ALİ SERDAR ÇOLAKOĞLU-KANDİL VE ÇOCUKLAR

Zaman geleneklerimizi de değiştirmekte. Kandil günleri benim çocukluğumda bir şenlikti.

ALİ SERDAR ÇOLAKOĞLU-KANDİL VE ÇOCUKLAR

            Mahalledeki çocuklar toplanır ve buldukları konserve kutularına bir mum yakar, akşam karanlığında komşuların zillerini çalardık. Zili çaldıktan sonra biriken üç beş çocuk koro halinde “Yağ parası, mum parası, akşam oldu kandil parası…” Evdekiler biraz gecikince tekerleme uzardı. “ Kömürlükte kömür, hanımlara ömür, merdivenden iniyor, bize para veriyor,  on para olsun, beş para olsun, hanım teyze sağolsun…”

Bu terane bütün komşular dolaşıldıktan sonra biterdi. Toplanan paralarla bakkala koşulur bir tomar abur cuburla mutlu olurduk. Kandilin gelişi herkesin gönlünde bir coşku yaratırdı.

Annem bu oyuna kızardı, ;komşuları rahatsız etmeyin derdi. Ne söyleseler de kandil gelince çoşku sürer giderdi. Evde de hazırlıklar sürerdi .Helva kavrulur veya benzeri tatlılar yapılırdı. Soğumadan komşulara dağıtılırdı. Bilinmez, belki de annemin kızması bu dağıtım işinden kaytarmamı istememesinden olabilir. Yanan kandiller, okunan dualar ve maniler hepimizi geçmişe götürdü . O günler aklımıza geldi.

Regaip kelimesi bolluk, bereket, fazilet anlamına gelir. Bu gece Allah’ın lütuflarının bol bol verildiği bir gece ve üç ayların ilk kandil gecesidir. Kandilimiz mübarek olsun. Rabbım birliğimizi ve dirliğimizi daim eylesin  inşallah. Rahmeti, feyzi bol bir kandil gecesi geçirmenizi dilerim.

18.02.2021 ATAŞEHİR

Ali Serdar ÇOLAKOĞLU