ALİ SERDAR ÇOLAKOĞLU - DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ

Dünyamız gün geçtikçe yaşanılmaz olmaya devam ediyor. Toprak, hava, su, ses, ışık, radyoaktif kirlilik ve daha niceleri artmakta. Ormanlar yok edilmekte, denizler çöplük olmakta.

ALİ SERDAR ÇOLAKOĞLU - DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ

-Dünyamız her geçen gün biraz daha kirlenmekte. Dünya nüfusu arttıkça kirlilikte ona paralel olarak artmakta.

        

Şehirleşme arttıkça tarım alanları daralmakta. Kapitalist dünyanın kâr tutkusu yeryüzünü aşırı derece kirletmekte. Bu kirliliği bizlere Dünya nüfusunun aşırı artması ile olduğu yalanı ile sunmaktalar. Dünyayı kirletenler şimdide salgın belasıyla evreni teslim almak istemekte….

Dünyamız gün geçtikçe yaşanılmaz olmaya devam ediyor. Toprak, hava, su, ses, ışık, radyoaktif kirlilik ve daha niceleri artmakta.   Ormanlar yok edilmekte, denizler çöplük olmakta.

Evrende bu duyarlılık öğretilmedikçe bu çılgınlık alıp başını gidecek…

Bu yüzden 1972 yılında Birleşmiş Devletler, Dünya Çevre Gününü, İsveç’in Stockholm kentinde 1972 yılındaki Çevre Konferansından bu yana, her yıl 5 Haziran tarihinde, çevrenin korunması konusunda dünya çapında farkındalık yaratılması ve temiz çevre oluşturmak ve çevremizi korumak için eylemde bulunulması amacıyla kutlanmaktadır.

              

Dünyada bir dakikada 1 milyon plastik su şişesi satın alınmakta ve her yıl 5 trilyon tek kullanımlık poşet tüketilmektedir. Kullandığımız plastik ürünlerin %50’sini tek kullanımlık ürünler oluşturmaktadır. Okyanuslarda bir yılda biriken plastik dünyanın etrafını dört kez dönebilecek miktarda olup, tamamen çözülene dek 1000 yıl boyunca varlığını sürdürmektedir. Plastikler insan bedenine de doğrudan zarar vermekte olup,  olumsuz etkiler mikro plastikler aracılığıyla insanların su ve gıdalarına kadar ulaşabilmektedir.

Atıksız bir Dünya elimizde, bizler satın almazsak, tercihlerimizi doğadan yana kullanırsak üreticilerin tercihi de bizden yana olacaktır.

Bu dünya hepimize yeter, yeter ki aşırı tüketmeyelim…

Salgın hepimize şunu öğretti doğa kendi kendine yetebiliyor. Bizim ise doğaya ihtiyacımız var. Çevremizi korumak her yurttaşın vazifesidir. Yaşamak için önce yaşatmalıyız. 

Nazım Hikmet’in “Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür, bir orman gibi kardeşcesine bu hasret bizim…” mısraları çığlığımızın sesi olsun.

Dünya Çevre Günümüz Kutlu olsun.

Esen kalınız…

2 HAZİRAN ATAŞEHİR