ALİ SERDAR ÇOLAKOĞLU - İKİ DİRHEM BİR ÇEKİRDEK

“Bir gram bal için bir kilo odun mu yenir?” derler. Ne derlerse desinler, meyvesi ve tohumu ile hayatımıza girmiş bir ağaç.

ALİ SERDAR ÇOLAKOĞLU - İKİ DİRHEM BİR ÇEKİRDEK

-Latince bu ağaca Ceratonia Siliqua bizde ise Keçiboynuzu veya Harnup derler.  Bu ağaç Baklagiller familyasından gelir. Meyveleri bakla gibi dalları üzerinde sallanır.

Bu maki türü ağaç, uzun ömürlü 10 metreye çıkan boyu, sert ve koyu yeşil yaprakları ile tanınır. Eylül ayında açan çiçekleri 10-12 cm uzunluğunda yeşil-kırmızı renklerde olup kötü kokuludur. Baklaları ilk zamanlar yeşil sonrasında kahverengi olur. Baklaları içinde on beş kadar sert tohumları bulunur.

Akdeniz florasında, Kıbrıs, Libya, Antalya, Anamur, Silifke çevresinde ve Amerika Florida bölgesinde guruplar halinde bulunur.

Öksürük ilaçlarında kullanılır. Pekmezi yapılan bu meyvenin tohumları ezilerek tekstil endüstrisinde apre olarak değerlendirilir. Afrodizyak özelliğiyle cinsel gücü artırdığı bilinmektedir.

Tohumunun kuruduktan sonra su çekmemesi ve hep aynı ağırlığı göstermesi tarih boyunca ağırlık ölçüsü olarak kullanılmasını sağlamıştır. Latince adı Ceratonia kuyumcuların kullandığı karat ölçü birimi olmuştur. 16 çekirdek bir dirhem (3 gr.) olarak ölçülürmüş. Osmanlı Altını 33 çekirdek ağırlığında olup iki dirhem bir çekirdek edermiş. Bu yüzden güzel giyinen kimselere altın gibi parıldıyorsun yerine bu söz söylenmiş.

Bir maki bitkisinden yola çıktık. Sağlığımız için faydalarını öğrendikten sonra her daim duyduğumuz karatın keçiboynuzu çekirdeğinden geldiğine ulaştık. Hayatta böyle değil mi? Yaşamımız boyunca bir çekirdek için koşuşturmuyor muyuz? “Şeytan ayrıntıda gizli “derler. “Bir gram bal için bir kilo odun yenir mi?” diyerek başladık. Ulaştığımız yol bize neler anlattırdı. Yaşamınız bal gibi tatlı ve sağlıklı olsun efendim...

ALİ SERDAR ÇOLAKOĞLU

14 MART 2021 - ATAŞEHİR