ALİ SERDAR ÇOLAKOĞLU - HAZAN MEVSİMİ…

Hazan mevsimi, doğanın kışa hazırlığıdır…

ALİ SERDAR ÇOLAKOĞLU - HAZAN MEVSİMİ…

Hazan mevsimi, doğanın kışa hazırlığıdır. Ağaçlar ilkbahar ve yaz aylarında enerji ve besin maddesi depolar, kış aylarında dinlenme sürecine girer. Güneş ışığını alarak yaptığı fotosentezle enerjisini depolar. Fotosentezin gerçekleşmesini sağlayan klorofil maddesi aynı zamanda bitkinin rengini de verir, Doğanın renk değişimi ise sonbaharda ışığın azalması ile yapraklardaki klorofil maddesi azalır ve diğer renk maddeleri ortaya çıkar. Yapraklara sarı rengi veren ksantofil, turuncu rengi veren karotin ve kırmızı rengi veren antosiyanindir.

Hazan mevsimi, doğanın kışa hazırlığıdır…

Dökülen her yaprak ilkbahardaki uyanışın meyvesidir. Her dökülen yaprak bakterilerce gübre haline getirilir. Eko- Sistem böylece yaşamın devamı sağlamış olur. Baharda yeşeren doğa canlanır bu canlanma ile nem tutmaya başlarlar. Bu yüzden yaş sebze deriz. İnsan doğayı gözlemiş ve bu canlanma ile insan yaşamını özdeşleştirmiştir. Bu yüzden canlı olarak her geçen yıla yaş demişiz. Bitkinin yaşıyor olmasına, yeşermek insanın yaşıyor olmasına, yaşam demişiz. Yeşil renk ise yeşermekten türemiştir.

İnsan mevsimleri biriktirdikçe yaşlanır. Her mevsimin birikimleri insanı olgunlaştırır. Bitkiler gibi renk değiştirir, saçlar aklaşır, cilt kırışır yaşlanmanın izleri belirginleşir. Enerjinin azalması kurumak anlamına gelmiyor. Görmüş geçirmiş birikimleri olan insanlar oluyor.

Gençlerin yaşlılardan öğrenecekleri bilgiler yollarını aydınlatacaktır…

Geçmişle gelecek arsındaki köprü yıkılmamalıdır. Bilginin kaynağı aynı doğada olduğu gibi geleceğe taşınmalıdır. Salgın ile evlere kapatılan yaşlılar toplumun bakiyesi olarak görüldü. Gençlik üreten olarak yaşlıları hor gördü. Bilinmelidir ki köprüler yıkılınca geleceği kurmak ta zorlaşır.

Hazan mevsimi insanı hüzünlendirse de yaşam devam ediyor.

Şair Özdemir Asaf bir şiirinde :

Öyle bir ilkyaz ol ki korkut yaprakları,

Öyle bir son yaz ol ki tut yaprakları,

Sararıp dökülürken güz rüzgârlarında

Ardında savrulsunlar, unut yaprakları.

Sevinçlerinde onlar vardı, hüzünlerinde onlar

Seninle yeşerdiler, seninle soldular.

Olsunlar senden sonra da umut yaprakları.

Umudunuz hep var olsun, yaşam seviciniz sonsuza dek sürsün. Güneşi biriktirmeye devam…

EYLÜL 22, 2021 ATAŞEHİR  -  ASÇ 1485