ALİ SERDAR ÇOLAKOĞLU - MANİSA TARZANI (1899-1963)

Ahmeddin CARLAK 1899 yılında Bağdat'ın 100 km uzağındaki Samara Kentinde doğdu.

ALİ SERDAR ÇOLAKOĞLU - MANİSA TARZANI (1899-1963)

1’inci Dünya Savaşında nefer olarak savaştı. Kırmızı Şeritli İstiklal Madalyası ile onurlandırıldı. Cumhuriyetin ilk yıllarında Manisa’ya geldi. Belediye’de işe gidi.1933 yılında 30 lira aylıkla başladığı  ‘Bahçıvan Yamaklığı’ görevini sürdürdü.

Spil Dağı çevresinde ağaç dikip yetiştirmeyi kendine görev saydı. Manisa’nın lastik pabuçlu, kısa şortlu, sakallı delikanlısı ve sevimli dostu oldu.

Günün öğle saatinde Top Kale’deki topu ateşleyerek  günün o saatini halka duyururdu. Bu yüzden O’na ‘Topçu Hacı’ diyenlerde vardı. Manisalı kızlara, kente gelen sanatçılara çiçek sunan ilk oydu. Spil Dağı'na çadır kuran yörüklerin kızlarına boncuk armağan etmeyi, çocuklara akide şekeri dağıtmayı,   kimi yoksullara gizlice para yardımında bulunmayı da hiç ihmal etmezdi.

    

Aynı zamanda bir spor adamıydı. O yaşamıyla gençlere örnek olmuştu. Manisa Dağcılık Kulübü üyesi genç arkadaşlarıyla Ağrı, Cilo, Demirkazık dağlarına tırmandı. Gittiği her yerde büyük ilgi gördü. Manisa’dan başka bir yerde yaşamayı hiç düşünmedi. Sinema tutkunu ve yeniliklere açıktı. Okumayı çok severdi; elinden gazete, dergi hiç düşmezdi.

Spil Dağı'nda, Topkale’deki kulübesinde yalnız yaşadı; ne yatağı, ne de yorganı vardı. Üzerine gazete serdiği tahta divanda yatıp kalkardı. Yaz, kış soğuk suyla yıkanırdı. Saç ve sakalını özenle tarar, kendi eliyle çiçeklerden yaptığı güzel kokular sürer, ulusal bayramlara göğsüne bağladığı palmiye yaprağı üzerine istiklal madalyasını takarak katılırdı. Bundan büyük bir gurur ve sevinç duyardı.

Manisa Tarzanı 31 Mayıs 1963 tarihinde gözlerini yaşama yumdu. Görkemli bir cenaze töreniyle çok sevdiği  Manisa’da toprağa verildi. Doğa dostu insanı yalnız Manisa değil tüm ülke hiç unutmayacak. Diktiği ağaçlar onun varlığını ebediyen yaşatacak.

Ali Serdar ÇOLAKOĞLU 27.02.2021-Ataşehir