu yarışta Apollon’un Eros’ küçümsemesiyle başlar. Eros çok sinirlenir ve altın suyuna batırılmış iki ok yapar.  İntikam için biri saplandığı kişiye tutku ve sonsuz aşk diğerine ise saplandığı kişiyi aşk ve tutkudan uzaklaştıracaktır.

Apollon ormanda dolaşırken Dafne’yi görür ve ilk oku kalbinde açtığı  duygularla tutkuyla bağlanır. Diğer ok ise Dafne’nin kalbine saplanır. Dafne kendini Toprak Ana Gaia’ya adamış bir bakire su perisidir. Bu umutsuz aşktan kurtulmak için babası nehirler tanrısı Peneois’ten yardım ister. “Akarsularının ilahi gücü varsa beni yaralayan güzelliği yok et ya da hayatımı yok eden bedeni değiştir” der.

-Peneois Dafne’ yi yaprakları kokulu solmayan bir defne ağacına dönüştür…

 Apollon ormanda gördüğü aşkını tam kollarına alacakken Defne ağacına sarılmıştır.

Apollon hayal kırıklığı ile kaybettiği aşkı için “Bundan sonra benim ağacım defne ağacıdır, savaşlarda kazananlar bu ağacın yapraklarından çelenkler taksın başlarına… Şarkılarda, şiirlerde adımız yan yana geçsin” diyerek ant içer.

Apollon sarıldığı ağaçtan kopardığı yaprakları başından bir daha çıkartmayacağı bir taç yapar. Aşkını başına taç yapan Apollon’un aşkı dillerden dile söylenerek günümüze gelmiştir. Bu aşkın yaşandığı Hatay İlimizdeki Harbiye Şelaleri Apollon’nun göz yaşlarından oluştuğu rivayet edilir. Yine Defne ilçesi Su perisi Dafne’nin adını taşır.

Defne ağacı Aromatik yapısıyla Eczacılıkta apayrı yeri olan ve mutfaklarımızın vazgeçilmez bitkisidir.

Akdeniz coğrafyasında güneşi seven bu ağacın yaprakları hiç solmaz. Tohumlarının yağından sabun yapılır. Yaprakları zafer taçlarının ayrılmaz parçasıdır.

- Bu ölümsüz ağacın yaprakları tüm sevenlerin başına taç olsun…

15 Mayıs 2021 ATAŞEHİR