ALİ SERDAR ÇOLAKOĞLU - HIDIRELLEZ...

Miladi takvime göre 6 Mayıs, Jülyen Takvime göre 23Nisan Hıdırellez günüdür.

ALİ SERDAR ÇOLAKOĞLU - HIDIRELLEZ...

-Hıdırellez, Orta Asya’da başlayan, Balkanlar ve Anadolu’da devam eden mevsimlik bayramlardan biridir.

Ruz -ı Hızır (Hızır Günü) olarak adlandırılır. Dünyada darda kalanların yardımcısı Hz.Hızır ile, denizlerin hakimi Hz. İlyas‘ın  Yeryüzünde buluşma günü olarak kabul görür ve kutlanır.

Miladi takvime göre 6 Mayıs, Jülyen Takvime göre 23Nisan Hıdırellez günüdür. 6 Mayıs’tan 7 Kasım arası Hızır günleri olarak adlandırılır.

 -8 Kasım ‘dan 5 Mayıs arası Kasım Günleri denilir. 5   Mayıs gecesi kıştan kurtulup baharı karşılamak için   hazırlıklar yapılır. Türkler Hızır 1 diye yılın ilk günü olarak   kutlarlar. Evler temizlenir, gül ağacının altına dileklerle   yerleştirilir. Ağaçlara dilekler bağlanır. 

-Hıdırellez sabahı erken kalkmak uğurlu kabul edilir.

-Hanımlar ellere ve ayaklarına kına yakarlar.

-Akarsuya dilekler bir kağıda yazılarak bırakılır.

-Hıdırellez günü evler ilaçlanmaz.

-Nasip süpürülür inancı ile bazı bölgelerde evler süpürülmez.

-Kuru baklagiller bir torba içinde bahçede ağaçlara asılır.

-Evin pencere ve kapıları kapatılmaz.

-Hıdır Baba’nın kamçısıyla bunlara dokunması ve bereket getirmesi dileği tutulur.

-Evde kalma tehlikesiyle karşı karşıya kalan genç kızların başları üzerinde Hıdırellez günü yeni, kullanılmamış kilit açılır.

 -Orta Asya’dan dan Balkanlara, Anadolu’dan   Mezopotamya’ya kadar olan coğrafyada farklı adlarla     yaşayan Hıdırellez dinlerden önce başlamış, dinlerin   çıkması ile farklı adlarla anılmıştır. Rum Ortodokslar Aya   Yorgi, Katolikler Sen George günü olarak kutlamakta.   Anadolu’da Hıdırellez olarak kutlanır.

 -Hıdırellez günü bir   takım çiçeklerin toplanarak   kaynatılıp içilmesi, kırlardan   toplanan yenilebilir   otlardan çörek -börek yapılması   gelenekler   arasındadır. Yakılan ateşten sağlık dilenerek   üç kez   atlamak gelenektir. Anadolu’nun bazı   bölgelerinde   yoğurt mayalamak ve ilk mayanın hazırlığı   yine bu gün   yapılır.

 

-Kışın bitişi, baharın gelişini müjdeleyen Hıdırellez ülkemize, Dünya’ya sağlık ve huzura vesile olsun dileğimle, evleriniz baharın mutluluğu ile dolsun.

5 MAYIS ATAŞEHİR