ALİ SERDAR ÇOLAKOĞLU - ŞEYTAN UÇURTMASI…

Evdeki malzemelerle yaptığımız oyuncak hem el becerilerimizi hem de duygularımızı beslerdi.

ALİ SERDAR ÇOLAKOĞLU - ŞEYTAN UÇURTMASI…
Foto: hepsiburada.com

-Pabucu dama atılmış oyuncaklardan şeytan uçurtması. Oyuncağa zor ulaştığımız dönemlerde bizler kendi oyuncağımızı yapmayı bilirdik.

Defterden bir sayfa yırttık mı uçurtmamızı katlar, dikiş kutusundan aşırdığımız ipliklerle sokağın yolunu bulurduk. Mahallenin bir ucundan başlar koşa koşa uçurtmamızı uçururduk. Evdeki malzemelerle yaptığımız oyuncak hem el becerilerimizi hem de duygularımızı beslerdi. Öyle çocuk oyunu da sanmayın büyükler de bu oyuna katılırlardı. Onların yaptığı uçurtmalar daha düzgün olurdu. Şeytan uçurtması biraz büyüdüğümüzde yerini çıtalı uçurtmaya bırakırdı. Çıtayı almak pek mümkün olmazdı. O yüzden evdeki düzgün tahtaları bıçakla yarar çıta yapardık. Aslında çıtadan biraz ağır ama daha sağlam olurdu. Çıtalı uçurtma yapmak için en gerekli olan ipe ulaşmak zordu.

FOTO: HEPSİBURADA.COM

Bir iki yumak sicim alabildiğimizde, bir çomağa sarar hazırlıklara başlardık. Uçurtmayı defterleri kaplamak için kullanılan kırmızı mavi kap kâğıdı süslerdi. Kap kâğıdı alamadığımızda gazete kâğıdı aynı işi görürdü. Şimdi olduğu gibi yapıştırıcı da kullanmazdık. Biraz un ve su ile karıştırdığımız hamur bizim yapıştırıcımız olurdu. Uçurtma uçurmak bireysel bir uğraş değildi. Uçurtmayı uçururken bir kişinin uçurtmayı tutması gerekir. Rüzgârı hissedince bırakır ve koşardınız. Uçurtma havalanınca elinizdeki ipin sonuna kadar salar gökyüzünü feth ederdiniz. Rüzgâr kuvvetli olunca ip parmaklarınızı keser ama acı vermezdi. Mahalledeki arkadaşlarla uçurtma uçurmanın keyfi hiçbir şeyde olmazdı. Uçurtmaların süzülüşü baharın habercisi olurdu. Çocuk ruhundaki özgürlüğün tanımını ancak uçurtmanın hazzı olarak yapabilirdiniz.

Rüzğârın gücünü kullanmayı öğrenmiştik bir kere, bu güç ile mutluluğumuzu gökyüzüne yollamıştık. Bizden mutlu kim olabilirdi. Sizlere geçmişten süzülen bir anıyı paylaştım. Umarım ilginizi çekmiştir.

8 TEMMUZ 2021 - ATAŞEHİR.